Zašto nema struje

Zašto nema struje

Zašto nestaje struja?

Struja može nestati radi sljedećih razloga: Kvarova koji su nastali na elektroenergetskom sustavu, radova koji se izvode na elektroenergetskoj mreži, kvarova koji su nastali na instalaciji korisnika. Što ovo znači? Kada vam nestane struje, tada je poželjno da prvo provjerite da li je do nestanka došlo samo kod vas ili i u susjedstvu. Ako je riječ o nestanku na širem području, tada se radi o kvaru na elektroenergetskoj mreži. Struja može nestati kada se izvode radovi na elektroenergetskoj mreži.

Svakodnevno se izdaju obavijesti koja područja grada će moguće biti bez struje radi izvođenja radova. U slučaju da nastane kvar radi radova na elektroenergetskoj mreži, tada ste dužni obavijestiti HEP. Ako do nestanka struje dođe isključivo u vašem objektu, tada je najvjerojatnije riječ o kvaru na unutarnjoj instalaciji. Također, moguće je da se u vašem području izvode radovi koji su tražili isključenje struje. Sve informacije o mogućim radovima možete pronaći na HEP web stranici. Kod nestanka struje poželjno je da iz utičnica isključite poveće aparate u svom domaćinstvu.

Što učiniti kada struja nestane na dulje vremena?

Nestanak struje može nas iznenaditi i poremetiti svakodnevnu rutinu, no moramo uvijek imati privremena rješenja dok se struja ne vrati. Mnogi od nas često rade određene pogreške koje nas mogu skupo stajati i ugroziti našu sigurnost. Kada nestane struje, najbolje je učiniti sljedeće: Isključiti poveće kućanske aparate iz struje - Čim nestane struje, poželjno je da odmah isključite veće kućanske aparate poput računala, rutera, televizora i sličnih aparata. Manje aparate poželjno je ugasiti. Ovo je važno napraviti kako bi izbjegli mogući strujni udar koji može trajno oštetiti vaše uređaje.

Izbjegavati često otvaranje hladnjaka - Struja je potrebna za ispravni rad hladnjaka. Prilikom njenog nestanka poželjno je da se hladnjak što manje otvara kako topli zrak ne bi ulazio unutra i kvario namirnice. Hladnjak svoju temperaturu može održavati do 4 sata, dok zamrzivač do 2 dana. Odgovorno korištenje tople vode - Prilikom duljeg nestanka struje toplu vodu poželjno je trošiti umjereno kako je ne bi nestalo.

Smanjeno korištenje mobitela - Dosada vas može natjerati da posegnete za mobitelom i igrate igricu ili surfate internetom. Nemojte pretjerivati kako se ne bi našli u situaciji di morate obaviti hitan poziv a ne možete. Ne unosite generatore u zatvoren prostor - Mnogi se u slučaju nestanka struje posluže agregatom, no oni su sigurni samo ako su vani. Nikako ih nemojte unositi u zatvoren prostor kako se ne bi otrovali ugljikovim monoksidom.

Što učiniti kada se struja pojavi nakon nestanka?

Građani bi uvijek unaprijed trebali biti obaviješteni ukoliko se saniraju kvarovi ili izvode radovi na elektromagnetskoj mreži. Obavijesti je moguće pročitati na web stranicama distributera struje. Što učiniti kada se struja pojavi nakon što je ona nestala? Kada se struja pojavi potrebno je postepeno uključiti uređaje natrag u utičnice. Isto tako, potrebno je provjeriti da li sve ispravno radi. Prilikom nestanka struje uvijek obratite pažnju na to da li je do nestanka došlo samo kod vas ili u užem susjedstvu.

Što ako dođe do nestanka struje uslijed vremenske nepogode? U tom slučaju potrebno ne kontaktirati nadležne službe i pričekati odgovor. Nikada nemojte samostalno rješavati problem nestanka struje. Što je još potrebno znati? Prilikom nestanke struje probajte što manje trošiti aparate koji su se napunili. Iako se u obavijestima kod nestanka struje često navodi vrijeme povratka električne energije, morate znati kako te informacije ne moraju biti točne i kako možete satima biti bez struje. Nestanak struje može biti nepredvidljiv, stoga je uvijek važno znati što vam je činiti.


Tagovi: