Kako pripremiti file oslića

Kako pripremiti file oslića

Oslić se u kulinarstvu opisuje kao iznimno fleksibilna riba koja se može pripremiti na mnogobrojne načine i oprašta mnoge pogreške u pripremi. File oslića se često nalazi na našim tanjurima, osobito petkom kada je običaj da se jede riba. Zašto je oslić poželjan izbor ribe? Osim zahvalnosti same pripreme, ova riba je bogata kalijem i fosforom, kao i selenom. Veoma je niskokalorična i sadrži visokovrijedne bjelančevine koje su bogate vitaminima i mineralima. Iako se može pripremati na mnogobrojne načine, u našem podneblju file oslića se najčešće poha i poslužuje uz kuhanu blitvu i krumpir.

Zašto je oslić jedna od omiljenijih riba? Oslić je savršena riba za početnike ili iskusne kuhare. Njeno izduženo tijelo se veoma lagano filetira i kosti se mogu odvojiti od tijela i bez upotrebe noža. Isto tako njene ljuske se veoma lagano uklanjaju samo s blagim pritiskom noža. Kada pripremate oslić ne morate voditi brigu o idealnoj termičkoj obradi jer se on može kuhati, peći, pohati ili poširati, no isto tako se može konzumirati i sirov. Poželjno je jedino da uz njega ne kombinirate mrkvu. Zašto? Slatkoća u mrkvi može neutralizirati slanost mora koja se nalazi u ribi.

Pohani file oslića je mnogima najdraže riblje jelo. Razlog navedenome je jednostavna priprema i okus koji mnoge vrača u doba djetinjstva. Kako se priprema pohani file oslića? Tradicionalni recept za pripremu pohanog oslića je sljedeći - Sastojci: Smrznuti ili svježi file očišćenog oslića, krumpirov škrob, jaje, sol i papar, limun, krumpir, blitva, maslinovo ulje, začinsko bilje. Priprema: Odmrznute ili svježe filee oslića potrebno je staviti na papirnate ručnike kako bi se osušili.

Namirnice za paniranje potrebno je raspodijeliti u tanjure - Krumpirov škrob (ili kukuruzni škrob, glatko brašno), jaje u koje je dodatno začinsko bilje, kukuruzno brašno (ili krušne mrvice). File je potrebno panirati u navedenom redoslijedu - Škrob, jaje i kukuruzno brašno. Ako želite veću dozu hrskavosti, tada postupak možete ponoviti još jednom. Smjesa za paniranje treba se dobro primiti na oslić kako bi on ostao sočan. Oslić će se nakon paniranja staviti na masni papir, poškropiti s par kapi ulja i staviti u pećnicu na 180 stupnjeva dok se ne napravi lijepa korica.

Ribu je potrebno preokrenuti jednom tijekom pečenja. Oslić se isto tako može pohati i na teflonskoj tavi. Za vrijeme pohanja možete narezati krumpir na veće kockice i skuhati ga u posoljenoj vodi. Blitvu očistite, narežite na 1 cm širine i blanširajte par minuta. Pomiješajte kuhani krumpir i blitvu, začinite s malo maslinovog ulja, soli i papra, dodajte gotovi file i na njega iscijedite malo limunovog soka. Sve skupa možete dodatno začiniti s sjeckanim peršinom.

Radi svojeg čvrstog i bijelog mesa, file oslića će se savršeno slagati uz mnoge priloge. Kako se poslužuje file oslića? Ako odlučite file pohati, tada ga je najbolje poslužiti uz kuhani krumpir ili blitvu ili hladnu krumpir salatu. Isto tako, može se savršeno slagati i s kuhanom brokulom i kupus salatom. Ukoliko se odlučite peći oslić u pećnici, tada se on također najbolje slaže s pečenim krumpirom, lukom, češnjakom. Mnogi često dodaju i mrkvu, no ona može nadvladati okus samog oslića, stoga ju je poželjno izbjegavati.

Pripremljen na lešo može se posluživati uz rižu ili tjesteninu, ali i uz miks pirjanog povrća. Posluživanje oslića najčešće ovisi o tome kako se on priprema. Trebali bi uvijek voditi brigu da se glavna namirnica savršeno slaže s prilozima, stoga je potrebno obratiti pažnju na okuse. Oslić voli neutralno povrće koje nema pretjerano slatki ili slani okus, stoga ga je najbolje kombinirati s krumpirom i zelenim povrćem, kao i raznim salatama.


Tagovi: