Kako rastemo

Kako rastemo

Koji čimbenici određuju kako rastemo?

Koji čimbenici određuju kako rastemo? Rast kod ljudi uključuje različite faze koje proizlaze iz djelovanja hormona i drugih čimbenika. U tom procesu rast podrazumijeva fizički rast, odnosno procjenu težine i visine djeteta. Očekivani rast u različitim dobnim skupinama opisan je na sljedeći način: od rođenja do prve godine novorođenče naraste 25 centimetara; od prve do treće godine, rast je prosječno 12,5 cm godišnje; rast od treće godine do puberteta je oko 10 cm godišnje. Čak i tijekom trudnoće, majčina prehrana ima vrlo važan utjecaj na zdravlje kostiju i cjelokupni razvoj fetusa. Prema istraživanjima, na visinu osobe u odrasloj dobi utječe kvaliteta majčine prehrane tijekom trudnoće, kao i uravnotežena prehrana djeteta do odrasle dobi. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da trudnice konzumiraju zeleno povrće, narančasto voće, mahunarke, orašaste plodove, ribu, meso i pasterizirane mliječne proizvode. Ovakav način prehrane osigurat će djetetu manje problema s rastom u odrasloj dobi. Tijekom trudnoće na rast fetusa utječu: hormoni štitnjače, humani placentni laktogen i fetalno podrijetlo. Da bismo znali kako se odvija faza rasta djece, odnosno kako rastemo, moramo razumjeti sljedeće dvije faze koje se međusobno razlikuju. To je faza prije puberteta i razdoblje puberteta.

Kako rastemo u ranom djetinjstvu?

Kako rastemo u ranom djetinjstvu? Vrlo je važan rast u ranom djetinjstvu, u razdoblju do druge godine života. Od prve godine djetetova života najuočljiviji je rast, gdje je povećanje oko 25 cm., dok je u drugoj godini života rast manji i iznosi 15 cm. Hormoni štitnjače su ovdje ključni čimbenici. Također, veliki utjecaj ima i adekvatna prehrana. Vanjski faktori u tom razdoblju također utječu na rast. Kod djece koja nemaju dovoljno tjelesne aktivnosti može se javiti problem niže visine. U fazi od treće do šeste godine postiže se stabilan rast. U dobi između sedme i dvanaeste godine prehrana i vanjski čimbenici jednako su važni za daljnji rast kao iu ranom djetinjstvu. Fizička transformacija od ovog razdoblja do odrasle dobi sastoji se od važnih promjena u visini, težini i tjelesnim proporcijama. Stoga je važno shvatiti da cijeli niz čimbenika utječe na to kako rastemo, dok nedostatak ili oštećenje jednog od ključnih čimbenika može negativno utjecati na daljnji razvoj.

Kako rastemo u ranom pubertetu i adolescenciji

Rast je vrlo složen proces koji završava na kraju adolescencije. GH, hormon rasta i hormoni štitnjače uključeni su u važne procese tijekom puberteta i adolescencije. U razdoblju puberteta i adolescencije, odnosno od dvanaeste do osamnaeste godine, podrazumijeva se završna faza kako rastemo. Početkom puberteta pojačava se sinteza spolnih hormona. Razdoblje puberteta podrazumijeva novu fazu u kojoj dolazi do ubrzanja rasta. Ovdje je povećana stopa rasta povezana s povećanim lučenjem spolnih steroida i hormona rasta. Kod dječaka i djevojčica raspon rasta je od 8 cm do 15 cm godišnje. Kod djevojčica je ranije i javlja se između 10. i 15. godine. Kod dječaka je rast najizraženiji od 12. do 17. godine. Proces rasta završava spajanjem epifiza. Od početka ubrzanog rasta dijete raste sljedeće tri godine, nakon čega se rast usporava. Ono što igra ključnu ulogu u fazi rasta je genetski faktor. Kao drugi bitan faktor, geni, tj. genetsko naslijeđe, definira visinu osobe, ima utjecaj na visinu 95%, dok su 5% ostali faktori. Kvalitetna prehrana i tjelesna aktivnost od velike su važnosti za razvoj samog organizma. Što se prehrane tiče, najvažniji je unos proteina, vitamina i minerala, zatim unos zdravih izvora ugljikohidrata i masti za opće zdravlje i vitalnost. Osim toga, san je vrlo važan za otpuštanje hormona rasta u našem tijelu. Naime, kvalitetan san podržava sve konstruktivne preduvjete za naš rast. S tim u vezi, nedostatak sna može imati negativan utjecaj na to kako rastemo.


Tagovi: