Kako se pravi palenta

Kako se pravi palenta

Palenta ili žganci

Palenta ili žganci kako se nazivaju u nekim našim krajevima potječe iz Sredozemlja kao hrana siromaha koja je bila vrlo raširena a ujedno i vrlo hranjiva. Ovo jelo je često prisutno u kuhinjama s našeg područja Balkana, austrijskoj kuhinji, te mađarskoj i talijanskoj kuhinji. S obzirom da ova namirnica ima srednje kalorija vrlo je pogodna za jelovnik u prehranama u kojima se želi skinuti kilograme, pa tako postoji i palenta dijeta.

Palentu se izrađuje kao samljeveno kukuruzno brašno te ima 345 kalorija u 100 grama palente, a sadrži 77 g složenih ugljikohidrata, 8 g proteina, 4 g vlakana, 1 g masti. Poznata je i pod trgovačkim nazivima kao kukuruzna krupica koaj se priprema kao prilog glavnom jelu umjesto krumpira, riže, tjestenine, a zamjenjuje i kruh.

Ovo jelo je bilo vrlo popularno u doba naših baka i djedova jer je bilo lako dostupno stoga što se kukuruz uzgajao u našim krajevima svugdje. Iako vrlo zdrava hrana danas više nije toliko prisutna na jelovnicima kao što je to bila u prošlosti.

Kako se radi palenta

Palenta, žganci, pura, kukuruzna krupica samo je nekoliko naziva za ovo ukusno, zdravo i kremasto jelo koje se priprema na brz i jednostavan način. Ovo jelo se može jesiti i za doručak i za večeru i ručak, ovisno s čime se poslužuje, a s obzirom na neutralan miris i okus vrlo se lako spaja s različitim namirnicama od mesa do mlijeka.

Palenta se izrađuje kao kukuruzno brašno krupno mljeveno te kao takvo pakira i sprema. Za kuhanje je potrebno prvo staviti vodu da zavrije koja se posoli. U vrelu vodu se uspije kukuruzna krupica postepeno te uz stalno miješanje kako se ne bi stvorile grudice. Ukoliko se ne radi o instant palenti kakvu danas možemo nabaviti u trgovinama, nego starinskoj kukuruznoj krupici kuhanje traje 45 do 60 minuta. Instant verzijama je dovoljno 15 minuta kuhanja također uz stalno miješanje kako se ne bi stvorile grudice. Tokom kuhanja se može dodati malo maslaca ili mlijeka kako bi masa bila kremastija. Trebate voditi računa da ne usipate previše kukuruzne krupice kako ne bi dobili pretvrdu palentu, već toliko da dobijete gustu kremastu masu.

Palenta za zdravlje

Palenta je vrlo hranjiva zbog svog sadržaja, te je ujedno i zasitna. Kukuruzna krupica u sebi ne sadrži gluten, pa se ovo smatra bezglutenskom namirnicom, no kada kupujete palentu uvijek provjerite na pakiranju deklaraciju koja možda upozorava da bi zbog proizvodnog procesa moglo biti glutena u tragovima ako se kod istog proizvođača proizvodi i pšenična krupica koja sadržava gluten.

Palenta je vrlo pogodna i za dijabetičare jer ugljikohidrati koje sadrži ne štete dijabetičarima, a korisna vlakna, vitamin A koji potječe iz karotenoida izuzetno je zdrav za ljudski organizam. Ujedno ova namirnica sadrži i željezo, cink, magnezij, te vitamine iz skupine B što je sve važno za održavanje zdravog metabolizma i očuvanju živčanog sustava u ljudskom tijelu.

Palentu je dobro kombinirati s nekim oblikom masti, najbolje bučinim uljem ili maslinovim uljem zbog bolje razgradnje vitamina A u tijelu, a korisno ju je kombinirati i s mesom, ribom, sirom i jajima. Palentu se može pripremati na razne načine, kuhanjem, grilanjem, kao umak, te kao prilog mesnom ili ribljem jelu.


Tagovi: