Zašto se radi papa test

Zašto se radi papa test

Što je papa test

Papa test skraćeni je naziv za Papanikolaov test, Papa razmaz, vaginalni, endocervikalni i cervikalni razmaz metoda je ispitivanja stanica koje se uzimaju s prednje i zadnje stidne usne i kanala grla maternice. Ovaj test naziv je dobio po grčkom liječniku Georgios Papanikolaou koji ga je izumio. Uzeti uzorak tkiva testira se citološkim razmazom po metodi koju je prvi izumio grčki liječnik. Tkivo se razmazuje po mikroskopskoj pločici te se vrši bojanje. Nakon bojanja analiziraju se stanice koje mogu ukazivati na upalne procese, infekcije, te patohistološke promjene, dobroćudne i zloćudne stanice u razmazanom i tretiranom tkivu.

Rak grla maternice po uvođenju papa test metode otkriva se u vrlo ranim fazama razvoja i potpuno je izlječiv u ranim fazama razvoja, te je ovo jedan od vrlo rijetkih karcinom koji ne metastazira međutim ne liječenjem se može proširiti i na ostale ženske spolne organe poput maternice, jajovoda, jajnik, pa dalje na druge organe. U 90% slučajeva žene koje redovito rade ovu kontrolu ako se i otkriju patološke stanice nisu u životnoj opasnosti jer je moguće potpuno izlječenje.

Zašto se radi papa test

Svaka žena koja je seksualno aktivna treba obavljati ginekološke preglede, ultrazvuk i papa test. Reproduktivni organi žena su pod utjecajem hormona i povezani su s hormonima koji utječu na zdravlje ženskih reproduktivnih organa. Spolnom aktivnosti s više različitih parnetra bez korištenja zaštite kondoma žena se izlaže zarazom HPV humanim papiloma virusom koji kao kronična neliječena infekcija uzrokuje rak grlića maternice u 99,9% slučajeva.

Jednom kada se žena zarazi ovim virusom on može mirovati i par desetljeća u reproduktivnim organima žene, pa kod prvog velikog pada imuniteta će se aktivirati i uzrokovati rak grlića maternice i promjene na stanicama u tkivu. Upravo zato je potrebno raditi redovito papa test kako bi se otkrile patološke promjene na tkivu reproduktivnih organa i na vrijeme provelo liječenje.

Liječenje u slučaju da se pojavi karcinom grlića maternice se provodi kirurškim putem koji se naziva konizacija pri čemu se reže i otklanja tkivo grlića maternice. Nakon otklanjanja tkiva grlića maternice buduće trudnoće će biti rizične jer je uklonjeno tkivo grlića maternice pa će kao trudnica žena trebati mirovati i biti podvrgunuta metodama očuvanja trudnoće. Liječenjam raka grlića maternice spašava se život žene koja je obolila.

Koliko često se radi papa test

Redovite kontrole papa testa uz ginekološki pregled i ultrazvuk kada nema nikakvih problema i otkrivenih bolesti svaka žena treba obavljati barem jednom godišnje. Ukoliko su svi nalazi uredni i žena je zdrava slijedeći pregled će obaviti za godinu dana ukoliko liječnik tako i preporuči, osim u slučaju trudnoće kada će se odmah javiti svom ginekologu. U trudnoći će liječnici rijetko raditi papa test osim u slučaju nužde zbog vizualnog pregleda ili prethodnih komplikacija koje je žena imala.

No, ukoliko se otkrije prisutnost HPV tokom testiranja, liječnik specijalista ginekologije će preporučiti i češće praćenje papa test metode, pa u nekim slučajevima visokog rizika će se raditi ovaj test u razmaku od dva ili tri mjeseca, no ponekad i dva puta godišnje kako bi se kontroliralo otkriveno patološko stanje.

Česte kontrole mogu na vrijeme otkriti pogoršanje koje se može i ne mora dogoditi jednakom brzinom kod svih žena. Kod nekih će se žena razvoj karcinoma odvijati godinama, dok će se kod nekih žena u nekoliko mjeseci pojaviti karcinom pa će se ovim testom to i vrlo brzo otkriti i započeti liječenje.


Tagovi: