Valdoxan – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Valdoxan - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Valdoxan je antidepresiv za liječenje depresije kod odraslih

Depresija u modernom svijetu se širi poput nevidljive kuge. Sve više ljudi ima neki oblik poremećaja raspoloženja izražen kroz duboku i nejasnu, naoko bezrazložnu tugu, bezvoljnost, apatiju i utonuće u očaj i besmisao. Valdoxan je antidepresiv za liječenje depresije kod odraslih osoba, a njegovo djelovanje postupno smanjuje simptome s tendencijom da ih posve ukloni. Aktivna tvar ovog antidepresiva je agomelatin, a trajanje liječenja ne bi trebalo biti kraće od šest mjeseci da bi nestali svi simptomi.

Valdoxan ne smiju uzimati osobe koje su alergične na bilo koji sastojak u lijeku, osobe sa oštećenom jetrom, osobe koje uzimaju antibiotik ciprofloksacin ili antidepresiv fluvoksamin. Oprezni morate biti ako uzimate i druge lijekove i morate obavijestiti svog liječnika o svim lijekovima koje uzimate, ako konzumirate alkohol, pušite više od 15 cigareta dnevno, ako ste trudni ili dojite. Djeca i adolescenti mlađi od 18 godina ovaj lijek ne smiju uzimati, sposobnost za vožnju mogu umanjiti neke nuspojave poput omaglice.

Valdoxan u interakciji s drugim lijekovima

Svi lijekovi koje uzimate za razne bolesti i tegobe djeluju jedni na druge i jedni drugima mogu smanjiti ili pojačati djelovanje. Valdoxan u interakciji s drugim lijekovima, u uputi o lijeku poseban oprez se nalaže onima koji uzimaju neki lijek za koji se zna da djeluje na jetru, budite oprezni ako bolujete od dijabetesa, ako ste pretili, ako imate povišene jetrene enzime prije liječenja, ako bolujete od bipolarnog poremećaja, demencije ili imate simptome manije.

Valdoxan nemojte početi uzimati prije provjere jetrenih funkcija, a i tijekom liječenja treba provjeravati jetrene funkcije nakon tri tjedna, nakon šest tjedana, nakon dvanaest tjedana i nakon 24 tjedna. I sami možete primijetiti kada vaša jetra ne radi normalno, ako vam mokraća postane tamna, stolica jako svijetla, ako imate žutilo kože i očiju, bol u gornjem desnom dijelu trbuha ili ste samo neobično umorni, u tom slučaju se javite svom liječniku koji će opet napraviti krvnu pretragu i odlučiti o daljnjem liječenju.

Valdoxan i moguće nuspojave

Ako ste prije početka liječenja bili skloni samoozljeđivanju ili bili suicidalni, to se može pojačati, jer pravo djelovanje valdoxana se tek nakon dva tjedna liječenja osjeti. Valdoxan i moguće nuspojave nisu kod svakoga iste, a i ne javljaju se kod svakoga. Vrlo česta nuspojava je glavobolja, česta je anksioznost, somnolencija, nesanica, omaglica, mučnina, povraćanje, proljev, zatvor, bol u trbuhu, povišeni jetreni enzimi (koje je potrebno kontrolirati), bol u leđima, umor i povećanje tjelesne težine.

Valdoxan manje često uzrokuje suicidalne misli, razdražljivost, nemir, agresiju, noćne more, maniju ili hipomaniju, konfuzna stanja, migrenu, paresteziju, sindrom nemirnih nogu, zamagljen vid, tinitus, druge probleme s jetrom, hiperhidrozu, ekcem, svrbež, urtikariju, mijalgiju, gubitak na tjelesnoj težini. Rijetke nuspojave halucinacija, stalnog nemira (aktizija), hepatitisa, sritematoznog osipa su po dosadašnjim prijavama nuspojava stvarno rijetke. No, svaku nuspojavu treba prijaviti, osobe s transplantiranom jetrom moraju posebno pratiti sve nuspojave i redovno se kontrolirati kod svog liječnika i dogovarati nastavak ili prekid liječenja.


Tagovi: