Bol u gležnju – uzroci, simptomi i liječenje

Bol u gležnju – uzroci, simptomi i liječenje

Zašto nastaje bol u gležnju?

Bol u gležnju je najčešće posljedica anatomskih promjena na zglobu, kao i ozljede koja mijenja strukturu samog zgloba. Navedena bol se ponekad veže i za sistematske poremećaje. Bolovi na gležnjevima mogu se pojaviti bilo kada i kod bilo koga, stoga je potrebno obratiti pažnju na mogući uzrok nastanka. U primjeru, dijabetičarima se preporučuje pregled stopala do sva puta godišnje kako bi se napravila provjera živčanog te žilnog integriteta.

Gležanj se opisuje kao donji i prošireni dio naše potkoljenice. Karakterističan je prema dva koštana izbočenja i sastavljen je od mreže raznih kostiju, ligamenata, mišića te tetiva. Veoma je važan zglob, osobito ako uzmemo u obzir da nosi cijelu težinu našeg tijela, točnije, da prenosi tećinu našeg tijela na stopala. Bol u gležnju nije neuobičajena pojava, osobito ako se osoba bavi poslom gdje je većinom na nogama. Otečenost i bol na gležnju česta je pojava, no ne bi se smjela zanemariti ako traje dulje od 5 dana.

Zašto nastaju bolovi u gležnju? Postoje brojni uzroci nastanka. Najčešći uzrok navedene boli je svakako uganuće gležnja koje nastaje izvrtanjem samog gležnja preko stopala. Nastaje onda kada krivo stanemo i kada se noga izmakne. Prema prirodi, uganuće može biti blaže ili teže i poželjno je zatražiti liječničko mišljenje kako ne bi došlo do razvoja daljnjih komplikacija. Ostali uzroci bolova mogu biti: tendinitis ili upala tetive, puknuće Ahilove tetive, fraktura zgloba, osteoartritis, reumatoidni artritis ili giht.

Kako se prepoznaje bol u gležnju?

Navedena bol većinom je posljedica nespretnog doskoka, hodanja, ali može se pojaviti i nakon dugotrajnog stajanja, kretanja ili sjedenja. Ovisno o samom uzroku nastanka, bol u gležnju može biti popraćena i dodatnim simptomima. Simptomi koji se mogu pojaviti uz bol su sljedeći: Blaga otečenost okolo zgloba, toplina na zglobu, neosjetljivost zgloba, peckanje oko zgloba. Navedeni simptomi trebali bi proći sami od sebe uz pomoć hladnijeg obloga ili određenih masti za bolove.

Ako se bol ne povuče u roku od 5 do 7 dana, tada je potrebno zatražiti liječničku pomoć. Nažalost, uganuće zgloba može uzrokovati i daljnje komplikacije, što može dovesti do ozbiljnije ozljede i jake boli. Bol u gležnju zahtjeva liječničku pomoć onda kada vidite da se bol ne povlači i ona se širi, kada ne možete hodati oslonjeni na povrijeđenu nogu, kada osjetite snažne bolove koji se ne povlače niti nakon primjene analgetika, kada vidite da se oteknuće oko gležnja širi i kada se pojavljuje hematom oko zgloba.

Da li se bol u gležnju može liječiti?

Svaka bol se može liječiti, no potrebno je prvo ustanoviti uzrok nastanka iste. Bol u gležnju liječit će se prema uzročniku. Ponekad je dovoljna samo kućna metoda liječenja, dok je ponekad potrebna terapija lijekovima i odlazak na fizikalnu terapiju. Prije nego se odredi liječenje potrebno je napraviti dijagnozu. Dijagnoza ovisi o bolnosti područja i većinom se zapravo sastoji od slikovnih pretraga, no ponekad može uključivati i laboratorijske testove krvi.

Dijagnozom će se utvrditi uzrok nastanka i tako se određuje daljnje liječenje. Često je bol u gležnju uzrokovana uganućem i ukoliko je ono blaže tretirat će se doma na sljedeće načine: Namakanjem nogu u toploj kupki, rolanjem teniske loptice po tabanima, ledom, masažom stopala, istezanjem gležnjeva. Ako je uganuće težeg oblika, tada će liječnik odrediti što je najbolje. Često je potrebno mirovanje, tretiranje određenim lijekovima i kasnije slijedi fizikalna terapija kako bi se vratila mobilnost u gležanj. Nakon što se bol izliječi potrebno je obratiti pozornost na ponašanje zgloba.


Tagovi: