Kako pripremiti patlidžane

Kako pripremiti patlidžane

Što je patlidžan?

Patlidžan je jedan od popularnih povrtnih biljaka koja potječe iz porodice Solanaceae, iste porodice kao i rajčica, krumpir i paprika. Široko je korišten u mnogim kuhinjama diljem svijeta, posebno u mediteranskim, azijskim i bliskoistočnim kuhinjama. Patlidžan je jednogodišnja biljka koja raste kao grm, a pripada istoj biljnoj obitelji kao i rajčica. Listovi su mu veliki, pernati, a cvjetovi imaju karakterističnu ljubičastu boju. Plod patlidžana je bobičasto povrće koje može varirati u obliku, veličini i boji ovisno o sorti. Najčešći oblik patlidžana je duguljast i ljubičaste boje, no postoje i bijeli, zeleni i šareni varijeteti. Originalno potječe iz južne Azije, a prvi zapisi o njegovom uzgoju datiraju iz razdoblja od 5. do 7. stoljeća. Kroz stoljeća se proširio diljem svijeta, a danas je neizostavan dio mnogih svjetskih kuhinja. Niskokaloričan je i bogat vlaknima. Također sadrži vitamine B skupine, vitamin C, folnu kiselinu, kalij i druge hranjive tvari. Prije pripreme, treba se posoliti kako bi se uklonila gorčina. Može se pripremiti na različite načine i koristiti u jelima kao što su umaci, juhe ili složenci.

Što sadrži patlidžan od nutrijenata?

Patlidžan je niskokaloričan, ali bogat različitim hranjivim tvarima. Dobar je izvor dijetalnih vlakana, što je važno za zdravlje probavnog sustava. Vlakna također pomažu održavanju osjećaja sitosti. U patlidžanu se nalaze vitamini B kompleksa, uključujući tiamin, riboflavin, niacin, B6 i folnu kiselinu koji igraju ključnu ulogu u metabolizmu i održavanju zdravlja živčanog sustava. Sadrži vitamin C, a to je antioksidans koji pomaže u zaštiti stanica od oštećenja uzrokovanog slobodnim radikalima. Osim toga, vitamin C podržava i zdravlje kože. Kalij je mineral koji podržava rad srca, ravnotežu elektrolita i regulaciju krvnog tlaka. Sadrži i određenu količinu kalija, kao i antioksidanse, kao što su antocijani, koji mogu pomoći u borbi protiv oksidativnog stresa u tijelu. Također sadrži folnu kiselinu koja je od iznimne važnosti za trudnice ili žene koje planiraju trudnoću jer podržava razvoj fetusa. Također igra ulogu u sintezi DNA i RNA. Patlidžan sadrži različite fitonutrijente, uključujući nasunin, koji je povezan s antioksidativnim i protuupalnim svojstvima.

Kako se priprema patlidžan?

Patlidžan se može pripremati na različite načine, ovisno o receptu i vašim preferencijama. Za pečenje, bitno je oprati patlidžane i narezati ga na kolutove, trake ili kocke. Posolite kolutove patlidžana i ostavite ih da odstoje neko vrijeme kako bi se izvukla višak tekućine. Isperite patlidžan kako biste uklonili sol i sušite ga papirom ili kuhinjskim ručnikom. Poslažite komade patlidžana na lim za pečenje, premažite ih maslinovim uljem i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici dok ne postanu mekani i zlatno smeđi. Kod prženja, narežite ga na kolutove ili trake. Posolite ih i ostavite da odstoje kako biste uklonili višak tekućine. Osušite kolutove i prođite kroz brašno, jaja i krušne mrvice prije prženja na srednje jakom ulju dok ne postanu hrskavi. Za kuhanje u umacima, dodajte narezane kocke patlidžana u različite umake. Pustite da se kuha u umaku dok ne omekša i upije okuse. Za roštilj, narežite na kolutove ili na duže trake. Zatim ih premažite sa suncokretovim ili maslinovim uljem, te ih posolite i začinite po želji. Potom postavite kolutove na roštilj dok ne postanu mekši i dobiju aromu.


Tagovi: