Kako sigurno kupovati meso ili plodove mora (praktični savjeti)

Kako sigurno kupovati meso ili plodove mora (praktični savjeti)

Svježe meso i plodovi mora

Odabir svježih namirnica je ključno za prehranu, svježe meso i plodovi mora, riba, ali i povrće i voće bogati su hranjivim sastojcima. No, sve se namirnice kvare zbog bakterija, različitom brzinom. Posebno kod mesa i morskih plodova moramo obratiti pažnju na njihovu svježinu jer s ovim namirnicama ako su pokvarene možemo dugotrajno poremetiti probavni sustav. Pokvareno meso, a naročito morski plodovi mogu izazvati opasna trovanja s ozbiljnim zdravstvenim komplikacijama za želudac i cijeli probavni sustav.

Vrlo često u trgovinama nailazimo da na deklaraciji piše svježe smrznuti, najčešće kod morskih plodova, to znači da su bili zamrznuti kada su bili svježi i da proizvođač garantira za njihovu kvalitetu. Ukoliko se ovakvi proizvodi odmrzavaju kako bi se prodavali u maloprodaji na deklaraciji treba biti označeno prethodno smrznuti da biste znali da ove proizvode ne možete ponovo smrzavati već odmah nakon kupovine upotrijebiti. Meso i plodovi mora kada su sirovi vrlo brzo se kvare te ovisno o vrsti namirnice imaju svoj rok trajanja u svježem stanju dok se ne konzumiraju ili zamrznu svježi.

Kako biti siguran da je meso i plodovi mora svježe

Meso i plodovi mora ovisno o vrsti imaju svoje karakteristike u boji, mirisu i sjaju koju upućuju na to da li su meso i plodovi mora svježi ili nisu. Morske rakove, jastoge i hlapove je najbolje kupovati žive, a kod kozica i škampa treba paziti da s donje strane repa nemaju crne mrlje i da su ružičaste boje. Kod školjaka je najvažnije da su one zatvorene, ako su otvorene one su već u otrovnom stanju. Tokom kuhanja zatvorene školjke se trebaju otvoriti, a one koje se tokom kuhanja nisu otvorile nisu jestive. Školjke su izuzetno opasne i trebate jako paziti na ova dva pravila, zatvorene kad su svježe, a otvaraju se tokom kuhanja.

Svježina mesa se prepoznaje po boji i mirisu mesa ovisno radi li se o pilećem i purećem mesu koje je blijedo ružičaste boje, no kod junetine svježinu ukazuje crvena boja. Svinjetina i teletina imaju blijedo crvenkastu boju, dok je divljač tamnije boje. Svaka vrsta mesa ima svoj specifičan miris kad je svježe i određenu čvrstoću. Čim osjetite da meso ima čudan miris naročito perad koja se i brže kvari radije kupite drugo meso. Uvijek kupujte meso kod provjerenih mesara i u provjerenim trgovinama.

Zamrznuto meso i plodovi mora

U pravilu zamrznuto meso i plodovi mora imaju obrnutu preporuku, meso nemojte kupovati zamrznuto jer nećete biti sigurni koliko puta je tokom transporta i manipulacije odmrzavano, te ono ima ograničen rok trajanja u zamrznutom stanju. No, plodovi mora ukoliko su svježe smrznuti se čak više preporučuju nego da kupujete svježe morske plodove naročito ako se ne razumijete i sami ne možete procijeniti koliko su i da li su plodovi mora svježi.

Kada sami smrzavate meso imajte na umu da tako zamrznuto meso ne može stajati u vašem zamrzivaču godinama i da ono ima svoj vijek trajanja čak i u zamrznutom stanju. Na primjer iznutrice u zamrznutom stanju mogu trajati najviše četiri mjeseca, komadi bataka, krila, prsa peradi do devet mjeseci, a cijeli komadi peradi do godine dana. Ostale vrste mesa se mogu čuvati u zamrzivači između šest do dvanaest mjeseci, a termički obrađeno meso također možete smrznuti i tako čuvati između četiri mjeseca do najviše godinu dana. Mljeveno meso nemojte držati u zamrzivaču dulje od tri mjeseca i to smo ako ste sigurni da ste kupili svježe. Meso i plodovi mora mogu se čuvati u zamrzivaču no kako i meso tako i plodovi mora imaju ograničen rok čuvanja čak i u zamrzivaču.


Tagovi: