Kako konzervirati voće – Spremanje voća u staklenke

Kako konzervirati voće - Spremanje voća u staklenke

Kako konzervirati voće, vrste konzerviranja

Konzervirati možemo većinu voća ili povrća. Cilj konzerviranja je održati okus i boju voća ili povrća, kao i konzumacija istog kada nije sezona plodova. Kada se konzervira voće, tada je potrebno obratiti pažnju na plodove i pripremu. Plodovi moraju biti svježi, zreli za pripremanje, bez naznaka truljenja ili ostalih bolesti koje mogu uzrokovati promjenu na plodu. Kako konzervirati voće? Priprema se sastoji od odstranjivanja stabljika, listova te peteljki s mekanijeg boća poput malina, jagoda, kupina.

Potrebno je odrezati i peteljke, a određeno voće pod rabarbare se mora izrezati na trakice ili kockice koje će biti približno jednake veličine ili dužine. Dunje, jabuke i kruške zahtijevat će i dodatno guljenje, vadi se sredina i također režu na ploškice. Voće poput marelice ili breskve mogu se spremiti prepolovljene bez koštica, ili cijele s netaknutom košticom. Kako konzervirati voće? Veoma je važno znati proces konzerviranja za svako voće kako ne bi na kraju dobili zimnicu koja neće trajati. Voće se može konzervirati na sljedeće načine: Kompot, slatko od voća, džemovi i pekmezi, marmelade i žele, voćni sirevi i voćne salate.

Kako konzervirati voće, priprema voća za konzerviranje

Voće koje se sprema u staklenke traži tekućinu za održavanje svježine. Može se upotrijebiti voda, ali najčešće se koristi domaći sirup koji se priprema samostalno prije konzerviranja. Jačina sirupa radi se ovisno prema količini, no recept je sljedeći: Na svakih 500 ml vode treba dodati 200 gr šećera. Kako konzervirati voće? Kada imate pripremljenu tekućinu, slijedi proces slaganja i sterilizacije voća. Unutrašnjost staklenki potrebno je navlažiti s hladnom vodom i u njih složiti odabrano voće.

Slažite plodove podjednake veličine i uz pomoć žličice ih lijepo rasporedite. Poželjno je da u staklenku zapremnine 500 g stavite do 350 g voća. Voće se nakon slaganja prelije sa sirupom i čeka uz pomoć oštrice unaprijed steriliziranog noža puštaju se mjehurići zraka na površinu. Kada ste ulili dovoljno sirupa zatvorite poklopac i napravite sterilizaciju. Kako konzervirati voće? Sljedeći proces je sterilizacija. Ona se najčešće radi u vodenoj kupelji jer je pouzdaniji način, no za ovaj proces potreban vam je i kuhinjski termometar.

Kako konzervirati voće, postupak sterilizacije i spremanje

Postupak sterilizacije voća u staklenkama je sljedeći: Uzmite veću te dublju posudu u kojoj ćete postaviti podložak na dno (rešetka iz pećnice, lim za kolače). Staklenke slažite na način da pazite da se ne dodiruju. Posudu ispunite hladnom vodom kako bi se prekrio vrh staklenki. Stavite kuhinjski termometar u posudu i postepeno zagrijavajte vodu kako bi postigla 54 stupnjeva u roku od sat vremena. Mekanije bobičasto voće i narezane jabuke kuhaju se 10 minuta na 74 stupnjeva, dok ostalo voće zahtijeva 15 minuta na temperaturi od 82 stupnjeva. Tvrđe sorte kruški mogu se kuhati i do 30 minuta.

Kada je proces steriliziranja gotov, staklenke se vade iz kupelji i slažu na suhu i toplu podlogu. Zategnite navoj i ostavite ih da se prirodno ohlade preko noći. Kako konzervirati voće? Nakon steriliziranja, potrebno je napraviti provjeru prianjanja poklopca i napraviti pohranu. Provjeru prianjanja napravite tako da staklenku primite za poklopac. Ako čvrsto drži ona dobro drži, a ako je labavo znači da se poklopac odvaja. Kako konzervirati voće? Prije spremanja u smočnicu, staklenke je poželjno dodatno obrisati i etiketirati. Jednom otvorenu staklenku ne možete više sterilizirati, stoga ju je potrebno potrošiti što prije.


Tagovi: