Tumor na mozgu – uzrok, simptomi, liječenje

Tumor na mozgu - uzrok, simptomi, liječenje

Tumor na mozgu obično nema neki jasan uzrok

Tumor mozga se može pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, pa i kod sasvim male djece, na sreću češći su dobroćudni tumori mozga koji su u najvećem broju slučajeva i izlječivi. Tumor na mozgu obično nema neki jasan uzrok, pa je bilo kakva prevencija skoro nemoguća, ali su neki simptomi ipak prepoznatljivi. Najćešći simptomi su glavobolja, vrtoglavica, padanje, mučnina, povraćanje, epileptički napadaj, problemi sa spavanjem, promjene u ponašanju i pamćenju, razni motorički problemi i teškoće.

Tumor na mozgu ne mora boljeti, ali vas može spriječiti u obavljanju svakodnevnih radnji i sitnica. Starija populacija je u većem riziku od ovakvih tumora, kao i pretilost, a neki specifični tumori mozga se javljaju baš u dječjoj dobi. Naravno liječenje ovisi o vrsti tumora i mjestu na kojem se nalazi u mozgu, kao i o tome je li tumor dobroćudan ili zloćudan. Medicina dijeli tumore mozga po stupnjevima na tumore I, II, III i IV stupnja s tim da su ovi IV stupnja najteže izlječivi.

Dobroćudni tumor na mozgu je meningiom, a zloćudni glioblastom

Svi navedeni simptomi moždanih tumora mogu biti pojačani povećanjem intrakranijalnog pritiska u mozgu, a među uzrocima se navode ozračenja (RTG i CT snimanja), neka genetska oboljenja i osobe koje su u obitelji već imali ili imaju članove oboljele od tumora mozga. Dobroćudni tumor na mozgu je meningiom a zloćudni glioblastom, a liječenje ovisi o veličini, obliku i lokaciji u mozgu gdje se tumor nalazi. Ako je tumor mozga inoperabilan liječenje se provodi zračenjem i kemoterapijom.

Treba razlikovati primarni tumor na mozgu koji nastaje iz moždanog tkiva, postoji i sekundarni koji se naziva i metastatski, što znači da su to metastaze na mozgu, a osnovni tumor na nekom drugom organu, a bolesne stanice su nekako preko krvi stigle u mozak. Prema statisitika oko 30% oboljelih poživi oko 5 godina nakon postavljene dijagnoze primarnog tumora mozga. Bolje prognoze za izlječenje imaju mlađe osobe do 40 godina, ali sve ovisi o vrsti primarnog tumora, obliku, veličini i lokaciji.

Tumor na mozgu kao metastaza drugih oboljelih organa

Generalno gledano karcinom bilo kojeg organa može metastazirati i dospjeti u mozak i tamo se širiti. No, tumor na mozgu kao metastaza drugih oboljelih organa se najčešće povezuje sa rakom pluća, rakom dojke, rakom bubrega i malignim melanomom. Češće se metastatski tumori mozga javljaju kod odraslih, a kod djece su metastaze vrlo rijetke. Primarni tumori mogu biti i benigni i maligni i potrebno je naglasiti da unatoč napretka medicine maligni tumori još uvijek imaju visoku smrtnost.

Tumor na mozgu se povezuje i sa utjecajem vinil klorida koji se koristi za proizvodnju plastike i gume, jer se češće pojavljuje kod radnika u toj industriji. Utjecaj modernih tehnologija, rad pred ekranima, stalno korištenje pametnih telefona i zračenja mobilnih razvodnih se još uvijek istražuju. Glioblastom je najagresivniji tumor mozga, meduloblastomi su tumori dječje dobi, hemangioblastom je tumor krvnih žila u mozgu, limfom često zahvaća centralni živčani sustav, a postoje i druge vrste tumora mozga.


Tagovi: