Kako pripremiti čaj od cimeta – Ljekovita svojstva čaja od cimeta

Kako pripremiti čaj od cimeta - Ljekovita svojstva čaja od cimeta

Čaj od cimeta je prirodan lijek

Osim što se koristi u desertima, cimet se od davnina koristi i kao svojevrsni lijek za mnoga zdravstvena stanja. Njegovom konzumacijom pospješujemo detoksikaciju tijela, smanjujemo razinu šećera u krvi, lakše mršavimo, reguliramo menstruaciju i uklanjamo razne probavne smetnje. Cimet je bogat magnezijem, željezom, kalcijem, vlaknima, vitaminima C i B1. Čaj od cimeta je svojevrsni prirodan lijek. Osim što je ukusan i podsjeća na toplinu doma, ovaj čaj će pomoći da se osjećate bolje. Kome čaj od cimeta može pomoći?

Dijabetičarima - Osobe koje pate od dijabetesa tipa 2 pate imaju veliku razinu šećera u krvi. Konzumacijom navedenog čaja povišene razine šećera opadaju i dolazi do stabilizacije. Vitamin B1 će stimulirati receptore inzulina i inhibirati enzim koji ih pretjerano aktivira. Pretilima - Ako patite od viška kilograma, tada vas navedeni čaj može spasiti. Povećani unos hrane dovodi do skladištenja šećera i masti u organizmu, što može dovesti do raznih oboljenja. Cimet će pomoći u uklanjanju nakupljene masnoće, a rezultati su vidljivi već nakon par tjedana.

Osobama koje imaju problema s probavom - Cimet je dobar za naš probavni sustav. Smanjuje plinove koji su prisutni u želucu, pridonosi bržem probavljanju, stimulira probavu. Potiče rad crijeva i pridonosi redovitom odlasku na wc. Ženama koje imaju nepravilnu menstruaciju - Konzumacijom navedenog čaja žene mogu osjetiti analgetski učinak i smanjenu bol tijekom menstruacije. Cimet će prirodno potaknuti regulaciju ciklusa.

Osobama s povišenim kolesterolom - Redovito ispijanje navedenog čaja može smanjiti razinu lošeg kolesterola u krvi, što će spriječiti mogući nastanak tromba. Bolesnima - Čajeve najčešće ispijamo kada smo prehlađeni i bolesni. Cimet u čaju ima antibiotičko djelovanje - on smanjuje upalu i groznicu, smanjuje kašalj i glavobolje.

Kako se radi čaj od cimeta?

Čaj od cimeta možemo pripremati s mljevenim cimetom, ili cimetom u štapiću. Recepti su sljedeći: Kako bi napravili čaj s mljevenim cimetom, potrebno nam je: 1 šalica vruće vode, 1/2 čajna žličica mljevenog cimeta, 1 čajna žličica meda. Cimet dodajte u vruću vodu i zatim promiješajte, nakon toga dodajte med. Neka se sastojci sjedine. Ostavite čaj da odstoji 10-ak minuta prije konzumacije. Kako bi napravili čaj s cimet štapićem, potrebno nam je: 1 štapić cimeta, 1 šalica kipuće vode.

Cimet štapić staviti u šalicu i prelijte ga s vrućom vodom. Pričekajte dok čaj ne bude mlak, zatim uklonite štapić. Po želji, čaj možete zasladiti s medom ili u njega dodati malo limuna. Neovisno o načinu priprave, čaj od cimeta će svakako biti ukusan i pomoći će vam u borbi protiv gore navedenih stanja. Koliko šalica čaja smijete konzumirati dnevno? Preporučuje se da ne pijete više od dvije šalice dnevno. Najbolje je da se čaj pije ujutro i poslijepodne.

Tko bi trebao izbjegavati čaj od cimeta?

Navedeni čaj nije pogodan za sve osobe. Tko trebao izbjegavati čaj od cimeta? Svi bi trebali biti oprezni s njegovom konzumacijom. Coumarin koji se nalazi u cimetu može u većim dozama izazvati oštećenje na jetri ili bubrezima, što može dovesti do raznih problema. Doze od dvije šalice dnevno se ne bi smjele preskakati. Nažalost, cimet nije pogodan za trudnice i dojilje. Njegova konzumacija potiče rad krvotoka, što može uzrokovati probleme u maternici i može doći do grčenja. Dojiljama se također ne preporučuje cimet jer može izazvati alergijske reakcije kod bebe.

Čaj od cimeta se također ne preporučuje osobama s čirevima, osobama koje imaju problema sa srcem, osobama koje koriste antibiotike u svakodnevnoj terapiji. Prije bilo kakve samopomoći s navedenim čajem zatražite mišljenje stručnjaka jer ipak je u pitanju vaše zdravlje. I dok cimet u malim količinama nije opasan i neće prouzročiti komplikacije, povećane doze i svakodnevna konzumacija može dovesti do trajnih posljedica na organizam. Konzumirajte cimet pametno i nemojte pretjerivati.


Tagovi: