Što je šelak

Što je šelak

Što je šelak

Šelak nastaje ubodom ženke štitnih uši u grane drveća iz porodice dudova pri čemu se ubodom stvara prirodna plastomerna smola. Na mjestu uboda u granu curi tekućina koja se osuši te se struže s grana te to predstavlja sirove šelake. U prirodnom obliku je crvene boje, te se u preradi i ispiranju vodom, te alkoholom kojim se uklanja vosak i pretaljivanjem dobiva šelak svjetle boje.

Služi za poliranje drva, no važan je sastojak lakova, ljepila, sprejeva za kosu, ima primjenu kod predmeta koji služe električnoj izolaciji, a i primjenjuje se kod izrade dugmadi. Kada se kupuje u trgovini može biti i u obliku tankih pločica ili listova koji se mogu koristiti glačanjem na primjer kod poliranja drva.

Kukci su i inače u velikoj većini dobročinitelji biljaka, pa iako ženke štitne uši bodu grane one proizvode ovu masu koju je čovjek od davnina koristio za svoje potrebe jer se vrlo rano shvatilo da je ova masa korisna.

Šelak kroz povijest

U prošlosti nije bilo umjetnih lakova i premaza za drvene predmete pa je šelak imao veliki značaj u zaštiti drvenih predmeta. Prvobitno se za zaštitu drvenih, ali i metalnih površina koristile različite smole i balzami, ekstrakti biljaka, voskovi, te bitumenske tvari iz Mrtvog mora. U srednjem su se vijeku koristile asfaltne, uljane boje, te jantarski lakovi, a od Arapa se naučilo koristiti terpetinskim uljem kao otapalom.

U Veneciji se masovno koristio šelak za zaštitu kvalitetnog namještaja, a posebice se proširilo na muzičke instrumente kao što je violina i ostali instrumenit izrađeni od drveta. Ova smola koju nazivamo šelakom najbolja je prirodna zaštita drvenih predmeta jer površinu drva čuva od vanjskih utjecaja i nametnika štetočina koji znaju u nezaštićenom drvetu napraviti svoju nastambu. Vrlo često u starim komadima namještaja koji nije zaštićen nalaze se rupice u kojima su se nastanili drveni crvi koji mogu prijeći i u druge drvene predmete koji nisu zaštićeni.

Šelak i njegove kvalitete

Kao prirodna smola i danas se može pronaći u prirodi, te se i proizvodi u prirodnim uvjetima koji su kontrolirani. U današnje doba se šelak može nabaviti u tekućem stanju, ali i u obliku sitnih pahuljica ili tankih listića. Prirodna boja šelaka je narančasta, no ukoliko je već obrađena boja može biti svijetlija, pa čak i blijeda. Također kada se nanosi na drvo završna nijansa će ovisiti i o prirodnoj boji drveta.

Šelak ima najvažniju kvalitetu da štiti drvo, daje toplinsku izolaciju, otporan je na vodu i daje sjaj drvenom predmetu. Najvažnija kvaliteta ove smole je da nije toksična s obzirom da je ovo prirodan proizvod.

Na drvo se nanosi uz pomoć pamučne tkanine ili četke, no kod četke treba jako paziti da ne ostanu žlijebovi. Najbolje je koristiti pamučnu tkaninu i nanositi smolu kružnim pokretima kako bi se smola ravnomjerno nanijela na cijelu površinu jednako. Sušenje je potrebno minimalno dva sata, a nakon što se smola osuši potrebno je namijeti još jedan sloj smole kako bi se popunile praznine koje nisu vidljive golim okom.


Tagovi: