Što je toraks

Što je toraks

Što je toraks

Toraks je pojednostavljeno rečeno prsni koš ili kako ga još nazivaju grudni koš. Područje tijela koje štiti unutarnje organe kao što su srce, pluća i glavne krvne žile koje povezuju srce i pluća sa ostalim organima. Koštani dio toraksa su rebra koji imaju sličan izgled kao piramide a rebra su okružena mišićima koji su pričvršćeni uz rebra.

Rebra kao koštani dio toraksa kao i svaka druga kost u tijelu mogu puknuti, mogu puknućem izazvati krvarenje i oštećenje unutarnjih organa i tkiva ako je prijelom velik, pa će možda u takvim slučajevima biti potrebna kirurška operacija koji će se tkiva i organi morati zašiti i popraviti uništenja nastala prijelomom rebara.

Rebra imaju funkciju da zajedno sa mišićima se šire kako se i pluća šire udisanjem zraka i djeluju skladno sa plućima. Ukoliko dođe do poremećaja disanje može biti ozbiljno ugroženo a time može biti ugrožen i život osobe, stoga je toraks važan dio ljudskog tijela.

Toraks i pneumotoraks

Uz toraks se često veže i termin medicinskog stanja pneumotoraks. Pneumotoraks predstavlja kada u pleuralni prostor uđe zrak što dovodi do kolapsa i propadanja funkcije pluća. U ovakvom slučaju dolazi do pucanja plućne maramice te se zrak nakuplja između pluća i prsnog koša. Do stanja koje nazivamo pneumotoraks može doći uslijed ozljeda, kao posljedica nekih bolesti pluća, ali i medicinskih postupaka koje se na provode na dijelu tijela prsnog koša, toraks dijelu tijela.

Simptomi koji upućuju da je moguće nastao pneumotoraks su otežano disanje i bol u prsima, te je potrebno što ranije se obratiti liječniku za pomoć jer se situacija dok je tek u začetku može brzo i jednostavno riješiti, no ako se pneumotoraks zakomplicira otežano je i liječenje, a može doći i do totalnog kolapsa pluća.

Kod djece pneumotoraks može biti vrlo ozbiljno zdravstveno stanje, te djetetov život može biti u opasnosti pa čak i kad nema nikakvih simptoma, no ako postoji još neka bolest pluća u djeteta situacija može biti vrlo ozbiljna.

Toraks i dijagnostika

Dijagnostike za toraks kojima se može otkriti poremećaji, bolesti ili ozljede u toraksu, prsnom košu su razne. Najpoznatije i zapravo prva pretraga kada je prsni koš za dijagnosticiranje je RTG na koji će vas vaš liječnik opće prakse uputiti. Temeljem tog nalaza moguće je da će vas poslati specijalistima koji će raditi daljnje pretrage.

Kompjutorizirana tomografija je CT pluća koji će pokazati da li postoje patološke promjene na plućima. Ovom dijagnostikom mogu se otkriti brojni poremećaji i bolesti jer se koriste visoke rezolucije prsnog koša, te je ovom dijagnostikom toraks doista skeniran. Magnetska rezonanca je dodatna pretraga nakon CT-a jer se sa MR može detaljnije proučiti određeni dijelovi prsnog koša kao što su plućni vrhovi i drugi dijelovi pluća, a MR nema zračenja pa je to svakako prednost u odnosu na CT.

Dijagnostika UZV se koristi u određenim slučajevima povezanim ciljane pretrage, a V/Q scintigrafija kod koje se pomoću radionuklida otkrivaju dijelovi pluća kod kojih je opskrbljivanje kisikom i krvlju oslabljena ili narušena. Liječnik specijalista će odlučiti koje pretrage su potrebne kada se u toraksu događaju poremećaji, promjene ili je došlo do ozljeda.


Tagovi: