Zašto ne mogu mokriti

Zašto ne mogu mokriti

Mokrenje se ne bi smjelo zadržavati

Mokrenje je prirodna pojava koju se ne bi smjelo zadržavati zbog kapaciteta mokraćnog mjehura i općeg zdravlja jer retencija mokraće može biti vrlo opasna za zdravlje organizma. Mokraća je tekućina kojom se iz tijela izlučuju štete tvari koje je bubreg odbacio i preradio za odbacivanje iz organizma. Normalno je da se mokrenje obavlja svaka 3 sata uz uvjet da se pije minimanlno 1,5 litre vode, no nismo uvijek u mogućnosti mokriti svaka 3 sata. Ponekad je odgađanje mokrenja zbog prezaposlensti, putovanja i drugih obaveza normalan ritual dana.

Mokraća se može skupljati u mokraćnom mjehuru koji može zadržati 460 ml mokraće, tijelo će 10 sati proizvoditi tu količinu mokraće. No, mokraćni mjehur se može i rastegnuti te može zadržati i do 700 ml mokraće, no tada je mokraćni mjehur potpuno ispunjen, te je tada krajnje vijeme da se mokraćni mjehur isprazni. Prije nego mokraćni mjehur dosegne svoju potpunu ispunjenost receptori u mozgu će reagirati i osoba će instiktivno otići mokriti.

Zdravstveni problemi i komplikacije će nastati kada se mokraća neredovito prazni, a uzroci toga mogu biti inkontinencija, zadržavanje mokraća ili preaktivan mokraćni mjehur.

Mokrenje je opasno kada se zadržava

Opasnosti koje se mogu pojaviti ako se mokrenje zadržava nastaju nakon 6 sati ne mokrenja i tada može doći do komplikacija. Kada se mokraćni mjehur ne prazni cijeli dan ili se ne prazni redovito može doći do infekcije urinarnog trakta. Ujedno kada se zadržava mokraća mokraćni mjehur može atrofirati i kroz neko vrijeme će se razviti inkontinencija, a atrofija se dešava jer će se mišići oko mokraćnog mjehura deaktivirati i opustiti.

Kada se ne obavi mokrenje više od deset sati dolazi do zadržavanja mokraće i u takvoj se situaciji mjehur ne može opustiti čak i kada želite mokriti. Zadržavanje mokraće može uzrokovati pucanje mokraćnog mjehura jer tijelo neće prestati proizvoditi mokraću. Međutim pucanje mjehura je vrlo opasno i potrebna je hitna liječnička pomoć jer je to stanje opasno po život. Mokraćni mjehur koji je puknuo danima je skupljao mokraću u kojoj su se nakupile bakterije, pa kada mokraćni mjehur pukne može nastati infekcija adbomena zbog nakupljenih bakerija, to može dovesti do sepse koja može završiti smrtnim ishodom.

Normalno mokrenje i inkontinencija

Normalno mokrenje je različito od osobe do osobe i ovisi o tome kakve je osoba građe, no najviše ovisi koliko tekućine osoba pije tokom dana. Kod djece su mokraćni mjehuri mali te ih trebaju prazniti češće nego odrasle osobe, a kod odraslih osoba je normalno da idu na toalet 4 do 10 puta dnevno. Ukoliko osoba pije diuretike to će mokrenje biti i češće, kao i kod trudnoće i bolesti dijabetesa.

Urinarna inkontinencija utječe na život osobe i njegove dnevne aktivnosti, te je potrebno liječenje kako bi se stanje poboljšalo. Urinarna inkontinencija se očituje na način da se ne može kontrolirati curenje mokraće, ali i može se pojaviti se se ispušta veća količina urina bez kontrole. Postoji nekoliko vrsta inkontinencija, stresna koja se javlja uslijed pritiska kašljanja, kihanja, smijanja kod koje je mjehur oslabljen; hitna inkontinencija kod koje se naglo gubi urin najčešće kod starih ljudi, ali i povezana je sa Parkinsonovom, Alzheimerovom bolesti, moždanim udarima, te ozljedama i oštećenjima živčanog sustava; treća vrsta je inkontinencija prelijevanja kod koje mokraća curi kada se mjehur ne isprazni u potpunosti, no postoji i kombinirana inkontinencija koja može biti spoj dvaju ili više vrsta inkontinencija.


Tagovi: