Što je astigmatizam

Što je astigmatizam

Što je astigmatizam?

Astigmatizam se prepoznaje po zamućenom vidu. Pojavljuje se onda kada je rožnica na prednjem dijelu oka nepravilno zakrivljena. Riječ je o čestom očnom poremećaju koji se može korigirati s dioptrijskim naočalama, takozvanim cilindričnim lećama ili kontakt lećama. Kod astigmatizma rožnica koja se nalazi na prednjem dijelu oka nije savršeno zaobljena, već je blago zakrivljena i podsjeća na ragbi loptu. Astigmatizam se najčešće prepoznaje po prevelikoj krivulji ili po zakrivljenosti u pogrešnom smjeru. Što to znači za oko?

Kada osoba s astigmatizmom gleda, svjetlosne zrake koje moraju proći kroz rožnicu i leću nisu fokusirane na jednu jasnu točku na mrežnici oka, već se rasipaju. Ovaj nedostatak kod točke fokusa uzrokovat će zamućenost slike koja mora doprijeti do mozga. Navedeno stanje je složenije od kratkovidnosti ili dalekovidnosti, jer postoji problem kod fokusiranja svjetlosti. Ako se ne liječi, vid s vremenom može postati zamagljen i oslabljen.

Da li navedeno stanje nastaje samo na jednom oku ili na oba oka? Može biti prisutno na jednom oku, ili na oba. Kod oba oka ne mora se pojaviti isti stupanj zakrivljenosti. Kada se pojavljuje na jednom oku, drugo oko može se više naprezati, što može uzrokovati umor i glavobolje. Iako je ovo očno stanje veoma često (pojavljuje kod svake pete osobe), ono ne mora uzrokovati vidne probleme. Neovisno o tome da li patite od očnih problema ili ne, poželjan je posjet oftalmologu.

Astigmatizam uzrok i simptomi

Ovo stanje često je prisutno od rođenja. Isto tako, može nastati kao posljedica ozljede, ožiljka ili operacije na oku, osobito ako je došlo do oštećenja na rožnici. Astigmatizam može biti i nasljedan, i u većini slučajeva se pojavljuje kod prerano rođene djece. Problemi sa samom strukturom rožnice također doprinose razvoju astigmatizma. Koji su simptomi astigmatizma? Većina ljudi koji pate od navedenog stanja nisu niti svjesni zakrivljenosti rožnice. Međutim, osobe koje imaju napredovali oblik mogu ga prepoznati po zamućenom vidu, osjetljivosti na svjetlost, naprezanju očiju, umoru očiju, glavoboljama.

Drugi simptomi mogu biti: Poteškoće prilikom gledanja jedne boje, sikrivljenost slike, dupli vid. Astigmatizam često dolazi uz kratkovidnost, dalekovidnosti ili staralačkom dalekovidnošću. Postoje li komplikacije? Ako je ovo očno stanje prisutno od samog rođenja i nalazi se samo na jednom oku, ono može izazvati takozvano ljeno oko. Ovo oko nije naučeno pravilno gledati i ignorira primljene signale. Ovo stanje se može liječiti, no potrebno je prekriti zdravo oko kako bi se ljeno oko naprezalo i bilo primorano primati signale.

Astigmatizam dijagnoza i liječenje

Ako želite provjeriti da li imate astigmatizam ili ako želite provjeriti svoji vid, tada je najbolje da otiđete oftalmologu. Dijagnoza se vrši uz pomoć raznih testova za vid koji utvrđuju zdravlje očiju. Kako se liječi astigmatizam? Ovo stanje se može veoma jednostavno ispraviti (ali ne i ukloniti) uz primjenu dioptrijskih naočala ili leća. Potpuno liječenje moguće je jedino uz lasersku operaciju vida. Naočale i leće biti će posebno napravljene kako bi uravnotežile zakrivljenost rožnice ili leće, i na taj način izoštruju sliku i smanjuju opterećenje. Dioptrijske naočale propisat će se osobama koje imaju manji oblik zakrivljenosti.

Nakon očnog pregleda optičar će prema podacima koje je dobio od oftalmologa izraditi posebne cilindrične leće koje će pod određenim kutevima popravljati vidno polje. Važno je naglasiti kako je potrebna prilagodba kada se nose naočale. Očima je potrebno do tjedan dana prilagodbe. Ako imate veću zakrivljenost, tada je vrlo vjerojatno da će leće biti bolji izbor. Leće se nanose direktno na oko i omogućuju bolju korekciju vidnog polja.


Tagovi: