Prevuro – djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Prevuro - djelovanje, nuspojave, cijena, iskustva

Lijek Prevuro i njegovo djelovanje

Lijek Prevuro svojim glavnim sastojkom nitrofurantoin djeluje na bakterije koje su uzročnik infekcija mokraćnog sustava. Ovaj se lijek koristi kod naglih infekcija mokraćnog sustava jer je poznato da se unutar par sati mogu razviti vrlo jake infekcije koje se manifestiraju peckanjem za vrijeme mokrenja, bolovima u donjem dijelu trbuha, te prečesto mokrenje sa malom količinom urina.

Ujedno lijek Prevuro djeluje i kao preventiva za infekcije kada se uvodi kateter u mokraćni kanal, te kod infekcija koje mogu nastati prilikom operacija mokraćnog sustava. U nekim slučajevima se ovaj lijek koristi kod dugotrajnih liječenja infekcija mokraćnog sustava kada drugi slični lijekovi ne pomažu kod ovih infekcija.

Lijek može negativno djelovati u kombinaciji sa drugim lijekovima, pa je stoga važno informirati liječnika o svim lijekovima koje redovito, ali i povremeno koristite, čak i lijekove na biljnoj bazi. Potreban je oprez ukoliko imate bolesti bubrega, jetre, bolest porfirije. Posebno trebaju biti oprezne osobe koje su afrokaripskog porijekla, mediteranskog, bliskoistočnog, te zapadnoazijskih jer bi se kod njih mogla razviti anemija tokom terapije ovim lijekom.

Lijek Prevuro i njegove nuspojave

Nuspojave koje se mogu pojaviti u terapiji lijekom Prevuro zbog kojih se trebate odmah obratiti liječniku su žuta boja kože ili bjeloočnica, umor, osipi na koži, probavni problemi poput mučnina, povraćanja, gubitka apetita, bolove u zglobovima, tamna boja mokraće ili svjetla boja stolice, to su sve simptomi da je došlo do poremećaja rada jetre što može biti vrlo opasno.

Boja mokraće vam tokom terapije može postati tamno žuta do smeđa, no ukoliko postane vrlo tamna to nije dobar znak. Ujedno ukoliko vam se pojave problemi s plućima, vrućice, drhtanja, te kašlja i osjećaj da nemate zrak radi se o oštećenju pluća i potrebno je terapiju prekinuti i obratiti se liječniku.

Kao nuspojava u terapiji lijekom Prevuro može doći do poremećaja stvaranja krvnih stanica, pa i zgrušavanja krvi, pojave modrica, anemije, pad općeg imuniteta te česte infekcije i upale, prehlade i slično. Kao nuspojave se mogu pojaviti i reakcije na koži u obliku osipa, ljuštenja i perutanja kože, crvenilo, mjehurići na koži, a sve to može biti popraćeno ubrzanim otkucajima srca i vrućicom.

Iskustva s lijekom Prevuro

Osobe koje imaju iskustva sa lijekom Prevuro će vas upozoriti da može doći i do drugih nuspojava kao što su omaglice i vrtoglavice pa u takvim situacijama ne bi smjeli upravljati vozilima i strojevima, no može doći i do gubitka svijesti, odnosno kolaps organizma.

Neke su osobe u terapiji lijekom Prevuro osjetile i gubitak kose, te im je koža, nokti, usne, te područje oko očiju postalo sivkasto plave boje što se u medicini naziva cijanoza. Kod nekih osoba javljale su se glavobolje, te bolovi u trbuhu povraćanja, mučnine, dok su drugi bili u stanju euforije, pretjerane sreće i uzbuđenja. Reakcije na lijek su svakako individualne, pa su tako neke osobe imale utjecaj na promjene raspoloženja i terapija je utjecala na mentalno stanje pacijenta, uz prisutnu zbunjenost, ali i utjecaj na periferne živce u rukama i nogama.

Iskustva su šarolika jer neki će potvrditi da je kod njih došlo do poremećaje krvi, upala krvnih žila i upala jetre, ali i upale bubrega kao posljedica terapije ovim lijekom. Lijek se propisuje recept i liječnik će odrediti individualno dozu prema zdravstvenom stanju pacijenta.


Tagovi: