Kako napraviti pileću juhu

Kako napraviti pileću juhu

Što je pileća juha?

Pileća juha je jedno od najčešćih juha koju brojna domaćinstva pripremaju, te mnogi kažu kako je odlična za liječenje i ublažavanje simptoma sezonski bolesti kao što su prehlada i gripa. Također, odlična je kao predjelo za ručak, te za razne blagdane poput Božića i za nedjeljne obiteljske ručkove. Pileća juha je nešto što tradicionalno pripremaju naše mame i bake, a veoma je laka za pripremiti i stoga možete za čas naučiti kako biste mogli i svojoj obitelji pripremiti ovo okrepljujeće jelo. Osim što je odlično kao predjelo, ujedno možete kuhano meso piletine ostaviti za poslije kako bi poslužilo kao glavno jelo. Kuhana piletina se može servirati uz pire krumpir i umak od rajčice, ili možete ga jesti samostalno uz dodatka hrena. Kako god volite, možete pileću juhu poslužiti uz svako jelo i za razne prigode. Tajna dobre pileće juhe leži u začinima i povrću, a kako napraviti najbolju pileću juhu saznajte u nastavku članka.

Pileća juha sastojci

Svaka se pileća juha poslužuje uz rezance, preferirano domaće, ili uz griz knedle. Bez obzira koju opciju odaberete, ne budete pogriješili sa svojim odabirom. Pileća juha se može bilo kada poslužiti, bilo na obični radni dan, za razne praznike ili nedjeljom kada se cijela obitelj okupi. Kako biste pripremili ovu juhu, biti će Vam potrebni određeni sastojci. Za porciju za 4 osobe, trebati će Vam 6 komada pilećeg mesa poput leđa, batka i zabatka, 3 mrkve srednje veličine, 1 veći komad korijena peršina, 2 crvena luka srednje veličine, 2 litre hladne vode i 1 litra tople vode, prsothvat soli i papra, jedna čajna žlica mješavine začina i tjestenina ili pripremljene griz knedle. Za ukras možete ubaciti malo peršina. Za griz knedle će Vam trebati jedno jaje, 8 jušnih žlica griza, 4 jušne žlice ulja i malo soli, te potom pomiješajte sve sastojke, oblikujete male okruglice i ubacite ih u već gotovu juhu kako biste ih skuhali.

Pileća juha recept

Za početak, trebate prvo oguliti mrkvu i narezati ju na dva dijela. Potom ogulite korijen peršina i crveni luk te ga prerežete na pola. Komade piletine trebate poslagati na dno lonca koji ste već staviti na štednjak. Zatim možete ubaciti mrkvu, crveni luk i korijen peršina. Ubacite sol, papar i mješavinu začina. Možete onda zaliti s dvije litre hladne vode te potom staviti da se kuha. Kada voda zakuha, možete smanjiti vatru. Na vrhu će se tokom kuhanja pojaviti pjena i masnoća koju trebate pokupiti i ukloniti s žlicom. Pileća juha se kuha oko sat vremena na laganoj vatri, odnosno sve dok meso ne postane vrlo mekano i počinje se odvajati od kostiju. Kada je pileća juha skuhana, možete izvaditi meso i skuhano povrće i staviti na tanjur. Potom tekućinu procijedite i ubacite u nju litru tople vode i opet ju stavite da se kuha na laganoj vatri sve dok ne zakipi. Za to vrijeme narežite mrkvu, crveni luk i korijen peršina na male komade i vratite ju natrag u juhu. Isto možete napraviti s dio mesa. Kada je juha skuhana, možete ubaciti tjesteninu ili griz knedle i staviti da se kuha još koju minutu. Potom provjerite je li juha dovoljno začinjena, te kada je gotova možete ugasiti vatru i poslužiti ju i ukrasiti s narezanim peršinom.


Tagovi: