Bolovi u leđima – uzroci, simptomi i liječenje

Bolovi u leđima – uzroci, simptomi i liječenje

Bolovi u leđima uzroci

Kralježnica je glavni dio ljudskog kostura te se sastoji od 30 kostiju oko kojih se nalaze mišići, ligamenti, tetive, živci i diskovi između kralježaka. Kada se pojave bolovi u leđima oni mogu biti uzrokovani na bilo kojem dijelu leđa i kralježnice. Bol u leđima se može pojaviti iznenada, no može postojati kao kronična bol koja se javlja s vremena na vrijeme. No, čak i kada se bol u leđima ponavlja ona nestaje nakon liječenja u roku od 4 do 6 tjedana.

Uzroci mogu biti različiti, od starenja i trošenja hrskavica što dovodi to otežanih pokreta i ograničenja u savijanju. No, bolovi u leđima se mogu javiti iznenada kod istegnuća ligamenata ili ukliještenja živaca zbog pogrešnog pokreta ili prevelikog opterećivanja dizanjem teških predmeta nepravilnim načinom sagibanja umjesto iz čučnja.

Bol u leđima može biti uzrokovana traumom koja je dovela do puknuća kralješaka ili diskova, te pomicanja diskova, diskus hernija do kojeg može doći i zbog degenerativnih bolesti poput ankilozantni spondilitis, osteoartritis, osteomalacija, osteomijelitis, osteoporoza, Pagetova bolest kostiju, išijas. Također uzroci bolova u leđima mogu biti i infekcije bubrega, pretjerana tjelesna težina i gojaznost, trudnoća, te loše držanje tijela kod kojeg kralježnica nije u prirodnom položaju.

Bolovi u leđima simptomi

Bolovi u leđima se manifestiraju kao bol popraćena ukočenosti, te mogu nastati naglo ili se radi o kroničnim bolovima koji se javljaju kod određenih položaja ili podražaja kao što su kašljanje i kihanje.

Bolovi u leđima se klasificiraju prema mjestu gdje se javljaju na lumbago koji je povezan na slabinske dijelove kralježnice, išijas kada se bolovi protežu od leđa do kuka i nogu, te kokcigodinija kao bolovi trtične kosti. Simptomi ne moraju biti samo slabiji ili jači bolovi u određenom dijelu kralježnice, već se simptomi mogu pojaviti i kao trnci u nogama, te osjećaj obamrlosti, bolovi u vratu mogu biti varirajući te se može pojaviti i vrtoglavica i opća slabost, može doći do suženja vidnog polja, a trnci se mogu pojaviti i u rukama, kao i bolovi u rukama i nogama.

Kod nekih situacja bolesti ili ozljeda bolovi mogu biti popraćeni i ukočenosti, te se osoba ne može kretati pa će morati mirovati dok liječenje ne završi.

Bolovi u leđima liječenje

Bolovi u leđima se liječe ovisno o njihovom uzroku, te je kod nespecifičnih bolova liječenje teže jer se teško ustanovljuje uzrok bolova. Kako bi liječnik odredio liječenje prvo je potrebno dijagnosticirati uzrok pa će vas liječnik poslati a rendgensko snimanje kako bi otklonio sumnje na prolaps diska, pomaknuće diska.

Ovisno koliko su bolovi u leđima jaki liječnik vam može odrediti uzimanje lijekova protiv bolova ili vam dati injekciju kortikosteroida koji će smiriti upalni proces. U nekim slučajevima masaža može jako pomoći, kao i osteopatska manipulacija, a od velike je pomoći i akupunktura. Ukoliko vaši bolovi traju dulje od tjedan dana trebate se obratiti liječniku i ne čekati da bolovi postanu kronični.

Liječenje operacijom je uvijek zadnji način liječenja jer su to vrlo riskantne operacije kod kojih pacijent može ostati nepokretan pa se operacije izbjegavaju do zadnjeg trenutka. Fizikalne terapije i redovito vježbanje može pomoći da se ojača mišićna struktura koja podupire kralježnicu, a u slučaju gojaznosti ili prekomjerne tjelesne težine svakako treba skinuti kilograme jer oni dodatno otežavaju i pojačavaju bolove.


Tagovi: