Kako funkcionira detektor laži

Kako funkcionira detektor laži

Što je i kako funkcionira detektor laži?

Poligraf ili detektor laži je uređaj koji se koristi za mjerenje fizioloških reakcija tijela dok osoba odgovara na pitanja. Osnovna ideja poligrafa je kako će osoba koja laže pokazivati različite fiziološke promjene u odnosu na osobu koja govori istinu. Kako funkcionira detektor laži je kroz praćenje nekoliko fizioloških parametara kao što su krvni pritisak, puls, respiratorna aktivnost i elektrodermalna aktivnost poput znojenja. Tijekom testiranja, osoba se postavlja na poseban kauč ili stolicu, a senzori se pričvršćuju na navedene dijelove tijela kako bi se bilježile promjene u tim parametrima. Poligrafski testovi se najčešće koriste u forenzičkim istraživanjima ili u postupcima provjere sigurnosti. Međutim, važno je napomenuti kako detektor laži poligr nije apsolutno pouzdan uređaj za otkrivanje laži. Njegova točnost i pouzdanost su predmet rasprava i kritika, a rezultati poligrafskog testiranja se obično ne prihvaćaju kao dokaz u sudskim postupcima u mnogim pravnim sustavima. U nastavku ćemo otkriti kada je nastao i kako funkcionira detektor laži.

Kada je nastao i kako funkcionira detektor laži?

Prije nego što otkrijemo kako funkcionira detektor laži, prvo ćemo reći kada i kako je nastao ovaj uređaj za detekciju laži. Detektor laži je nastao kao rezultat razvoja i istraživanja nekoliko znanstvenika i istraživačkih grupa tijekom vremena. Ideja o detekciji laži temeljila se na pretpostavci kako će tijelo fiziološki reagirati kada osoba laže. Koncept otkrivanja laži putem fizioloških reakcija datira još iz 19. stoljeća. Američki psiholog i izumitelj William Marston je proučavao povezanost između krvnog tlaka i laži tokom 1900-ih godina. Prvi detektor laži je razvio američki fizičar i kriminalist John Augustus Larson 1921. godine. Njegov poligraf je kombinirao mjerenje krvnog tlaka, pulsa i respiratorne aktivnosti kako bi se pratila reakcija tijela. Larsonova metoda dalje je istraživana i razvijana, posebno od strane Leonarda Keelera. Keeler je uveo elektrodermalnu aktivnost kao dodatni parametar u poligrafskoj analizi. Tijekom 20. stoljeća, tehnologija poligrafa je napredovala te su uređaji postali sofisticiraniji, s digitalnim zaslonima i poboljšanom preciznošću mjerenja. U nastavku ćemo otkriti kako funkcionira detektor laži.

Na koji način i kako funkcionira detektor laži?

Kako funkcionira detektor laži? Detektor laži se temelji na mjerenju različitih fizioloških reakcija tijela kako bi se otkrila moguća laž ili nepoštenje osobe koja se testira. Iako postoji nekoliko različitih modela poligrafa, osnovni principi rada su slični. Prije samog testiranja, poligrafist će obaviti razgovor s osobom koja se testira kako bi se uspostavila osnova za testiranje. Postavit će se pitanja koja će biti korištena tijekom testiranja kako bi se osoba upoznala s postupkom i osiguralo da su sva pitanja jasna. Osoba se zatim priprema za postavljanje senzora. Poligrafist će pričvrstiti senzore na različite dijelove tijela kako bi bilježio fiziološke reakcije. Tipično se senzori postavljaju na prste ili ruke kako bi se izmjerila elektrodermalna aktivnost, no ponekad se postavi mjerač disanja i mjerač krvnog tlaka. Prije nego što počne testiranje, poligrafist će provesti kalibraciju uređaja kako bi uspostavio osnovne razine fizioloških parametara osobe, kao što su puls i reakcija na pitanja koja se smatraju istinitima. Tijekom testiranja, poligrafist će postavljati pitanja osobi koja se testira. Kako osoba odgovara na ta pitanja, poligraf bilježi fiziološke reakcije tijela. Nakon završetka testiranja, poligrafist analizira rezultate mjerenja fizioloških reakcija. Tipično se traže odstupanja od osnovnih parametara tijekom odgovaranja na relevantna pitanja u usporedbi s kontrolnim pitanjima. Na temelju tih odstupanja, poligrafist donosi zaključak o tome je li osoba lagala ili govorila istinu. Ovo je način kako funkcionira detektor laži.


Tagovi: