Kako termostat regulira temperaturu

Kako termostat regulira temperaturu

Što je termostat?

Termostat ili termoregulator se opisuje kao uređaj ili naprava koja održava i regulira stalnu temperaturu zraka u zatvorenom prostoru i sustavu. Napravljen je na principu termometra. Što sadržava? Termostat u sebi sadržava uređaj koji je osjetljiv za hlađenje ili grijanje, što znači da on automatski regulira temperaturu u određenoj prostoriji. Riječ je o veoma korisnom instrumentu koji se također upotrebljava u raznim napravama koje svakodnevno koristimo. Termostati kontroliraju zagrijavanje životnog i radnog prostora, ali i industrijskih uređaja.

Isto tako, regulira i temperaturu u tehničkim aparatima koje svakodnevno koristimo (tosteri, glačalo, pećnice, bojleri, perilice itd). U sustavu klima uređaja, termostati će signalizirati povećanje topline, što dovodi do izbacivanja hladnog zraka. Termostate također pronalazimo i u automobilima gdje sprječavaju pregrijavanje motora za vrijeme njegovog rada. Danas je gotovo nemoguće zamisliti život bez ovakvog pomagala. Zahvaljujući naprednoj tehnologiji danas postoje i pametni termostati koji će svojom pametnom regulacijom uštedjeti energiju. Uštedom energije dobivamo i uštedu na računima, što je svakako dobra stavka.

Kako termostat radi?

Poput termometra, termostat će osjetiti promjenu u temperaturi. No, dok termometar pokazuje samo temperaturu, termostat će u pogon staviti drugu napravu koja će održavati idealnu temperaturu. Naprava je prethodno odabrana i čitavi uređaji na kojima se nalaze termostati će automatski održavati temperaturu. Tako, u primjeru, da bi peć na centralno grijanje održavala toplinu u prostorijama, sami brojčanik termostata se postavlja na određenu temperaturu. Kada temperatura padne, termostati će osjetiti razliku u temperaturi i poslati električni signal prema peći kako bi ona krenula ponovno grijati.

Kada se postigne željena temperatura, termometri opet šalju signal peći koji nalaže prestanak rada. Tako će termostati neprestano raditi, uključivati i isključivati se kako bi se postigla i održavala idealna temperatura. Žive nisu prisutne u termometrima, već su prisutne vrpce koje su posebno izrađene od legura kovina. Navedene vrpce se uvijek savijaju prema određenoj mjeri, što ovisi o samoj temperaturi. Savijanje samih metalnih vrpca izaziva prekid, točnije, uspostavljanje električnog kontakta te spoja, a struja koja protječe kroz strujni krug će pokrenuti odgovarajući prekidač, obavlja svoju funkciju.

Koji termostat odabrati?

Termostate možemo podijeliti na mehaničke te digitalne. Mehanički su svima dobro poznati, uz pomoć kotačića određujemo temperaturu. Jednostavno izgledaju i jednostavno se koriste. Temperaturu će detektirati uz pomoć bimetalne trake koja će se širiti ili skupljati, ovisno o temperaturi. Njihova osnovna namjena je svakako održavanje temperature. Navedeni termostat ipak nije toliko precizan kao digitalni, koji je također namijenjen za održavanje temperature. Digitalni termostat će prikazivati trenutnu temperaturu, i reagirati će automatski na promjenu željene temperature.

Nešto napredniji su i programabilni digitalni termostati koji se nalaze u većini novih nekretnina. Možemo ih unaprijed programirati i namjestiti za naše potrebe. Korak ispred su i WiFi termostati koji se mogu regulirati uz pomoć pametnih telefona. Što će sve utjecati na rad termostata? Pravilno pozicioniranje igra veliku ulogu u uštedi energije. Senzor koji se nalazi unutar termostata reagira na vanjske utjecaje, stoga on mora biti smješten u unutarnji zid. On mora biti podalje od ostalih grijaćih tijela, ventilacijskih otvora, prozora. Termostati ne smiju biti zaklonjeni, već vidljivi, postavljeni na visinu od 150 do 160 cm od poda. Pravilnim korištenjem oni nam mogu ne samo uštedjeti energiju, već i novac.


Tagovi: