Što učiniti ugrize li vas bijesna životinja – Kako se ponašati u slučaju ugriza životinje zaražene bjesnoćom

Što učiniti ugrize li vas bijesna životinja - Kako se ponašati u slučaju ugriza životinje zaražene bjesnoćom

Što je bjesnoća i kako vas može zaraziti bijesna životinja?

Posljednja smrt od bjesnoće u Hrvatskoj bila je zabilježena davne 1964. godine, no to ne znači da sama bjesnoća više nije prisutna i da ne trebamo reagirati ako nas ugrize životinja. Što je zapravo bjesnoća i kako se možemo zaraziti? Čovjek će se zaraziti s bjesnoćom onda kada ga ugrize bijesna životinja. Sama bjesnoća opisuje se kao akutna kontagiozna zaraza od koje obolijevaju sve toplokrvne životinje i ljudi. Bjesnoća ili rabies zarazna je bolest središnjeg živčanog sustava i ona ukoliko se ne tretira uzrokuje smrt.

Čovjek se može zaraziti ako ga ugrize ili ogrebe bijesna životinja, ili ako dođe u doticaj s zaraženom slinom. Kako nastaje bjesnoća? Uzročnik navedene bolesti je Rabies virus. On će se pronaći u slini zaražene životinje i prenosi se putem sline. Kada uđe u organizam, virus će se širiti živčanim putem sve do mozga zaražene osobe ili životinje i tamo će napadati sivu tvar mozga. Potrebno je naglasiti da ukoliko se virus ne tretira (bilo kod životinje ili čovjeka), on će rezultirati sa smrti.

Koji su prvi simptomi bjesnoće nakon što vas ugrize bijesna životinja?

Hrvatska veterinarska komora često ističe kako je Hrvatska zemlja koja je slobodna od infekcije virusa bjesnoće, no to ne znači da bi osobe trebale ugrize životinja shvaćati olako. Koji su prvi simptomi bjesnoće nakon što vas ugrize bijesna životinja? Sama inkubacija virusa ovisit će o mjestu ugriza životinje, točnije, je li ono bliže ili dalje od glave. U prosjeku, inkubacija virusa može trajati od 10 do 90 dana, no moguće je da prođe i do godinu dana prije pojave prvih simptoma. Virus će najprije napasti mozak osobe i zatim će se polako širiti prema periferiji tijela. Prvi simptomi mogu se zamijeniti za druge bolesti poput gripe.

Osoba će osjećati izraženi umor i slabost tijela, vrućicu, glavobolju i na mjestu ugriza osjećat će se svrbež i iznimna neugoda. Kako bolest napreduje, javljaju se i prvi simptomi zaraze na mozgu. Osoba postaje razdražljiva, konfuzna, ne može spavati, dolazi do pojačanog lučenja sline i straha od vode. Ukoliko vas ugrize bijesna životinja i ne zatraži se pomoć, možete umrijeti u svega 2 do 6 dana. Krajnji stadij bolesti karakterističan je prema grčenju dišnih mišića, halucinacijama. Čovjek će kao i životinja umrijeti od zastoja disanja uzrokovanog virusom bjesnoće.

Kako reagirati ako vas ugrize bijesna životinja?

Ukoliko sumnjate na ugriz bijesne životinje, napravit ćete sljedeće: Mjesto ugriza ćete dobro oprati sa sapunom i mlazom vode kako bi se eliminirali ostaci sline koja prenosi virus. Nakon navedenog potrebno je javiti se liječniku ili otići na hitnu pomoć. Liječnik će vam dobro pregledati ranu koju je uzrokovala bijesna životinja, očistiti ju s dezinficijensom. Ovisno o samoj veličini te dubini rane možete biti cijepljeni s antitetanusom i uzimati antibiotike kako bi se napravila sekundarna zaštita nastale rane. Nakon navedenog, možete biti poslani u antirabičnu stanicu Zavoda za javno zdravstvo gdje se nastavlja daljnja briga te liječenje prema potrebi.

U slučaju da je bijesna životinja dostupna (zna se mjesto obitavanja) tada dolazi do izdavanja naloga od strane Veterinarsko higijenskog servisa koji će uhvatiti životinju i staviti ju u karantenu na promatranje. Ukoliko životinja nakon 10 dana ne pokaže znakove bjesnoće, tada se ustanovljuje da ne postoji zaraza. Navedeno vrijedi i za kućne ljubimce koji su ugrizli osobe. Prema zakonu RH, svi kućni ljubimci dužni su se cijepiti protiv bjesnoće, a od 1991. godine provodi se oralna vakcinacija divljih životinja kako bi se smanjila mogućnost nastanka i širenja zaraze.


Tagovi: