Što psi ne smiju jesti

Što psi ne smiju jesti

Koju hranu psi ne smiju jesti

Normalno je da svi povremeno volimo počastiti svog psa s ostacima s stola, no da li je to uvijek promišljeno? U većini slučajeva ne, i upravo to može dovesti do raznih problema kod psa. I dok je neka ljudska hrana dobra za pse, postoji i ona koju je potrebno izbjegavati. Naučite što psi smiju i ne smiju jesti s vašeg stola - Štetna hrana za pse: Određeno povrće te voće - Voće i povrće je zdravo kako za nas, tako i za pse, no u nešto manjim količinama.

Poželjno je da se psima daje sirovo voće i povrće radi očuvanje nutrijenata, ili da se ono blago omekša na pari. Vašem psu nikako nemojte davati niti pripremati: Grožđe ili grožđice, luk, češnjak, gljive, avokado, poriluk, vlasac, rajčice (koje nisu zrele), višnje i trešnje, limun i limeta. Osim navedenog, psi nikako ne bi smjeli konzumirati sljedeće: Alkohol radi trovanja etanolom koji može uzrokovati srčani udar, otkazivanje pluća, komu ili smrt. Orašasti plodovi - Nisu otrovni no mogu zapeti u jednjaku i ozlijediti dušnik psa.

Cimet - Nije otrovan, no može izazvat iritaciju u ustima i smanjiti razinu glukoze u krvi, što može uzrokovati mučninu i proljev. Čokolada - Metilksantin u čokoladi i kakau može zaustaviti metabolizam psa, izazvati proljev i povraćanje, pa čak i srčanu aritmiju te smrt. Slane grickalice - Čips, pereci i ostale slane grickalice sadrže puno soli i začina koji mogu uzrokovati probavne smetnje. Začini - Pretjerano začinjena hrana može kod psa uzrokovati dezorijentiranost, visoki puls, povišeni krvni tlak, bolove u trbuhu.

Što psi smiju jesti

Potrebno ne naglasiti kako su psi različiti, te poput ljudi različito podnose određenu hranu. Psi koji se odmalena uče na raznovrsnu hranu često će bolje podnositi raznu hranu. Što bi svaki pas mogao jesti? Batat - Ovaj slatkasti krumpir veoma je koristan za imunitet psa radi vitamina A i lake probavljivost. Potrebno je obratiti pažnju na količine kako ne bi došlo do razvoja problema s kostima te mišićima. Jaja - Odličan izvor proteina. Poželjno ih se skuhati i ukomponirati u obrok psa.

Jogurt - Aktivne bakterije u jogurtu imat će blagotvoan učinak na probavni sustav psa. Poželjno je davati samo nezaslađene jogurte. Kokice - Ako već i želite davati grickalice psu, tada su kokice najbolji izbor. Nemojte ih soliti i nemojte ih peći na pretjeranoj masti. Kruh - U manjim količinama on je dobra poslastica. Pas koji redovito jede kruh može imati problema s debljanjem radi viška ugljikohidrata. Meso - Govedina, piletina, svinjetina, puretina i sve ostalo meso dobro je za pse. Može se davati sirovo ili obrađeno. Mlijeko - Ova tekuća poslastica zdrava je za pse, no u umjerenim količinama.

Palenta, tjestenina i bulgur - Navedene i slične prerađene žitarice zdrave su za psa i pružaju osjećaj sitosti. Poželjno ih je kombinirati s mesom i povrćem. Povrće popt mahuna, špinata, graška, mrkve, kupusa, prokulice sigurno je za pse i poželjno ga je uvrstiti u obrok. Sirevi - Svjež ili zreli sir siguran je za psa, no radi veće količine masti ne preporučuje se pretjerivanje. Suhomesnati proizvodi - Ne predstavljaju opasnost za psa, no radi većeg udjela masti te soli poželjno je davati u manjim količinama. Voće poput jabuka, banana, borovnica, datulja, lubenica, ananasa, jagoda smatra se prihvatljivim poslasticama.

Kako se hrane psi

Psi su svakako posebna radost u svakome domu, i upravo zato je potrebno znati kako voditi pravilnu brigu o njima. Naravno, nisu svi psi isti, no kod svih vrijede veoma slična pravila kada je u pitanju pravilna ishrana. Kako pravilno hraniti psa? Najvažnije je prvo obratiti pozornost na to što pas želi, a što ne želi jesti. Pse možemo hraniti suhom hranom, gotovom hranom iz konzerve ili ostacima od ručka. Odluku o hranjenju najbolje je donijeti onda kada vidite što psu zapravo najbolje odgovara.

Mnogi vlasnici najčešće kombiniraju sve navedeno, što znači da će pas od svega dobivati po malo. Često vidimo kako se u suhu hranu dodaju razni dodaci poput jogurta, jaja, određenog voća ili povrća. U konzerve često se isto tako dodaje razno voće i povrće kako bi obrok bio cjelovitiji. Hrana za pse iz vlastite kuhinje može biti dobar izbor, no potrebno je obratiti pažnju da ta hrana sadrži sve nutrijente koji su potrebni jednome psu. Isto tako, potrebno je obratiti pažnju na starost psa i njegove potrebe. Zdravlje psa kreče od hrane koju unosi u sebe.


Tagovi: