Kako se proizvodi sapun

Kako se proizvodi sapun

Sapun nekada i danas

Sapun je dio svakog kućanstva. Danas on dolazi u grubom i finom obliku, a najčešće ga koristimo za pranje i njegu tijela. I dok je danas dovoljno da uđemo u bilo koji dućan i kupimo onaj koji nam najfinije miriše, nekada se to nije moglo. U prošlosti su se sapuni izrađivali doma, a koristili su se ne samo za osobnu higijenu, već i za pranje rublja ili posuđa. Kako se radi sapun? On se uvijek radio od masti i ulja koja su se kuhala uz dodatak određenih tvari.

Mast je najčešće dolazila od svinje ili loja, a ulje se dobivalo od biljaka i voćnih sjemenki. Nekada bi se svi sastojci zajedno kuhali i prebacili u određene kalupe koji bi oblikovali sapune. Iako se danas sapuni ne proizvode u domaćinstvima, njihova proizvodnja nije prestala. I dan danas možemo naići na ručno rađene sapune koji obećavaju prirodne sastojke i prelijepe mirise. Znamo kako se tvornički sapuni ne mogu mjeriti s domaćom proizvodnjom, no radi manjka vremena i ponekad novaca sve smo se više okrenuli korištenju tvorničkih sapuna.

Saznajte kako se dobiva sapun

Današnji sapuni se također rade od masti, esencija bilja, alkalnih tvari. Alkalne tvari koje se najčešće koriste su soda te kalijev karbonat. Soda će se koristiti kod izrade tvrđih sapuna koji služe za pranje rublja ili za pranje ruku. Kalijev karbonat se koristi kada sapun treba dobiti tekući oblik. Kako se proizvodi sapun? Masti, dodaci, i određene alkalne tvari će se zajedno kuhati u velikim loncima kako bi se bolje sjedinile. Ovaj postupak sjedinjenja nazva se saponifikacija. Pred kraj samog kuhanja u masu se dodaje sol koja pomaže pri dizanju sapuna.

Otopina ovdje pada na dno. Cijeli postupak će se ponavljati do 6 puta ili dok se posljednji komadić masti ne pretvori u određeni oblik sapuna. Sapuni u polutekućem stanju se prebacuju u stroj koji ih miješa u glatku smjesu, zatim se dodaju razni dodaci kako bi se poboljšala sama kvaliteta. Ovdje se može dodati miris, boja, sredstva za omekšavanje, dezinfektant. Na kraju procesa u sapunsku masu se utiskuje zrak. Nakon svega sapuni će se izlijevati u razne kalupe, ovisno o obliku kojeg želimo.

Kada je nastao sapun

Vještina same proizvodnje sapuna traje odavno. Riječ Sapun potječe od pokrajine Sapo gdje su se prema legendama žrtvovale brojne životinje. Masnoće sa životinja ispirale bi se uz pomoć kiše i zajedno s pepelom tvorile jedinstvenu smjesu. Ovu jedinstvenu smjesu otkrile su žene koje su na okolnim mjestima prale rublje. Na području starog Babilona istraživači su otkrili glinene posude koje su imale natpis "Masnoće se kuhaju s pepelom", što dokazuje da su se prvi zapuni izrađivali i 2800 godina prije Krista.

Proizvodnja sapuna se svakako mijenjala kroz povijest. Prva industrijska proizvodnja sapuna javlja se početkom 20-og stoljeća i od tada se uspješno razvija. Danas na tržištu možemo pronaći brojne sapune - razne boje, razni oblici, razni mirisi. Međutim, radi prisustva brojnih kemikalija sapuni mogu uzrokovati i razne alergijske reakcije. Danas je moguće pronaći sapun koji odgovara određenom tipu kože, što je svakako velika prednost. Kupovni ili domaći, sapuni su svakako dio naših kućanstva i dnevnih rutina.


Tagovi: