Kako napraviti dinamometar

Kako napraviti dinamometar

Što je dinamometar?

Dinamometar je mjerni uređaj odnosno instrument koji se koristi za mjerenje sile (vlačne ili tlačne), za mjerenje napetosti, te za određivanje snage strojeva. Ovaj instrument omogućuje precizno mjerenje koliko sila djeluje na neki objekt ili tijelo. Dinamometri se često koriste u različitim područjima, uključujući fiziku, inženjering, sport, medicinu i druge znanstvene i industrijske discipline. Dinamometri sadrže oprugu ili neki drugi sustav koji se deformira pod utjecajem sile. Kada se sila primijeni na dinamometar, mjerenje deformacije ili promjene u uređaju omogućuje određivanje veličine sile. Rezultati mjerenja izražavaju se u newtonima, koji se označava sa velikim slovom N, ili drugim odgovarajućim jedinicama sile. Ovisno o namjeni, dinamometri mogu imati različite oblike i veličine. Ručni dinamometri često se koriste u fizioterapiji ili sportskom treningu kako bi se mjerila snaga stiska ruke ili druge tjelesne snage. Industrijski dinamometri često su dizajnirani za precizna mjerenja većih sila, primjerice u testiranju materijala ili ispitivanju čvrstoće konstrukcija.

Kako je nastao dinamometar?

Archimedesov princip predstavlja jedan od ranijih principa povezanih s mjerenjem sile, a on objašnjava kako tijelo uronjeno u tekućinu, poput vode, doživljava uzgon jednak težini istisnute tekućine. Ovaj princip omogućavao je približno određivanje težine objekta. Robert Hooke, engleski znanstvenik, razvio je Hookeov zakon elastičnosti, koji opisuje vezu između sile koja djeluje na oprugu i produženja ili skraćenja te opruge. Ovaj zakon bio je ključan za razvoj dinamometra jer je postavio temelje za mjerenje sile pomoću deformacija materijala. Fizikalni dinamometar, ujedno i prvi, izumio je Sir William Thomson, poznat i kao Lord Kelvin, 1843. godine. Koristio je elastičnu oprugu kako bi mjerio napetost odnosno silu uzrokovana težinom objekta. Fizikalni dinamometar bio je ključan za istraživanje i praktičnu primjenu mjerenja sile u znanstvenim istraživanjima. Tijekom 20. stoljeća, dinamometri su doživjeli značajna poboljšanja u dizajnu, materijalima i tehnologiji. Elektronski dinamometri s digitalnim prikazom postali su standard u mnogim industrijama, pružajući preciznija i lakše čitljiva mjerenja sile.

Kako funkcionira dinamometar?

Dinamometar funkcionira na temelju principa mjerenja deformacije materijala pod utjecajem sile. Osnovni koncept obuhvaća primjenu sile na neki element, poput opruge, koja uzrokuje deformaciju, a mjerenje te deformacije koristi se za određivanje veličine sile. Kako biste napravili svoj dinamometar kod kuće, trebati će Vam mala plastična ili drvena cijev koje će predstavljati tijelo dinamometra. Koristite elastičnu oprugu koja može podnijeti određenu silu i vratiti se u prvotni položaj nakon deformacije. Nanesite označavanje na cijev kako biste mogli čitati deformaciju. Stavite oznake na cijev za mjerenje sile te se pobrinite da možete fiksirati jedan kraj opruge, a na drugom kraju spojite mali objekt koji će primati silu. Uzmite malu cijev i označite na njoj mjesta koja će služiti kao referentne točke za mjerenje deformacije. Pričvrstite jedan kraj opruge na dno cijevi, a drugi kraj na objekt koji će primati silu. Fiksirajte cijev na mjesto tako da se može deformirati samo duž svoje osi. Primijenite silu na objekt koji ste spojili s oprugom. Opruga će se deformirati, a cijev će pokazivati koliko je ta sila. Pročitajte označene točke na cijevi kako biste odredili kolika je deformacija i, prema tome, kolika je sila primijenjena.


Tagovi: