Kako napraviti orahovac liker

Kako napraviti orahovac liker

Orahovac liker narodne medicine

Orahovac liker je poznat stotinama i više godina u narodnoj medicini kao ljekovito piće koje se radi od zelenih oraha koji još nisu dozreli. Poznato je da se ovaj liker pripremao u mnogim domaćinstvima zbog svojih ljekovitih svojstava. Najvažnije je da za pripremu likera odaberete nezrele zelene plodove oraha koje ćete ubrati u lipnju ili početkom srpnja.

Orahovac liker svoja ljekovita svojstva daje kod želučanih problema, te kod bolesti probavnog sustava. Ujedno je ovaj liker jako dobar za liječenje poremećaja u radu štitnjače s obzirom da je bogat vitaminom C i jodom. Također jača imunitet naročito tokom zimskih mjeseci, a pomaže i kod anemije kod koje dolazi zbog manjka željeza u organizmu.

Brojna domaćinstva taje svoje recepte koji se prenose generacijama u obitelji i čuvaju recept kao svoju obiteljsku tajnu. Recepti se razlikuju po dodacima kao što su cimet, naranča, kliničići po ćemu se ovaj liker može razlikovati jer ovi dodaci daju likeru poseban okus i miris po čemu se obiteljski recepti razlikuju.

Recept za orahovac liker s vanilijom

Postoje razni recepti za izradu ovog tradicionalnog pića koje je ujedno i lijek, a radi se od zelenih nezrelih oraha. Kada berete i režete zelene orahe koristite se rukavicama jer ćete teško oprati crnilo s ruke koje će zeleni plodovi oraha pustiti. Za ovaj recept za orahovac liker će vam biti potrebno samo 18 komada zelenih oraha koje ćete oprati razrezati.

Uz to će vam trebati 1 kg šećera ili 1 kg meda što je bolje i zdravije, 2 litre rakije, 2 limuna, 1 naranča, par klinčića, dva do četiri listića pelina, štapić cimeta, i rola vanilije, pet zrna kave nemljevene, vanilin šećer, te 1 litra bijelog vina. Kao što ste razrezali orahe tako trebate razrezati i limun i naranče na ploške kako biste slagali na njih red oraha, koje ćete posipavati sa šećerom ili medom, naizmjence ponovo složiti limun, naranču, te ostale sastojke.

Na kraju zalijte rakijom i dobro promiješajte, te poklopite i držite poklopljeno na suncu 40 dana, no potrebno je svaki dan malo promiješati. Nakon tog perioda ćete smjesu procijediti kroz gazu te dodati litru vina i vanilin šećer, te Orahovac liker preliti u staklene boce koje ćete čuvati na tamnom i hladnom mjestu.

Recept za orahovac liker s đumbirom

Kako smo već napomenuli postoje razni recepti kojima se može napraviti odličan orahovac liker. Evo jednog vrlo jednostavnog za koji vam treba 8 mladih zelenih oraha, litra rakije, 400 g šećera, limun, te začini koji su specifični za ovaj recept, kora cimeta, klinčići, đumbr i par zrna kave nemljevene.

Prvo operite orahe i limun dobro od svih prljavština, a orahe možete narezati na pola, a limun na kriške. Potrebna vam je velika tegla sa širokim otvorom koju ćete dobro oprati prije nego krenete slagati sastojke. Đumbir ogulite i narežite na manje komade, no nije vam potrebno puno đumbira pa će biti dovoljno komad đumbira dužine tri centimetra.

U teglu slažite prvo šećer, narezane orahe, limun, te začine, sve dobro zalijte rakijom i zatvorite da alkohol ne ispari. Teglu je potrebno držati na suncu barem mjesec dana. Jednom tjedno teglu otvorite i sastojke promiješajte te ponovo dobro zatvorite i ostavite na suncu. S vremenom tekućina će u tegli postati sve tamnija, a nakon mjesec dana teglu otvorite i sastojke procijedite i liker premjestite u staklene boce koje ste prethodno sterilizirali u pećnici. Dobiveni orahovac liker se čuva na hladnom i tamnom mjestu.


Tagovi: