Kako nastaje tlo

Kako nastaje tlo

Definiranje kako nastaje tlo

Što je i kako nastaje tlo? Tlo je tanki sloj materijala koji pokriva površinu zemlje i nastaje iz vremenskih utjecaja stijena. Sastoji se uglavnom od mineralnih čestica, organskih materijala, zraka, vode i živih organizama - svi oni polako, ali neprestano komuniciraju. Većina biljaka svoje hranjive sastojke dobiva iz tla i oni su glavni izvor hrane za ljude, životinje i ptice. Stoga većina živih bića na kopnu ovisi o tlu za svoje postojanje. Tlo je vrijedan resurs s kojim treba pažljivo upravljati jer se lako ošteti, opere ili otpuhuje. Ako razumijemo tlo i pravilno njime upravljamo, izbjeći ćemo uništiti jedan od bitnih gradivnih elemenata našeg okoliša i naše prehrambene sigurnosti. Slijedi točan proces kako nastaje tlo. Kako se tla vremenom razvijaju, slojevi (ili horizonti) tvore profil tla. Većina profila tla pokriva zemlju kao dva glavna sloja - gornji sloj tla i podzemlje. Horizonti tla su slojevi u tlu dok se pomičete niz profil tla. Profil tla može imati horizonte tla koje je lako ili teško razlikovati. Većina tla pokazuje 3 glavna horizonta: Horizont - humusno bogato površinsko tlo u kojem su hranjive, organske tvari i biološka aktivnost najviše (tj. Aktivni su većina biljnih korijena, glista, insekata i mikroorganizama). Horizont A obično je tamniji od ostalih horizonata zbog organskih materijala. B horizont - podloga bogato glinom. Ovaj je horizont često manje plodan od gornjeg sloja tla, ali sadrži više vlage. Općenito ima svjetliju boju i manje biološke aktivnosti od horizonta A. Tekstura je možda i teža od horizonta A. C horizont - temeljna vremenska stijena (iz koje nastaju horizonti A i B). Neka tla imaju i O horizont koji se uglavnom sastoji od biljnog otpada koji se nakupio na površini tla. Svojstva horizonata koriste se za razlikovanje tla i određivanje potencijala korištenja zemljišta.

Kako nastaje tlo i koji sve faktori utječu na to

Kako nastaje tlo kroz vrijeme? Tlo nastaje kontinuirano, ali polako, od postupnog razbijanja stijena kroz vremenske uvjete. Izvještavanje može biti fizički, kemijski ili biološki proces: fizičko vremensko utjecaje - razbijanje stijena uslijed mehaničkog djelovanja. Promjene temperature, abrazija (kada se stijene sudaraju jedna s drugom) ili mraz mogu uzrokovati razbijanje stijena, kemijsko ozračivanje - razbijanje stijena kroz promjenu njihove kemijske građe. To se može dogoditi kada minerali unutar stijena reagiraju s vodom, zrakom ili drugim kemikalijama, biološko vrijeme - razbijanje stijena živim bićima. Ukopane životinje pomažu vodi i zraku da uđu u stijenu, a biljni korijeni mogu izrasti u pukotine u stijeni, čineći je cijepanom. Akumulacija materijala djelovanjem vode, vjetra i gravitacije također doprinosi stvaranju tla. Ti procesi mogu biti vrlo spori i trajati desetke tisuća godina. Pet glavnih čimbenika koji utječu utječu na stvaranje tla: matični materijal - minerali koji čine osnovu tla, živi organizmi - utječu na stvaranje tla, klima - utječe na brzinu vremenskih utjecaja i organskog raspadanja, topografija - stupanj nagiba koji utječe na odvodnju, eroziju i taloženje i vrijeme - utječe na svojstva tla.
Interakcije između ovih čimbenika proizvode beskonačnu raznolikost tla preko zemljine površine te pojašnjavaju proces kako nastaje tlo.

Kako nastaje tlo i svi potrebni uvjeti

Minerali tla čine osnovu tla. Proizvode se od stijena (matičnog materijala) kroz procese vremenskih utjecaja i prirodne erozije. Voda, vjetar, promjena temperature, gravitacija, kemijska interakcija, živi organizmi i razlike u tlaku pomažu u razgradnji matičnog materijala i utječu na proces kako nastaje tlo. Vrste matičnih materijala i uvjeti pod kojima se razgrađuju utjecati će na svojstva nastalog tla. Na primjer, tla nastala od granita često su pjeskovita i neplodna, dok se bazalt u vlažnim uvjetima raspada da bi stvorio plodno, glineno tlo. Na formiranje tla utječu organizmi (poput biljaka), mikroorganizmi (poput bakterija ili gljivica), kukci, životinje i ljudi. Kako se tlo formira, u njemu počinju rasti biljke. Biljke sazrijevaju, umiru i na njihovo mjesto dolaze nove. Njihovi listovi i korijeni dodaju se u tlo. Životinje jedu biljke i njihov otpad, a njihova tijela na kraju se dodaju u tlo. To počinje mijenjati tlo. Bakterije, gljivice, crvi i drugi jalovi razgrađuju biljni otpad i životinjski otpad i ostatke da bi na kraju postali organska tvar. To može biti u obliku treseta, humusa ili ugljena. Temperatura utječe na brzinu vremenskih utjecaja i organskog raspadanja. S hladnijom i sušnijom klimom ti procesi mogu biti spori, ali s toplinom i vlagom relativno su brzi. Kiša otapa neke materijale tla, a druge drži u suspenziji. Voda nosi ili isprati te materijale kroz tlo. Vremenom ovaj proces može promijeniti tlo, čineći ga manje plodnim. Topografija uvelike utječe na to kako nastaje tlo i kakvo ono jest. Oblik, duljina i stupanj nagiba utječu na odvodnju. Aspekt padine određuje vrstu vegetacije i ukazuje na količinu primljenih padalina. Ti čimbenici mijenjaju način formiranja tla. Zemljišni se materijali postupno premještaju unutar prirodnog krajolika djelovanjem vode, gravitacije i vjetra (na primjer, jake kiše nagrizaju tlo s brda u niža područja, stvarajući duboka tla). Tla koja su ostala na strmim brežuljcima obično su plića. Prevožena tla uključuju: aluvijalno (voda se prevozi), koluvijalni (gravitacija transportirana), eolska tla (koja se prenose vjetrom). Svojstva tla mogu se razlikovati ovisno o tome koliko dugo je tlo vremenski utjecano. Minerali iz stijena dalje se vremenski obrađuju da bi stvorili materijale poput glina i oksida željeza i aluminija.


Tagovi: