Kako nastaje drvo

Kako nastaje drvo

Što je drvo?

Drvo je složena struktura sastavljena od celuloze i lignina. Prosječni sastav sadrži oko 50% ugljika, 42% kisika, 6% vodika i druge elemente. Postoje i druge komponente koje su prisutne kao što su smola, tanin itd. Najtvrđi dio stabla je ispod kore. Deblo se sastoji od nekoliko različitih slojeva, a pripada glavnom kanalu kojim se prenosi voda i koju korijenje upija iz zemlje. Prstenovi rasta u stablu klasificiraju se na temelju toga imaju li porozne prstenove ili difuzne pore. Porozna stabla pokazuju razliku u građi stanica, a stablo s difuznim porama nalazimo kod onih gdje nema izraženih godišnjih promjena. Sve vrste drveća imaju jedinstvena svojstva, koja ovise o njihovoj namjeni i području primjene. Dijele se na: listopadne, čije lišće opada u jesen i vraća se u proljeće, i zimzelene, koje zadržavaju svoje lišće tijekom cijele godine. Prema tvrdoći se dijele na tvrde i meke. Tvrdo drvo razvrstava se prema osnovnim karakteristikama i namjeni. Ova vrsta drveća sporije raste, gušća je i bolje podnosi vremenske uvjete od četinjača. S obzirom na spor rast, a potražnja za njima je velika, što povećava cijenu. Meka stabla podrazumijevaju brzorastuća stabla, a njihova glavna prednost je što su lakša pa im je cijena znatno niža.

Kako obraditi drvo

Kakav je postupak dobivanja drva? Provođenje ovog procesa uključuje niz faza do dobivanja konačnog proizvoda. Označavanje i bilježenje početni su dijelovi procesa koje provode stručnjaci kako bi osigurali da je ova aktivnost kontrolirana. Sječom se mora održavati ravnoteža površine šume, odnosno posjeći starija stabla i zamijeniti ih mladima. Kad se drvo posječe, transportira se u pilanu, gdje se selektira prema namjeni. Zatim slijedi proces sušenja kojim se postiže kvaliteta drva, tj. smanjuje količinu vode sadržanu u deblu. Sušenjem se izbjegavaju moguće promjene ili deformacije nakon obrade drva. Sljedeća faza je sušenje. Može se raditi prirodno ili u sušionici s posebnim komorama. U praksi se ove dvije metode mogu kombinirati. Na kraju se površina drva tretira kako bi se uklonili svi prisutni nedostaci. To su osnovni koraci iz kojih se drvo pretvara u sirovinu, nakon čega ono prolazi kroz druge faze ovisno o daljnjoj upotrebi. Za dobivanje konačnog proizvoda postoje druge industrijske faze, od prerade sirovine do njezine konačne upotrebe.

U koje svrhe se koristi drvo?

U koje svrhe se koristi drvo? Iako drugi materijali zamjenjuju neke elemente koji su se tradicionalno izrađivali, danas je drvo još uvijek visoko cijenjeno. Njegova kvaliteta i izdržljivost jamče da je prikladan i za tradicionalne i za moderne dizajne. Da bismo odabrali pravi za određenu namjenu, moramo poznavati njegova fizikalna svojstva, kako ga koristiti i održavati. Ono na što također moramo obratiti pozornost je boja drveta kako bismo bili sigurni da je najprikladnija. Drvenim materijalom potrebno je pravilno rukovati, što će produžiti njegov vijek trajanja. Ovaj obnovljivi izvor koristi se za izradu raznih proizvoda kao što su: kućni namještaj, glazbeni instrumenti, drva za ogrjev, igračke, ali se koristi iu drugim područjima kao što su građevinarstvo, brodogradnja itd. Njegova svrha ovisit će o vrsti. Ona stabla koja se odlikuju svojom tvrdoćom pogodna su za izradu kvalitetnog namještaja, parketa, kuhinja, stolova i drugih važnih elemenata u kući. Četinjače se široko koriste u uređenju interijera i za proizvodnju celuloze koja se koristi za izradu papira. Popularne drvene ukrase i ukrasne elemente mnogi vole jer asociraju na prirodni okoliš.


Tagovi: