Tko ne smije jesti cimet

Tko ne smije jesti cimet

Cimet i njegova ljekovita svojstva

Cimet svakako ima dugu povijest kao začin, ali i kao lijek. Vjeruje se kako je u antičko doba bio cjenjeniji i od zlata. Danas je ovaj začin obavezan u mnogim kućanstvima radi svog mirisa i slatkastog okusa, i najčešće se koristi kao dodatak kolačima, toplim pićima, ali i kao začin drugim jelima. Danas postoje oko stotinu vrsta cimeta, a njegova ključna ljekovita svojstva nalaze se u kori. Dokazano je kako cimet ima učinak kod pretilosti, dijabetesa te dislipidemije. Prema tradicionalnoj ayurvedskoj medicini ekstrakt cimeta se koristi kod liječenja artritisa, proljeva te nepravilnosti koje nastaju u menstrualnom ciklusu.

Prema studijama iz 2010. godine, ustanovljena su sljedeća svojstva cimeta: Antibakterijska, antioksidativna, antimikrobna, antikancerogena, protuupalna, imunomodulatorna, hipoglikemijska, štiti od kardiovaskularnih oboljenja, pomaže u regulaciji i snižavanju kolesterola. Navedeni začin se dobiva od kore drveća i najčešće se koristi u obliku štapića kore ili mljeveni u prahu. Uzevši u obzir da se dobiva od kore drveća, on sastoji mnoge hranjive tvari poput: Antioksidansa kao polifenoli i kumarini, dijetalna vlakna, minerala poput magnezija te željeza i kalija te natrija, vitamina A, C i B skupine.

Tko ne smije konzumirati cimet?

Iako je ovaj mirisni i topli začin pun ljekovitih svojstva, on neće odgovarati svima. Tko ne bi smio konzumirati cimet i zašto? Osobe koje pate od dijabetesa - Ovaj začin ima značajni efekt na šećer u krvi. Kada dijabetičar uzima lijekove za kontrolu šećera u krvi trebao bi izbjegavati ovaj začin. Iako studije pokazuju da on smanjuje šećer u krvi, nejasno je i dalje koje količine bi se trebale konzumirati kako ne bi došlo do potpunog smanjenja šećera u krvi.

Osobe koje su sklone alergijama - Postoje osobe koje su alergične na začine, i upravo njima se preporučuje izbjegavanje cimeta. Njegovim uzimanjem mogu nastati vidljive iritacije na koži i ustima. Osobe koje pate od problema s jetrom - Kumarin koji se nalazi u pojedinim vrstama cimeta može izazvati probleme s jetrom i pogoršati stanje osobama koje pate od određenih oboljenja jetre. Osobe s osjetljivom kožom - Iako je dokazano kako cimet ima antibakterijska svojstva i kako može pomoći u čišćenju akni, osobe koje imaju osjetljivu kožu ne bi smjele eksperimentirati kako ne bi došlo do izazivanja iritacije.

Cimet u zdravim dozama

Prije konzumacije cimeta u bilo kakve ljekovite svrhe potrebno je zatražiti mišljenje liječnika ili ljekarnika. Koja je zdrava dnevna doza cimeta? Sigurna te preporučena doza cimeta iznosila bi maksimalno do 6 grama. Kako koristiti cimet? On se može dodati kao začin u jela, može se piti u obliku čaja ili kao dodatak u čaj, može se jesti uz jogurt. Danas na tržištu pronalazimo dvije vrste cimeta, cejlonski i onaj imena kasija. Cejlonski dolazi iz Šri Lanke i ima zdravija svojstva.

Kasija dolazi iz Kine i nema puno ljekovitih svojstva. Ukoliko razmišljate o konzimaciji cimeta, preporučuje se Cejlonski cimet. Iako je ovaj začin veoma koristan za naše zdravlje, potrebno je ne pretjerivati u njegovoj konzumaciji misleći da ćete automatski biti zdraviji. Kod njegovog prekomjernog korištenja može nastupiti oštećenje jetre. Ukoliko niste u potpunosti zdravi i želite krenuti s povećanom konzumacijom ovoga začina, poželjno je prethodno liječničko savjetovanje kako ne bi nastupile neželjene nuspojave prilikom konzumacije.


Tagovi: