Tko je na novčanici od 50 kn

Tko je na novčanici od 50 kn

Kako izgleda novčanica od 50 kn?

Novčanica od 50 kn svima nam je bila prepoznatljiva, no da li znate što se zapravo nalazilo na njoj? Ova plava papirnata novčanica nosi lik Ivana Gundulića s prednje strane, i starogradsku jezgru Dubrovnika, pročelje Kneževa dvora s zadnje strane. Postoji li povezanost između Ivana Gundulića i Dubrovnika? Odgovor je da. I dok Gundulića pamtimo kao velikana hrvatske književnosti, potrebno je napomenuti da je sama obitelj Gundulić bila stara aristokratska obitelj, čiji su članovi od davnog 13-og stoljeća obavljali razne administrativne poslove u tadašnjoj Dubrovačkoj republici.

Ivan Gundulić se obrazovao u Dubrovniku, gdje je književnost zavolio zahvaljujući učitelju Toskancu Camillo Camilli koji je poznat po spjevu "Oslobođeni Jeruzalem" kojeg je samostalno dovršio. Potrebno je napomenuti i učitelja Petar Palikuća koji je samostalno preveo djelo "Život Karla Borromea". Po završetku svog školovanja, Ivan Gundulić je po uzoru na obitelj nastavio s upravljačko administrativnim poslovima u Dubrovniku. Tijekom godina bio je knez u Kovalima, bio je član Malog te Velikom vijeća u Dubrovniku i senator. Za svog života napisao je brojna književna djela, od kojih su najpoznatija "Osman" i "Dubravka", književna djela koja se i danas čitaju za lektiru. Novčanica od 50 kn na svoji način priča priču o Ivanu Gunduliću i njegovom utjecaju na grad Dubrovnik.

Lice novčanice od 50 kn

U desnom polju ove plave novčanice jasno je graviran portret poznatog dubrovačkog pjesnika Ivana Gundulića. Lijevo od tiskanog portreta vidljiv je i tiskani tekst "Ivan Gundulić, 1589-1638". U samom središtu navedene novčanice od 50 kn, prema linijskoj izvedbi uz mikropismo tiskan je neprekinuti niz teksta "REPUBLIKA HRVATSKA IVAN GUNDULIĆ DUBROVNIK". Ovaj tekst je tiskan u zgusnutim redcima koji su započeli na desnom ruba crteža na novčanici i valovito se kretali prema portretu Ivana Gundulića.

U samom donjem dijelu središnjeg dijela novčanice vidi se kako je tiskana višebojna linijska podloga. Ove linije se isprepleću tako ta tvore niz raznih kvadratića koji će simbolizirati elemente grba od Republike Hrvatske. Na donjem lijevom rubu višebojne linijske podloge vidi se jasni reljefni tisak broja 50. Potrebno je napomenuti kako je novčanica od 50 kn imala UV zaštitu - Prisustvom UV svijetla dobila bi se plava te ljubičasta boja. Oznaka serije kao i serijskog broja svijetlile su zeleno pod UV osvjetljenjem

Naličje novčanice od 50 kn

U gornjem i središnjem dijelu naličja novčanice od 50 kn vidljivo dominira motiv koji se odnosi na starogradsku jezgru grada Dubrovnika, zaštićene zidimana uz tvrđave. U samom podnožju motiva koji prikazuje grad Dubrovnik, u lijevom dijelu novčanice vidljivo je tiskano pročelje Kneževa dvora, građevine koja datira iz 15-og stoljeća. Iznad nacrtanog/tiskanog motiva grada Dubrovnika, na poludesnoj strani, uz sami rub crteža/tiska novčanice, vidljivo je tiskano "DUBROVNIK". Podloga novčanice, gornji središnji dio samog crteža novčanice i polje koje se nalazi uz lijevi rub tiskana je uz višebojni plošni tisak.

Linije same podloge se isprepliću i tako tvore niz manjih kvadratića koji će zajedno tvoriti elemente grba Republike Hrvatske. U donjem desnom kutu crteža/tiska novčanice od 50 kn vidljiv je jasni tisak broja 50 koji predstavlja vrijednost novčanice. Novčanica je imala dimenzije 134 x 67 mm, i ona se prvi puta pustila u opticaj 30. svibnja 1994 godine. Novčanica je bila poznata prema plavoj boji, portretu Ivana Gundulića i gradu Dubrovniku. Od 1. siječnja 2023 godine kune su zamijenjene za euro, što znači da je naša valuta euro.


Tagovi: