Kako se pravi lukšija

Kako se pravi lukšija

Lukšija za pranje rublja

U doba naših baka pranje rublja je svakako bilo mnogo kompliciranije nego danas. Pranje rublja ali i suđa bio je mukotrpan posao koji je ipak zahtijevao određeno vrijeme ali i snalažljivost. Kako bi si olakšale pranje rublja i ostalih stvari, naše bake su morale raditi vlastita sredstva za pranje od onoga što su imale u domaćinstvu. Pepela je svakako bilo u izobilju, i upravo od njega se radila lukšija. Što je zapravo lukšija? Riječ je o posebnoj tekućini koja se dobivala od pepela zahvaljujući kalijevom karbonatu i vodi.

Ova tekućina bila je idealna za pranje rublja, ali i za ostale kućanske poslove poput pranja podova ili pranja namještaja. Često su se izrađivali i domaći sapuni za pranje rublja, a oni su se najčešće dobivali uz pomoć masnoće i lukšije. Masnoća se dobivala od kostiju, kožica, nejestivih komada mesa. Navedeni dijelovi su se kuhali i na kraju miješali s lukšijom kako bi se dobili tvrdi sapuni za pranje rublja koji su mogli stajati u podrumima i koristiti se prema potrebi.

Kako se dobiva lukšija?

Izvorno, lukšija se dobivala kuhanjem pepela od bukovine. Smatralo se kako je upravo navedeni pepeo bio najbolji za uklanjanje mrlja i čišćenje. Lukšija se kasnije miješala sa masnoćama ili kamenom sodom. Iako se primarno koristila za pranje rublja i čišćenje, ona se kanije koristila i za osobnu njegu. Lukšije su se kasnije izrađivale s manje luga kako bi bile blažeg oblika. U primjeru, u krpu se stavljao odabrani lug koji se čvrsto zavezao i potopio u ključalu vodu di bi se malo prokuhao.

Na ovaj način se dobivao prirodan šampon koji se koristio na način da se kosa namakala u njega i ispirala s čistom vodom. Tradicionalno, ponajviše se koristila onda kada je bilo potrebno sve dobro očistiti. Nekada je bio običaj da se na samu Čistu srijedu suđe iz kuće otkuha upravo u lukšiji kako bi bilo spremno za korizmu i pripremu posne hrane. Lukšijom su se često koristili naši stari, no ona je danas već pomalo zaboravljena zahvaljujući modernim deterdžentima čišćenje i njegu.

Za što se sve može koristiti lukšija?

Iako se lukšija najčešće koristila za pranje veša i izradu sapuna, kasnije se koristila i za pranje kose. Ovo sredstvo dobivalo se od prosijanog pepela i vode (kasnije masnoće). Veš se prao na način da se stavio u drveno korito i posipao pepelom i zatim vrućom vodom i ostavio da odstoji kako bi se mrlje uklonile. Drugi dan veš se ispirao na obližnjim potocima ili rijekama. Za pranje kose najčešće se koristila voda u kojoj se prokuhao lug ili pepeo.

Za što se sve koristiti lukšija? Za pranje i čišćenje mrlja na odjeći, podovima ili namještaju. Može se koristiti i kao šampon, ali oprezno. Danas pepeo nema široku primjenu u našim domaćinstvima, no dobro je znati kako nam može pomoći za razne stvari. Pepeo nam danas može poslužiti za uklanjanje neugodnih mirisa, za uklanjanje fleka od boje, za kompost, za tjeranje puževa, za odmrzavanje leda, za uklanjanje mrlja na staklu, za poliranje srebra.


Tagovi: