Kako se pravi grah

Kako se pravi grah

Grah biljka

Grah biljka pripada porodici mahunarki, te originalno potječe iz Amerike gdje se uzgajao preko 4000 godina. Nakon što je otkrivena Ameriha uz još mnogo biljaka prenesena je u Europu zbog njegove hranjivosti, a kasnije i u Afriku i Aziju s obzirom da se biljka može uzgajati u različitim uvjetima. Postoji 38 vrsta graha i ovo je jednogodišnja biljka koja daje plodove i sjemenje u obliku ploda za sljedeću godinu.

Grah iako sadrži ograničene količine celuloze, ima dovoljno bjelančevina te se u ljudskoj prehrani on kuha u obliku variva ili juhe, no može se upotrebljavati i u drugim receptima ali ga je potrebno termički obraditi najčešće kuhanjem. Plod graha je mahuna koja može ovisno o vrsti biti različitog oblika, sabljaste, valjkaste, plosnate, srpaste, kratke, duguljaste, te se ovisno o obliku nalazi u njima i broj sjemenki graha. Prema boji se razlikuju svijetlozelena i tamnozelena, žuta, svijetložuta, te zelena mahuna s ljubičastim prugama. Mahuna se bere dok su mlade te se kao takve i konzumiraju kuhanjem, no može se pričekati da sazrije u potpunosti pa se sjemenke beru.

Kako se pravi domaći grah

Grah je vrlo hranjiva namirnica jer ima veliku energetsku vrijednost, te sadrži esencijalne aminokiseline, željezo, fosfor, kalcij, kalij, cink, natrij i magnezij od minerala. Uz to sadrži i bjelančevine te malo masti i to onih nezasićenih koje ne stvaraju kolesterol, a sadrži i folnu kiselinu, vitamine B6, K, B2 i B3 čime je njegova nutritivna vrijednost vrlo visoka.

Recept za grah ima svako domaćinstvo, te vrlo vjerojatno i neki tajni sastojak poput lovorovog lista ili posebnog mesnog dimljenog komada koji se stavlja u varivo. No, osnova kuhanja graha je da se prvo luk poprži na malo ulja, te se stavi omekšale bobe graha koje ste dan ranije namočili, ulije voda, posoli, te doda komad kobasica, slanine, dimljene šunke i po potrebi posoli.

Kao dodatak mogu se u varivo dodati i mrkva, malo krumpira, te začini poput vegete, crvene paprike, sitno nasjeckani češnjak, peršin, pastrnjak, lovorov list ili po želji nešto drugo. Zgušnjavanje graha se radi uz pomoć brašna koje ste umutili u malo ulja te ćete tu glatku smjesu uliti u varivo na kraju kuhanja graha kako bi se ono zgusnulo od brašna.

Vojnički grah

Mnogim je starijim muškarcima jako dobro poznat vojnički grah koji im je u doba vojske bio omiljeno jelo. Ova je namirnica izuzetno zasitna pa kada se najedete graha dugo nećete osjećati glad, upravo zato i vojnici vole jesti ovakav obrok. U vojsci se sve kuha u velikim količinama i velikim loncima, a ako je kuhar dobar napravit će savršene porcije graha koji će gladnim vojnicima biti omiljeni obrok.

Danas vojnički grah nije jedino jelo koje se pravi u vojnim kuhinjama jer su druga vremena, no prije je bilo sve oskudnije pa je ovo jelo bilo popularno upravo zbog svoje zasitnosti nakon obroka koja je trajala dulje vrijeme.

No i danas kada se u domaćinstvima kuha ova namirnica kuha se za dva dana upravo zato jer je bolje kuhati varivo graha na veliko jer onda se kuha u velikom loncu s puno vode što je ovoj namirnici i potrebno kako bi se kvalitetno skuhala, a uz dodatak dimljene šunke ili kobase savršen je obrok.


Tagovi: