Kako prevariti detektor laži – Prijevara poligrafa

Kako prevariti detektor laži - Prijevara poligrafa

Što je detektor laži?

Detektor laži, poznat i kao poligraf, je uređaj koji se koristi u pokušajima utvrđivanja istinitosti ili laži od strane ispitanika. Ovaj uređaj mjeri fiziološke reakcije tijela koje se smatraju povezanim s anksioznošću ili stresom, a koji se pretpostavlja da se javljaju tijekom laganja. Iako se često koristi u istrazi kriminala, poligraf nije potpuno pouzdan alat, te njegova učinkovitost i točnost često dolaze pod pitanje. Poligraf mjera različite fiziološke parametre, uključujući krvni tlak, puls, disanje i galvanski odgovor kože. Te informacije se zatim analiziraju kako bi se utvrdilo postoje li nepravilnosti koje bi mogle ukazivati na nelagodu ili stres povezan s laganjem. Međutim, problem s detektorom laži je taj što fiziološke reakcije mogu biti uzrokovane raznim faktorima osim laganja, kao što su tjeskoba, nervoza ili čak samo strah od samog testiranja. Detektor laži se i dalje koristi u raznim situacijama, kao što su istrage, provjere vjerodostojnosti svjedoka ili ispitanika u istrazi.

Kako funkcionira detektor laži?

Detektor laži temelji se na pretpostavci da laganje izaziva određene fiziološke promjene u tijelu, koje se mogu detektirati i izmjeriti. Iako postoji više vrsta poligrafa, osnovni princip rada uglavnom ostaje isti. Osoba koja se podvrgava testiranju prvo razgovara s ispitivačem o pitanjima koja će biti postavljena. Ispitivač obično postavlja kontrolna pitanja i relevantna pitanja. Cilj je uspostaviti temeljnu liniju fizioloških reakcija ispitanika. Detektor laži mjeri nekoliko fizioloških parametara tijekom testiranja, a to su električna provodljivost kože, što može odražavati znojenje i promjene u emocionalnom stanju, varijacije u krvnom tlaku, koje mogu ukazivati na stres ili tjeskobu, otkucaj srca, koje može ubrzati tijekom stresnih situacija, te brzina i dubina disanja, jer tjeskoba može utjecati na disanje. Tijekom postavljanja relevantnih pitanja, poligraf bilježi fiziološke odgovore ispitanika. Ispitivač uspoređuje ove odgovore s onima na kontrolnim pitanjima kako bi procijenio je li došlo do značajnih promjena koje bi ukazivale na laž. Analiza rezultata poligrafskog testiranja obično se provodi subjektivno od strane ispitivača. Ispitivač uzima u obzir promjene u fiziološkim parametrima tijekom različitih pitanja i donosi zaključak o istinitosti ili lažljivosti ispitanika.

Kako se može prevariti detektor laži?

Najlakši način kako prevariti detektor laži, odnosno poligraf, je jednostavno ga odbiti. U većini slučajeva imate pravo na to da odbijete podvrgavaju detektoru laži. No, ako ga ne možete izbjeći, onda je bitno pročitati više o njima te se pripremiti za testiranje. Kao što ste vjerojatno pročitali, detektor laži nije 100% pouzdan, te je sklon donošenju krivih zaključaka. Bitno je kada odgovarate na pitanja da se opustite, mirno i staložene dišete te da si smirite svoj puls. Veoma je važno ostati smiren i staložen te hladno odgovarati na pitanja bez puno stresa i nerviranja. Na taj će način poligraf pokazati kako govorite istinu, iako cijelo vrijeme lažete. Dobro je vježbati odgovaranje uz poligraf jer na taj način ćete lakše proći test. Također, imajte na umu da ispitivač nije Vam prijatelj, te budite obavezno spremni na pitanja prije ispita te pokušajte prepoznati vrste pitanja koja će Vas pitati na ispitivanju, a to su relevantna, kontrolna i nevažna. Također, neka Vam odgovori budu kratki i jasni. Recite samo da ili ne, nemojte ulaziti u dubine te prilikom odgovaranja budite ozbiljni, čvrsti i nemojte oklijevati.


Tagovi: