Kako se uspravno držati i pravilno sjediti

Kako se uspravno držati i pravilno sjediti

Pravilno sjedenje može spriječiti pojavu boli

Bolovi u vratu i leđima sastavni su dio života. Većinom se javljaju radi nepravilnog držanja, osobito nepravilnog sjedenja. Pravilno držanje važno je za važno za zdravlje našeg lokomotornog sustava, kao i za cjelokupno zdravlje. Sjetite se samo koliko puta vas je netko ispravio sa "sjedni uspravnije" ili "ispravi se". Iako bi se vjerojatno samo na trenutak ispravili, uspravan položaj je potrebno držati svaki dan. Da li postoje rizične skupine za nepravilno držanje?

Osobe koje vode sjedilački način života, osobe koje svakodnevno dižu teške predmete, osobe koje prenose teret, osobe koje se nepravilno drže na poslu u dužem vremenskom periodu, osobe koje dulje vremena provode za računalom ili čitajući. Pravilno sjedenje trebalo bi biti obavezno za sve one koji rade sjedilačke poslove, no većina navedeno ne prakticira. Kako bi uklonili sve moguće pojave koje nepravilno sjedenje donosi, preporučuje se pravilno sjedenje. No da li to zaista ima efekta? Stručnjaci vjeruju da bez obzira na položaj sjedenja, osoba bi se trebala redovito ustajati i kretati. Dugotrajno sjedenje je opasno po zdravlje.

Pravilno sjedenje uklanja posljedice kroničnog sjedenja

Ukoliko se bavite sjedilačkim poslom, tada ste sigurno primijetili bol u tijelu. Ova bol kreče od ukočenosti u vratu i ramenima, a nastaje radi pogrbljenosti za stolom. Ukočenost leđa i vrata oslabit će prokrvljenost, što rezultira manjim dovodom krvi u mozak. Manjak krvi u mozgu uzrokuje sljedeće simptome: Pad koncentracije, umor, slabljenje naših moždanih funkcija. Osim navedenog, nepravilno sjedenje može utjecati i na srce, jer tijelo u mirovanju gotovo ne sagorijeva masne kiseline, što znači da se one talože u krvnim žilama i dovode do mogućeg nastanka srčanog udara.

Pravilno sjedenje može također spriječiti i sljedeće simptome: Bol u kukovima koja prerasta u smanjen opseg i gibljivost kukova, slabljenje mišića kralježnice i moguće iskakanje i oštećenje diskova, usporavanje rada probave, rak debelog crijeva, razna oštećenja na kostima i mišićima. Prije nego krenete prakticirati pravilno sjedenje, morate znati kako je poželjno da radite i vježbe istezanja koje će vam goditi. Važno je potruditi se da vam mišići i zglobovi budu aktivni cijeli dan.

Kako izgleda pravilno sjedenje

Ispravno držanje tijela opisuje se kao udoban te ispravan položaj gdje su glava, tup te noge položeni uravnoteženo u jednakoj liniji (jedan iznad drugog). Kako možete provjeriti svoje držanje tijela? Stat ćete prislonjeni uz zid s gornjim dijelom leđa, stražnjicom te petama. Potrebno je uvući ruke između svojih križa te zida. Ako se ruka može povući unutra i van bez dodirivanja leđa ili zida, tada je držanje ispravno. U slučaju da primijetite da između leđa i zida ima podosta prostora, tada su leđa više savijena prema naprijed - što znači da imate lordozu ili udubljenje leđa. Nepravilno držanje je uzrok navedenog stanja.

Ovo stanje se može ispraviti s gubitkom težine te vježbanjem trbušnih mišića. Poželjno je zatražiti i savjet od fizioterapeuta. Kako izgleda pravilno sjedenje? Pravilno sjedenje na radnome mjestu za računalom: Ravna leđa s ramenima unatrag. Potrebno je pobrinuti se da je tjelesna težina ravnomjerno raspoređena na vaša oba kuka. Koljena se trebaju saviti pod kutom od 90 stupnjeva kako bi bili u ravnoteži s kukovima. Stopala u cijelosti trebaju dodirivati pod. Laktovi također moraju biti pod kutom od 90 stupnjeva, dok pogled mora biti u vodoravnoj liniji kako se ne bi opterećivao vrat.


Tagovi: