Ctg u trudnoći kad se radi

Ctg u trudnoći kad se radi

Što je CTG u trudnoći?

CTG u trudnoći je je dijagnostička metoda koja se koristi tijekom trudnoće kako bi se pratila fetalna srčana aktivnost i kontrakcije maternice. Ova tehnika omogućuje liječnicima da prate zdravlje djeteta u maternici i procijene kako se fetus nosi s trudnoćom. CTG uređaj bilježi dva glavna parametra: fetalnu srčanu aktivnost i kontrakcije maternice. Fetalna srčana aktivnost mjeri se pomoću ultrazvučnog senzora koji registrira otkucaje djetetova srca. Kontrakcije maternice detektiraju se pomoću senzora koji se postavlja na trbuh majke kako bi se pratila aktivnost maternice. Očitanja CTG-a mogu pružiti važne informacije o zdravlju fetusa. Na primjer, normalni fetalni ritam srca ukazuje na dobro stanje fetusa, dok nepravilnosti u ritmu ili nedostatak reakcije na kontrakcije maternice mogu signalizirati moguće probleme koji zahtijevaju daljnje medicinsko praćenje ili intervenciju. CTG u trudnoći se koristi tijekom trudnoće kako bi se pratilo zdravlje fetusa, posebno u slučajevima visokog rizika ili ako postoji sumnja na komplikacije. Ujedno se koristi za vrijeme porođaja kako bi se pratila učestalost trudova.

Kako se izvodi CTG u trudnoći?

CTG u trudnoći je postupak koji se obično izvodi u bolničkom okruženju, obično u odjelu za ginekologiju ili perinatologiju. Prije početka postupka, trudnica će biti udobno smještena na krevet kako bi se osiguralo precizno očitanje fetalne srčane aktivnosti i kontrakcija maternice. Liječnik ili medicinska sestra postavljaju senzore na trbuh trudnice. Obično se koriste dva senzora. Jedan za mjerenje fetalne srčane aktivnosti i drugi za praćenje kontrakcija maternice. Senzori se čvrsto, ali udobno, postavljaju na trbuh pomoću elastičnih traka ili pojasa. Nakon postavljanja senzora, CTG uređaj počinje pratiti fetalnu srčanu aktivnost i kontrakcije maternice. Signali se prikazuju na monitoru, omogućujući medicinskom osoblju praćenje i interpretaciju rezultata. CTG u trudnoći traje između 20 i 40 minuta, iako ponekad može trajati duže, posebno ako postoji potreba za dodatnim praćenjem ili ako postoje nepravilnosti koje zahtijevaju dodatnu pažnju. Nakon završetka CTG-a, liječnik ili medicinska sestra pregledavaju rezultate kako bi procijenili fetalnu dobrobit. Normalni rezultati ukazuju na stabilnu fetalnu srčanu aktivnost i prisutnost kontrakcija maternice koje ne ugrožavaju dijete. Nepravilnosti u očitanjima mogu zahtijevati daljnje medicinsko praćenje ili intervenciju.

Kada se radi CTG u trudnoći?

CTG u trudnoći se izvodi tijekom trećeg trimestra trudnoće, posebno u kasnijim fazama, kada se trudnoća približava terminu poroda. Međutim, postupak se može provesti i ranije u trudnoći ako postoji potreba za praćenjem zdravlja fetusa zbog određenih medicinskih uvjeta ili faktora rizika. CTG se može izvoditi kao dio redovitih prenatalnih pregleda kako bi se pratilo zdravlje fetusa i provjerila fetalna dobrobit tijekom trudnoće. Ako postoji sumnja na određene komplikacije tijekom trudnoće koje bi mogle utjecati na zdravlje fetusa, kao što su preeklampsija, gestacijski dijabetes ili intrauterini zastoj rasta, liječnik može preporučiti CTG kako bi se dodatno procijenila fetalna dobrobit. Tijekom rada, CTG se koristi za praćenje fetalne srčane aktivnosti i kontrakcija maternice kako bi se osiguralo siguran i zdrav porod. U slučajevima rizičnih trudnoća, kao što je trudnoća s blizancima, prethodne komplikacije u trudnoći ili medicinski problemi majke ili fetusa, CTG u trudnoći se može koristiti redovito kako bi se pratila fetalna dobrobit i identificirale potencijalne komplikacije.


Tagovi: