Kako rade algoritmi društvenih mreža?

Kako rade algoritmi društvenih mreža?

Algoritmi filtriraju objave, sadržaje i informacije

Od postanka svijeta u nijednoj epohi nije bila moguća takva sustavna kontrola nad ljudima i nad pojedincima kakvu je omogućilo digitalno doba svijetu, a naročito kapitalizmu kroz nove načine zarađivanja. Programske strukture čiju tajnu znaju samo programeri koji su ih stvorili i koji ih stalno nadograđuju prate i upravljaju svime. Algoritmi filtriraju objave, sadržaje i informacije, mjere vašu popularnost i određuju doseg vaših objava, a po vašim pretragama pamte što želite i što bi vam mogli prodati.

Algoritmi vas mogu učiniti ovisnima, djelovati na vaše mišljenje, a seo optimizacija marketinga će istaknuti oglase proizvoda koje ste nedavno pretraživali. I kao što neuroznanstvenici još nisu otkrili sve tajne ljudskog mozga i što se sve krije u njegovim naborima, tako ni o algoritmima ne znamo ništa, a upravljaju ljudskim životima. Uljepšat će vašu sliku, istaknuti vašu provokativnu objavu koja privlači puno lajkova, ako su to golišave i uljepšane slike muškaraca i žena na instagramu, posjećenost je zagarantirana.

Algoritmi djeluju na ljudsko raspoloženje i stvaraju ovisnost

Intenzivno se provode istraživanja o djelovanju digitalnih tehnologija na čovjeka i promjene u ljudskom ponašanju svuda u svijetu. Stručnjaci različitih profila upozoravaju da algoritmi djeluju na ljudsko ponašanje i stvaraju ovisnost, a nema prave kontrole ni kakvi sadržaji dolaze do djece kao najranjivije skupine. Algoritamske strukture se stalno i slojevito nadograđuju, a nikada nije razvijen sustav zaštite ni od onih prvih, najjednostavnijih algoritama. Ako dođete na neku mrežu, algoritam će učiniti sve da na njoj i ostanete.

Možete se ljutiti što tamo neki nerazumljivi algoritmi upravljaju vašim objavama, nekom svojom logikom odlučuju da je neka vaša posve benigna objava nepoćudna i neprihvatljiva, možete uzalud pisati vlasnicima mreže, jer nisu krivi oni, nego neki tamo algoritam. I ne zanosite se, algoritam ne možete pobijediti, jer on kontrolira vas, pamti i pohranjuje sve o vama, što volite, što vas zanima, vašu ip adresu, što vas ljuti jer ste ostavili ljutiti komentar, on zna o vama više nego vi sami.

Algoritmi su sofosticirane računalne funkcije

Svaka društvena mreža programira svoje algoritme sa nekim osnovnim, početnim zadaćama, kako se mreža razvija i raste, rastu i potrebe za programskim nadogradnjama. Algoritmi su računalne funkcije ključne za razvoj umjetne inteligencije, robotike, samovoznih automobila i letjelica, a vlasnicima društvenih mreža donose ogromne zarade. Ako ih ne možemo kontrolirati to može biti i opasno, naročito u širenju lažnih vijesti, teorija zavjere i drugih dezinformacija, jer još nitko nije dokazao da je algoritam u nečemu pogriješio.

Dobili smo u ruke tehnologiju sa moćnim alatima kojima većina ljudi nije dorasla jer su medijski i informatički skoro pa potpuno nepismeni. Drugog čovjeka možemo optužiti ako otkrijemo njegove zle namjere, algoritmi ne podliježu nikakvom sudu, bar za sada, mogu biti optuženi samo vlasnici društvenih mreža za zloupotrebu algoritama u korištenju osobnih podataka svojih korisnika, za povredu njihove privatnosti i druge zloupotrebe. I ako imate samo pametni telefon i koristite internet, morate se zapitati "što moj telefon zna o meni".


Tagovi: