Što je panaricij

Što je panaricij

Što je panaricij?

Panaricij je infekcija kože na prstu ili nožnom prstu koja uključuje terminalni dio prsta, uključujući nokatnu ploču, potkožno tkivo i okolnu kožu. Infekcija obično uzrokuje Staphylococcus aureus, bakteriju koja se često nalazi na koži i sluznici. Bakterija se može unijeti u tijelo kroz mala oštećenja na koži, poput ogrebotina, uboda ili posjekotina. U nekim slučajevima, infekcija može biti uzrokovana gljivičnom ili virusnom infekcijom. Ova infekcija se može pojaviti kao rezultat ogrebotine, posjekotine, uboda iglom ili čak kao posljedica uklanjanja nokta. Infekcija se obično javlja kao crvenilo i oticanje kože oko nokta, što može biti bolno na dodir. Kada infekcija prodre dublje u tkivo, može se razviti gnojna nakupina ispod nokta, koja može izazvati pritisak i bol. Osim toga, pogođeno područje može biti osjetljivo na dodir, a ponekad i na toplinu. Ako infekcija ostane netretirana, može doći do širenja infekcije u okolna tkiva i uzrokovati ozbiljnije zdravstvene probleme. U takvim slučajevima, panaricij može postati crn, a koža oko nokta može postati jako bolna i osjetljiva.

Panaricij - faktori rizika i simptomi

Postoji nekoliko faktora rizika koji mogu povećati vjerojatnost razvoja panaricija. To su npr. nedostatak higijene ruku, često grickanje noktiju, ozljede prstiju ili nožnih prstiju, reumatski artritis, dijabetes, osjetljivost na alergene, korištenje nečiste opreme za manikuru ili pedikuru. Važno je naglasiti da, unatoč tim faktorima rizika, takva infekcija se može pojaviti kod bilo koga, čak i ako nemaju nikakve prethodne zdravstvene probleme ili rizične navike.

Simptomi panaricija obično su crvenilo kože oko nokta ili na vrhu prsta ili nožnog prsta, oticanje prsta ili nožnog prsta, bol ili osjetljivost u području zahvaćenog prsta, toplina u području zahvaćenog prsta, gnojni iscjedak, ako se infekcija produbila ispod nokta, osjetljivost na dodir ili pritisak. U nekim slučajevima, infekcija panaricij može prodrijeti dublje u tkivo, što može uzrokovati komplikacije poput širenja infekcije na druga područja tijela, začepljenja krvnih žila, osteomijelitisa (infekcija koja prodire u kosti) ili celulitisa (infekcija kože koja se širi). U tim slučajevima, simptomi se mogu pogoršati, uključujući groznicu, zimicu i opću slabost. Ako primijetite ove simptome koji bi mogli upućivati na panaricij, trebali biste potražiti liječničku pomoć odmah.

Kako se liječi panaricij?

Liječenje panaricija ovisi o težini infekcije. U blagim slučajevima, panaricij se može liječiti kod kuće uz primjenu topline i uklanjanje izvor infekcije. Jedna od metoda liječenja panaricija je primjena topline. Toplina može pomoći ublažiti bol i oticanje te potaknuti protok krvi u zahvaćenom području. Možete koristiti topli oblog ili držati zahvaćeni prst pod toplom vodom nekoliko puta dnevno. Ako se stanje pogorša ili se ne popravi nakon nekoliko dana liječenja kod kuće, liječnik može propisati antibiotike. Antibiotici se koriste za ubijanje bakterija koje uzrokuju infekciju. U težim slučajevima, ako se infekcija proširi dublje u tkivo, može biti potrebna operacija. Tijekom operacije, kirurg će otvoriti zahvaćeni dio kako bi se izvadio gnoj i spriječila daljnja infekcija. Nakon operacije ili ako se infekcija odgovarajuće ne liječi antibioticima, važno je održavati pravilnu njegu rane kako bi se spriječile daljnje komplikacije. Važno je napomenuti da se panaricij ne smije ignorirati jer se infekcija može proširiti i izazvati ozbiljnije zdravstvene probleme. Ako primijetite simptome panaricija, potražite savjet liječnika što je prije moguće.


Tagovi: