Zašto bojler cvili

Zašto bojler cvili

Što je bojler?

Bojler je električni ili plinski uređaj koji služi za zagrijavanje vode. Njegova glavna svrha je osigurati toplu vodu za potrebe kućanstva, kao što su kupanje, pranje posuđa i rublja, te razne druge svakodnevne aktivnosti koje zahtijevaju toplu vodu. Postoje dva tipa bojlera, a to su plinski i električni. Električni bojleri za zagrijavanje vode koriste električnu energiju. Unutar bojlera nalazi se grijač, koji se aktivira kada je potrebno zagrijavanje vode. Kada se voda zagrije do željene temperature, termostat u bojleru zaustavlja rad grijača. Zagrijana voda pohranjuje se u spremniku bojlera, gdje ostaje topla dok se ne upotrijebi. Kada potrošači otvore slavinu i zatraže toplu vodu, zagrijana voda iz spremnika izlazi prema potrebama korisnika. Plinski bojleri koriste plin, najčešće prirodni, kako bi zagrijali vodu. Unutar bojlera nalazi se plamenik koji izgaranjem plina proizvodi toplinu. Ta toplina zagrijava vodu u spremniku bojlera. Slično kao kod električnog bojlera, plinski bojler ima termostat koji kontrolira temperaturu vode u spremniku i automatski regulira rad plamenika. Bojleri dolaze u raznim veličinama i kapacitetima, ovisno o potrebama korisnika. Neki bojleri imaju spremnike većeg kapaciteta, dok drugi koriste protočni sustav, gdje voda se zagrijava neposredno prije nego što izlazi iz slavine, što omogućuje kontinuirano snabdijevanje toplom vodom bez potrebe za spremnikom. Bojleri su praktični i popularni uređaji jer omogućuju brzo i jednostavno osiguravanje tople vode u kućanstvu. Međutim, važno je pažljivo rukovati bojlerima i redovito održavati kako bi se osigurala sigurnost i produžio njihov vijek trajanja.

Kako je nastao bojler?

Razvoj bojlera datira unazad nekoliko stoljeća, a koncept zagrijavanja vode ima svoje korijene u drevnoj povijesti. Ljudi su već u drevnim civilizacijama koristili različite metode za zagrijavanje vode, kao što je grijanje vode na otvorenom plamenu, u kamenoj peći, na peći na drva ili kroz grijanje vode uz pomoć sunčeve energije. Kroz povijest su se koristili različiti spremnici za pohranu zagrijane vode, od kamena, drveta, metala do keramike. Ovi spremnici omogućavali su zadržavanje topline vode dulje vrijeme. Prvi moderni bojler nastao je u 19. stoljeću. Britanski inženjer Benjamin Waddy Maughan 1868. godine dobio je patent za prvi bojler koji koristi plamenik na benzin za zagrijavanje vode, te je nazvan Geyser i smatra se pretečom modernih bojlera. Krajem 19. stoljeća i početkom 20. stoljeća su se počeli sve više razvijati bojleri. Plinski bojleri bili su učinkovitiji od starijih modela, jer su koristili prirodni plin kao gorivo za zagrijavanje vode. Prve električne bojlere je razvio Thomas Edison 1889. godine. Međutim, električni bojleri postali su popularniji tek nakon Drugog svjetskog rata, kada su postali sve dostupniji i pristupačniji širokom rasponu korisnika. Tijekom 20. i 21. stoljeća, tehnološki napredak doveo je do razvoja sve sofisticiranijih bojlera s boljom energetskom učinkovitošću, boljim sigurnosnim značajkama i mogućnostima automatskog upravljanja temperature i snage grijača.

Zbog čega bojler cvili?

Bojler može proizvoditi zvuk cviljenja iz nekoliko razloga, a neki od najčešćih uzroka:

Ako je tlak vode u bojleru previsok, to može uzrokovati cviljenje. Visok tlak može stvoriti turbulencije u vodi ili uzrokovati vibracije u dijelovima bojlera, što rezultira zvukom cviljenja.

Ponekad može doći do zvuka cviljenja zbog taljenja metala. Kada grijač unutar bojlera radi, dolazi do proširenja metala zbog povećane temperature. Nakon što se bojler ohladi, metal se opet sužava. Ovaj ciklus širenja i sužavanja metala može uzrokovati zvuk cviljenja, pogotovo ako su dijelovi bojlera labaviji ili nepravilno montirani.

Ako voda u vašem području ima visok sadržaj minerala, kao što su kamenac i kalcijev karbonat, to može uzrokovati nakupljanje mineralnih naslaga unutar bojlera. Ove naslage mogu ometati normalan protok vode i uzrokovati cviljenje.

Ponekad, kada se voda brzo zagrijava i hladi u spremniku bojlera, može doći do ljuljanja spremnika, što rezultira zvukom cviljenja.

Ako se voda pregrije i pretvori u paru, to može uzrokovati stvaranje pare i rezultirati zvukom cviljenja.


Tagovi: