E coli kako je se riješiti

E coli kako je se riješiti

Kako prepoznati infekciju izazvanu s E coli?

Escherichia coli je naziv za bakteriju koja je prisutna u probavnom sustavu ljudi i životinja. Navedena bakterija pomaže u procesu probavljanje hrane i većinom je bezopasna. Ipak, određeni sojevi navedene bakterije mogu sadržavati toksine koji će izazvati proljev ili infekcije u mokraćnom sustavu. Riječ je o vrlo tvrdokornoj bakteriji koja će se često vratiti, što znači da njeno liječenje može biti zahtjevnije. Kako se možemo zaraziti s E coli? Do zaraze najčešće dolazi u sljedećim slučajevima: Konzumacija mesa koje nije dovoljno termički obrađeno, konzumacija nepasteriziranog mlijeka, konzumacija voća i povrća koji su prethodno oprani s inficiranom vodom, konzumacija vode koja u sebi sadrži bakteriju. Također, zaraza se može prenijeti s jedne osobe na drugu.

Kako prepoznati infekciju izazvanu s E coli? Simptomi se najčešće pojavljuju u roku od pet dana nakon pojave infekcije. Ponajviše se javljaju grčevi i bol u donjem dijelu trbuha, krvavi proljev, povraćanje, osjećaj slabosti, gubitak teka, povišena temperatura. Kada nastupi urinarna infekcija pojavljuje se i bol i peckanje kod mokrenja, često mokrenje, krv u mokraći i osjećaj pritiska u mjehuru. Starije osobe kao i mala djeca mogu imati problema prilikom oporavka jer se infekcija veoma lako može proširiti i na bubrege i izazvati zatajenje. Ponekad se pojavljuju i infekcije žučnog mjehura te žučnih vodova, kao i upala slijepog crijeva, meningitis te gnojne upale na koži i rane.

Može li se Infekcija E coli spriječiti?

Postoji par načina kako se navedena infekcija može spriječit. Prije svega, potrebno je voditi brigu o osobnoj higijeni i redovito prati ruke. Ruke valja oprati nakon bilo kakvog izlaganja, osobito ako se bili u kontaktu sa životinjama ili dirali sirovo meso. Kada konzumirate meso, potrebno ga je dobro termički obraditi kako bi se ubile sve bakterije. Ukoliko ste ljubitelj mlijeka, tada je potrebno izbjegavati nepasterizirane verzije. Kada kuhate, uvijek obratite pažnju na to da sirove namirnice odvajate od kuhanih, kao i da koristite druge daske i noževe ako ste prethodno rezali sirovo meso.

Urinarna infekcija koja je izazvana s E coli može se spriječiti adekvatnom higijenom spolnih organa, nošenjem prozračnog pamučnog donjeg rublja, pravilnim brisanjem nakon nužde, zaštićenim spolnim odnosom. Ukoliko se E coli manifestira, tada je potrebno što prije obratiti se svom liječniku. Ako primijetite navedene simptome nemojte čekati: Proljev koji varira, grčevi u trbuhu, bol i osjetljivost trbuha, mučnina i povraćanje. Navedenoj infekciji najčešće su podložne mlade i starije osobe.

Kako se tretira E coli?

Navedena bakterija će se otkriti uzimanjem uzorka krvi, urina i stolice. U većini slučajeva navedena infekcija se povlači sama od sebe, dok je u nekim slučajevima potrebno liječenje s antibioticima. Propisana terapija ublažiti će simptome i skratiti njihovo trajanje. Osim antibiotika, infekcija se može liječiti i raznim biljnim čajevima. Kada osoba često povraća i odlazi na wc, važno je uzimati puno tekućine kako bi se nadoknadili izgubljeni elektroliti i tekućina. Ponekad je potrebno prilagoditi i samu prehranu.

E coli se najčešće liječi sa antibioticima i uzimanjem tekućine. Kako se još možete zaštiti od zaraze? Izbjegavajte javna kupališta, vodite brigu o osobnoj higijeni, dobro operite voće i povrće prije konzumacije, kupujte i konzumirajte meso iz provjerenog uzgoja. E coli je najpoznatiji mikroorganizam koji je prisutan u crijevima životinja i ljudi. Određeni sojevi navedene bakterije mogu uzrokovati teške crijevne te mokraćne infekcije, a sami simptomi će se najčešće povući sami od sebe već nakon nekoliko tjedana.


Tagovi: