Kako pripremiti šampinjone

Kako pripremiti šampinjone

Što su šampinjoni?

Šampinjoni su jedna od najpoznatijih i najčešće konzumiranih vrsta gljiva diljem svijeta. Ova vrsta gljiva ima bijelu kapu, koja se s godinama može proširiti i poprimiti smeđu boju, te bijeli stručak. Poznati su po svojoj blagom okusu i svestranosti u kulinarstvu, zbog čega su popularni sastojak u mnogim jelima. Porijeklom su iz Europe, ali su danas uzgajani i konzumirani širom svijeta. Njihova popularnost leži u jednostavnosti uzgoja i prilagodljivosti različitim uvjetima. Šampinjoni su niskokalorična namirnica, bogata vlaknima, proteinima, vitaminima i mineralima. Oni su posebno dobar izvor selena, vitamina B, fosfora i drugih hranjivih tvari koje su važne za održavanje zdravlja. Mogu uzgajati u kontroliranim uvjetima, bilo na otvorenom ili u zatvorenim prostorima. Uzgoj u podrumima, pećnicama ili posebnim uzgojnim komorama omogućuje godišnji uzgoj bez obzira na sezonske uvjete. Svestrani su sastojak koji se može koristiti u mnogim jelima, poput juha, umaka, rižota, tjestenina i sendviča. Mogu se konzumirati sirovi ili termički obrađeni, a njihov blagi okus čini ih pogodnima za kombiniranje s raznim drugim namirnicama. Postoji nekoliko varijanti šampinjona, uključujući bijele šampinjone, smeđe šampinjone, portobello šampinjone i druge.

Što sadrže šampinjoni od nutrijenata?

Šampinjoni su niskokalorična namirnica, ali bogata raznim hranjivim tvarima. Dobar su izvor proteina, koji su ključni za održavanje mišićnog tkiva, obnavljanje stanica i druge metaboličke procese. Sadrže dijetalna vlakna koja podržavaju redovitu stolicu i mogu pomoći u održavanju zdrave težine. Dobar su izvor različitih vitamina, uključujući vitamin D, vitamin B kompleksa, kao što su to tiamin, riboflavin, vitamin B6, niacina, pantotenske kiseline, folne kiseline odnosno vitamin B9 i vitamin B12, te vitamin C i vitamin E. Osim što pružaju vitamine, šampinjoni su također bogati mineralima poput kalija, fosfora, magnezija, cinka i selena. Selen, posebno, ima snažna antioksidativna svojstva. Ove gljive sadrže različite antioksidanse poput selen, koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala u tijelu i štite stanice od oštećenja. Imaju visok udio vode, što ih čini izvrsnim dodatkom prehrani za hidrataciju organizma. Niskokalorični su i sadrže malo masti. Ovo ih čini idealnom hranom za one koji paze na unos kalorija i masti.

Kako se pripremaju šampinjoni?

Šampinjoni su iznimno svestran sastojak koji se može pripremiti na različite načine. Šampinjoni se mogu konzumirati sirovi, posebno u salatama. Operite ih, narežite na tanke ploške i dodajte salati ili drugim jelima. Kako biste šampinjone popržili, prvo ih operite i narežite na ploške. Zagrijte malo maslaca ili ulja u tiganju na srednje jakoj vatri. Dodajte šampinjone i pržite ih nekoliko minuta dok ne postanu mekani i dobiju zlatno smeđu boju. Začinite po želji solju, paprom i dodajte svježe bilje po izboru. Za pečenje šampinjona u pećnici, operite ih i prerežite ih na pola ili ostavite cijele, ovisno o receptu. Posložite ih na lim za pečenje, pospite maslinovim uljem i začinite solju, paprom i drugim začinima po ukusu. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na oko 200°C dok ne postanu mekani i dobiju zlatno smeđu boju. Za kuhanje šampinjona, operite ih i narežite. Stavite ih u posudu s malo maslaca ili ulja, dodajte sol, papar i druge začine po ukusu. Kuhajte ih na srednje jakoj vatri, povremeno miješajući, dok ne postanu mekani. Kako biste pripremili umak od šampinjona, popržite nasjeckane šampinjone u tavu dok ne puste vodu. Dodajte luk, češnjak, vrhnje ili drugu tekućinu po želji, te kuhajte na laganoj vatri dok umak ne zgusne.


Tagovi: