Što je vjerodajnica

Što je vjerodajnica

Vjerodajnica je isprava i diplomatska pokaznica

Kada neka država izabere nekog svog građanina da je diplomatski predstavlja i zastupa u drugoj državi, piše takozvano akreditivno pismo koje novi diplomat svečano prima i jednako svečano uručuje ministru vanjskih poslova države u koju je šalju u diplomatsku misiju. Vjerodajnica je isprava i diplomatska pokaznica, a u akreditivnom pismu su navedeni ime, prezime, ime šefa misije, razred kojemu pripada, kao i zamolba šefu države da dotičnoj osobi pokloni povjerenje i omogući joj da obavlja navedenu misiju.

Vjerodajnica je identifikacijska isprava i punomoć za obavljanje diplomatske službe i obično se predaje u originalu i propisno ceremonijalno i svečano. Isti postupak i na sličan način se provodi i kod izbora šefova raznih specijalnih misija negdje u svijetu. Svečana primopredaja novih dužnosti uz akreditivno pismo daje na osobnoj važnosti i odgovornosti, na ozbiljnosti dužnosti koje diplomat preuzima i osigurava neometani diplomatski rad, kao i pomoć i susretljivost državnih organa državne vlasti zemlje u kojoj će obavljati svoju diplomatsku službu.

Vjerodajnica u digitalnom svijetu

Svijet je digitaliziran u svim sferama života, a državni, poslovni i privatni subjekti svi polažu pravo na sigurnost i zaštitu podataka. Vjerodajnica u digitalnom svijetu je sredstvo i način za elektroničko dokazivanje digitalnog identiteta i obično se sastoji od korisničkog imena, lozinke, tokena, digitalnog certifikata i slično. Na nijedno web mjesto ne možete pristupiti bez registracije, nakon koje dobivate korisničke kontakta kojima ulazite u sustav e - građani, internet bankarstvo ili druge korisne web stranice.

Za svako web mjesto nakojem trebate bilo koju posebnu web uslugu treba vam digitalna vjerodajnica koju vam izdaje digitalni sustav tog web mjesta pri registraciji, odnosno poslužitelj odgovoran za organizaciju i funkcioniranje tog web mjesta. Registracije u digitalnom svijetu su besplatne, korisničko ime možete izabrati kao što bi u realnom svijetu izabrali pseudonom, dakle, ne morate upisati ime i prezime kao korisničko ime, tako štitite svoj identitet i privatnost, a lozinku vam dodjeljuje vlasnik web mjesta odnosno digitalni poslužitelj to web mjesta.

Digitalna vjerodajnica vam omogućuje pristup

Zbog zaštite od hakera u cyber prostoru, skoro sva web mjesta imaju mogućnost promjene lozinke, a velik broj korisnika stalno mijenja lozinke. Digitalna vjerodajnica vam omogućuje pristup sadržajima koji vas zanimaju i web uslugama koje su vam potrebne, a svoje elektronske kontakte možete spremiti (sejvati, zapamtiti), to vam omogućuje brza logiranja i ne morate ništa pisati po papirićima. Lozinka koju dobijete je vrlo nalik nekoj šifri, obično je naoko nasumični niz slova i brojki.

Digitalna vjerodajnica ima za pamćenje naoko kompliciranu kombinaciju brojki i malih i velikih slova, jer ona i jest ključ zaštite vašeg digitalnog identiteta, poput broja na sefu. Duže lozinke su možda sigurnije od probijanja šifri, odnosno hakiranja. Iako su takve lozinke sigurne, mnogi korisnici ih prilično često mijenjaju. Sama opcija promjene lozinke je smišljena za one zaboravne korisnike koji zaborave spremiti svoje kontakte, neka web mjesta ne posjećuju baš često i onda zaborave lozinku, pa je mogućnost promjene lozinke spas za zaboravne.


Tagovi: