Što su zapravo bakterije – Kako dolazimo u susret s bakterijama

Što su zapravo bakterije - Kako dolazimo u susret s bakterijama

Što su bakterije i zašto su one važne?

Na samu pomisao bakterija mnoge hvata određeni strah jer ih ipak najčešće povezujemo s raznim bolestima, infekcijama. No, što su zapravo bakterije i koja je njihova svrha? Najjednostavnije opisano, bakterije su najbrojnija skupina organizama na cijelome planetu (i van njega). Većina ovih takozvanih jednostaničara nužna je za održavanje života kakvog znamo, i bez njih ne bi poznavali svijet kakav imamo danas. Iako nas od malena zapravo uče da su one sitne i zlobne i kako nas čine bolesnima, one zapravo imaju svoju svrhu. One su jednostanični organizmu koji su mikroskopske veličine i dolaze u raznim oblicima.

Neke mogu živjeti samostalno, neke u paru, neke u raznim nakupinama. Danas ih smatramo raskošnim primjerom raznolikosti života. No, one se ne razlikuju samo po strukturi i obliku, već i po otpornosti. Pronalazimo ih u svakakvim uvjetima života, i upravo zato su one odigrale ključnu ulogu u kreiranju eko sustava našeg planeta. Prema vrsti najčešće ćemo ih podijeliti u sljedeće skupine: Biološke - Osnova hranidbenog lanca i same prirode. Fiziološke - Nalaze se na ljudima i životinjama i rade razne kemijske procese koji omogućuju normalnu funkciju.

Da li su bakterije opasne?

Često se priča i piše o tome kako su bakterije svuda oko nas i kako se trebamo paziti, no da li su one zaista tako opasne? Danas znamo kako je većina njih bezopasna za ljude, no postoje one koje mogu uzrokovati infekcije i razna oboljenja. Velika površina ljudskog tijela obloženo je s raznim bakterijskim zajednicama (kožni, plućni, crijevni i spolni mikrobiomi). Vjeruje se kako broj bakterija na našem tijelu premašuje broj stanica u našem organizmu. Bakterije mogu biti opasne za naše zdravlje, no samo u određenim slučajevima.

Prema medicinskim istraživanjima, sami proces infekcije nije uzrokovan prodorom loših bakterija u organizam, već gubitkom dobrih bakterija s procesom korištenja raznim preparata kako bi se zaštitili od određenih bolesti. Kada imamo stabilan mikrobiom, zapravo imamo cjelokupnu zajednicu bakterija koja će kontrolirati ulazak loših bakterija u organizam. No, kada ne osiguravamo dobre uvjete za naše mikrobiome mi gubimo takozvanu dobru vrstu bakterija i privlačimo loše. Kada loša vrsta prodre u naš organizam dolazi do oboljenja koje će zahtijevati liječenje.

Gdje se sve nalaze bakterije?

Gotovo je nemoguće izbjeći bakterije jer se one nalaze svuda oko nas. Određene vrste se mogu zadržavati na raznim površinama, prenositi s osobe na osobu, prenositi sa životinje na osobu. No, iako smo svakodnevno u doticaju s njima nismo vječito bolesni, kako to? Istina je da je većina bakterija bezopasno, ali isto tako potrebno je naglasiti i higijenu osobe. Ukoliko osoba vodi brigu o svojim higijenskim navikama, ona će sigurno biti zaštićenija od mogućih zaraza ili oboljenja. Bakterije danas čine život oko nas, i sasvim je normalno da su one pristupne svuda.

Naravno, poželjno je izbjegavati određena mjesta poput javnog wc-a, hotelskih soba, javnih bazena, općenito mjesta gdje se nalazi puno ljudi. Na ovakvim mjestima najčešće ćete pokupiti određenu bakteriju koja će uzrokovati infekciju i bolest. Kako bi se maksimalno zaštitili od zaraze s lošim bakterijama, poželjno je da vodite brigu o svojoj osobnoj higijeni i da redovito dezinficirate svoje ruke i površine koje koristite, da dobro perete i pripremate kupljenu hranu, da izbjegavate kontakt s oboljelim osobama.


Tagovi: