Zašto luk ide u sjeme

Zašto luk ide u sjeme

Zašto neki luk ide u sjeme i cvijet

Luk s obzirom da je dvogodišnja biljka ima svoj životni ciklus i do svoje druge godine ne bi trebao formirati cvijet i sjeme. U svojoj prvoj godini kroz lišće se fotosintezom prikuplja energija do jeseni kada će se lišće osušiti i prijeći u fazu mirovanja. Kako bi dobili plodove luka, glavice luka prve godine beremo kada lišće požuti, te glavice luka vadimo iz zemlje.

Ukoliko na jesen ostavimo glavice luka u zemlji te će lukovice opstati tokom zime zbog hibernacije, te će na proljeće ponovo potjerati nove listove i novo korijenje. U svojoj drugoj godini luk će potjerati stabljiku na kojoj će se formirati cvijet oblika kugle unutar kojeg će se nalaziti sjeme.

Moguće je da zbog promjena vremena već u prvoj godini biljka potjera stabljiku sa cvijetom i sjemenom. To se događa kada je vrijeme toplo u ranoj fazi razvoja, pa kad ponovo dođe hladno vrijeme usporit će se razvoj. Nakon toga će ponovo doći toplo proljetno vrijeme i biljka će reagirati kao da je ubrzano prošla dvogodišnji razvoj i potjerati cvijet koji je zapravo došao preuranjeno.

Što se događa kada luk procvjeta

Kada luk procvjeta njegova lukovica prestaje rasti, te će čvrsta stabljika prodrijeti u lukovicu, a rezanje ili savijanje stabljike neće stimulirati razvoj lukovice. Iako vlada mišljenje da je procvjetali luk za otpad i da se ne može iskoristiti, to ipak nije točno. Procvjetala biljka nakon što se ukloni stabljika sa cvijetom i listovi, u narednim mjesecima moguće ga je konzumirati od takve biljke koja je procvjetala.

Ujedno cvijet luka je također jestiv, te ga se može pripremati s maslinovim uljem ili octom, ali i koristiti kao jestivi dekor na tanjuru. Sama stabljika nema jačinu okusa luka, no može se također konzumirati u hrani jer je vrlo hrskava, te se može pripremiti u omletu ili u sirovoj salati sitno narezana. Ovako pripremljena stabljika luka dat će posebnu aromu vašem jelu.

Osim kao dodatak hrani procvjetala biljka se može koristiti i kao kompost za gnojivo u prihrani drugim biljkama, s obzirom da je ova biljka bogata vitaminima i mineralima bit će oblično gnojivo za druge biljke koje imate u svom vrtu.

Na što paziti kada se luk priprema za sadnju

Kada se bliži vrijeme sadnje luka u kasnu jesen, čak početkom zime prvo je potrebno prekopati ili preorati zemlju. Za sadnju su potrebne male lukovice, ukoliko koristite velike lukovice vrlo je velika vjerojatnost da će iz lukovce izrasti stabljika sa cvijetom i sjemenjem. Najbolje bi bilo kada biste uzgajali svoje vlastite lukovice za sadnju i sami ih odredili koje ćete saditi, a koje ćete odbaciti.

Luk će izrasti ako su lukovice za sadnju bile pohranjene u uvjetima u kojima odgovara lukovicama za sadnju. Ukoliko su lukovice za sadnju nepravilno skladištene moguće je da iz takvih lukovice ne samo da neće izrasti luk, već uopće neće izrasti biljka.

Kada nabavite lukovice za sadnju i odabrali ste manje lukovice zasigurno će vam sadnja uspjeti i izrast će van plod luka kakav želite. Možete i sjemenke koje kupite tretirati kalijevim permanganom kako biste bili sigurni da će biti lukovice za sadnju očuvane i da će iz njihu proljeće izrasti zdrava biljka i da će se formirati lijepa glavice luka.


Tagovi: