Zašto limun ne cvjeta

Zašto limun ne cvjeta

Zašto limun ne cvjeta - vlaga i temperatura

Vrlo često na svojim terasama, balkonima i vrtovima imamo zasađena biljke limuna, s time da kada je biljka posađena u tegli zahtjeva dodatnu skrb jer je na ograničenom prostoru. Da bi limun procvjetao biljka zahtjeva određenu brigu, njegu, vlagu i svjetlost. Ukoliko nakon 3 do 7 godina biljka nikako da procvjeta definitivno ste pogriješili kod uzgoja jer rijetkost da limun ne procvjeta ako se o nju pravilno brinete. Ukoliko biljka procvate nakon dvije godine radi se o lažnim cvjetovima koje treba odrezati da ne oduzimaju snagu biljci jer ako ne odrežemo biljka neće uskoro procvjetati.

Limunova biljka neće cvjetati ukoliko je nepravilno zalijevana s time da trebate paziti da voda kojom zalijevate nije niža od temperature prostorije u kojoj se biljka nalazi. Također ova biljka traži dovoljno, ali ne previše vlage, te je dobro ponekad pošpricati i listove jer će kroz nnjih biljka dobiti potrebne količine vode. Temperatura mjesta gdje boravi biljka limuna ne bi smjela biti niža od 15 stupnjeva, ali niti viša od 30 stupnjeva Celzijusa. Propuh takođe nepovoljno djeluje na biljku limuna.

Ostali čimbenici koji utječu da limun ne cvjeta

Kada je biljka limuna konstantno u zatvorenom prostoru biljka nema osjećaj da u nekom trenutku treba započeti zimovanje je jer sobna temperatura uvijek ujednačena. Zimovanje je biljci potrebno kako bi hibernirala i dobila snagu za sljedeću sezonu listanja i cvatnja. Također pravilno gnojenje je izuzetno važno jer u ograničenoj tegli korjenje će brzo iscrpiti hranjive tvari iz zemlje pa je potrebno dohranjivati limun.

Svjetlost je važna da biljka limuna može rasti, no ipak biljka limuna ne smije biti izložena direktnom suncu, ali joj je potrebno 12 sati dnevnog svjetla. Stablo limuna je potrebno vrlo rano podrezivati kako bi se razgranalo, no treba paziti da nema previše izdanaka jer tada će cvatnja izostati. Ukoliko limun uzgajate od sjemenki prva cvatnja se može očekivati nakon 10 godina.

Biljka limuna se na samom početku dok je još mala ne smije zasaditi u preveliku teglu jer će se tada biljka nepravilno razvijati. Jednako tako kod presađivanja treba paziti da se biljka limuna presađuje u novu zemlju obogaćenu hranjivim tvarima, te da tegla ne bude pretijesna. Bolesti i štetočine su također uzrok ne cvjetanja limuna, pa za bolesti i štetočine se posavjetujte sa stručnjacima.

Što treba napraviti da limun procvjeta

Da bi limun procvjetao treba se pridržavati gore navedenih uvjeta koje su osnove za biljku da bi mogla opstati i lijepo cvjetati. Promatrajte biljku, te ukoliko je biljka limuna smještena na otvorenom suncu premjestite je da nije na suncu ali da opet ima svojih 12 sati dnevnog svjetla.

Optimalna temperatura u sezoni cvjetanja je od 20 do 22 stupnjeva Celzijusevih, no biljka može preživjeti i između 18 i 26 stupnjeva Celzijusevih. Pri tome trebate paziti na nagle promjene temperature jer limun ne podnosi nagle promjene temperature, pa je potrebno barem pola sata prilagodbe na postepenu promjenu temperature. Ako je vani hladno vrijeme ne bi smjeli otvarati prozor da hladan zrak dolazi jer će biljka limuna reagirati.

Kada je sparno i vruće vrijeme po ljeti potrebno je špricati listove biljke kako se ne bi posušili svaki drugi dan, a za zalijevanje koristitie ostajalu vodu sobne temperature. tegla treba biti drenirana i na dnu treba imati rupe kako bi višak vlage mogao izaći iz tegle, naravno postavite tanjurić ispod tegle. Ne zaboravite pravilno obrezivati biljku.


Tagovi: