Što je Europski parlament – Uloga Europskog parlamenta

Što je Europski parlament - Uloga Europskog parlamenta

Što je Europski parlament?

Europski parlament je zakonodavno tijelo Europske unije i jedan od njezinih glavnih institucija. On predstavlja izravno izabrane zastupnike građana Europske unije koji se biraju na izborima svakih 5 godina, te se on sastoji od sveukupno 705 zastupnika koji predstavljaju interese i vrijednosti svojih birača na europskoj razini. Sastoji se od izravno izabranih zastupnika koji predstavljaju građane država članica Europske unije. Parlament ima značajnu ulogu u donošenju zakona, nadzoru nad ostalim institucijama EU-a te predstavljanju interesa građana. Parlament ima važnu ulogu u donošenju zakona, nadzoru nad institucijama Europske unije, odobravanju proračuna i predstavljanju građana Europske unije. Ovo tijelo igra ključnu ulogu u oblikovanju politika Europske unije i osiguravanju demokratske legitimnosti u odlučivanju na razini Europske unije. Europski parlament sjedi u Strasbourgu u Francuskoj, no također održava sjednice u Bruxellesu u Belgiji i u Luksemburgu. Parlament je demokratski organ koji igra važnu ulogu u oblikovanju zakona i politika Europske unije te promicanje interesi građana Europske unije.

Kako je nastao Europski parlament?

Prije današnje Europskije unije, prvo je nastala Europska zajednica za ugljen i čelik 1952. godine. Prvi parlamentarni organ bio je Zajednička skupština koja se sastojala od zastupnika nacionalnih parlamenata zemalja članica. S potpisanim Rimskim ugovorima 1958. godine su bile osnovane Europska atomska energetska zajednica i Europska ekonomska zajednica, a Zajednička skupština je bila preimenovana u Europski parlament. Do 1970-ih godina zastupnici Europskog parlamenta birani su od strane nacionalnih parlamenata. Međutim, 1979. godine održani su prvi izravni izbori za parlament, što je predstavljalo važan korak prema demokratizaciji Europske unije. Građani su imali priliku izravno birati svoje predstavnike u parlamentu. Potpisivanjem Maastrichtskog ugovora 1992. godine, Europski parlament dobio je veće zakonodavne ovlasti i postao ravnopravno suzakonodavno tijelo zajedno s Vijećem Europske unije. Uspostavljena je i funkcija predsjednika Europske komisije, kojeg parlament mora potvrditi. Proširenje Europske unije na istočnu Europu 2004. godine donijelo je povećanje broja zastupnika u Europskom parlamentu. Uz to, Ugovor iz Lisabona 2007. godine uveo je daljnje promjene u funkcionalnost Europskog parlamenta, kao što su proširene ovlasti u područjima kao što su poljoprivreda, ribarstvo, trgovina i proračun Europske unije. Tijekom posljednjih godina, parlament je dobio sve veći utjecaj u zakonodavnom procesu i odlučivanju unutar Europske unije. Parlament je postao ključan u pregovorima o zakonima, budžetu i izboru visokih dužnosnika Europske unije. Osim toga, parlamentarni zastupnici sve više sudjeluju u raspravama o važnim pitanjima kao što su klimatske promjene, migracije i digitalna transformacija. Danas parlament predstavlja oko 450 milijuna građana Europske unije, a zastupnici iz različitih političkih grupa rade na donošenju zakona, nadzoru izvršne vlasti i zastupanju interesa europskih građana na razini Europske unije.

Europski parlament i njegova uloga?

Europski parlament ima važnu ulogu u europskom zakonodavnom procesu, demokratskom nadzoru i predstavljanju građana Europske unije. Parlament dijeli zakonodavnu vlast s Vijećem Europske unije. Sudjeluje u donošenju zakona Europske unije usvajanjem, izmjenom i usvajanjem zakonodavnih prijedloga. Parlament donosi zakone u područjima koja su obuhvaćena nadležnostima Europske unije, kao što su unutarnje tržište, okoliš, sigurnost hrane, transport, zaštita potrošača i mnoga druga područja. Parlament sudjeluje u postupku donošenja proračuna Europske unije. Raspravlja, izmjenjuje i konačno usvaja proračun Europske unije u suradnji s Vijećem Europske unije. Parlament nadzire kako se proračunska sredstva koriste i ima moć odobravanja ili odbijanja proračuna. Parlament nadzire rad ostalih institucija Europske unije, osobito Europske komisije. Zastupnici imaju pravo postavljati pitanja, sudjelovati u raspravama, provoditi istrage i izražavati svoje mišljenje o politikama i aktivnostima Europske unije. Parlament ima moć potvrđivanja predsjednika Europske komisije i ima pravo izglasati nepovjerenje Komisiji. Parlament izravno predstavlja građane Europske unije. Zastupnici se biraju putem izravnih izbora koje građani Europske unije održavaju svakih pet godina. Parlamentarni zastupnici predstavljaju interese građana svojih izbornih jedinica, slušaju njihove brige i pitanja te rade na donošenju politika koje odražavaju potrebe i vrijednosti građana. Parlament igra važnu ulogu u međunarodnim odnosima Europske unije. Sudjeluje u donošenju odluka o vanjskoj politici Europske unije, uključujući potvrdu sporazuma i trgovačkih ugovora s drugim zemljama i organizacijama. Europski parlament također ima delegacije koje surađuju s parlamentima diljem svijeta i promiču dijalog i suradnju.


Tagovi: