Nuspojave antibiotika

Nuspojave antibiotika

Nuspojave antibiotika i zašto koristimo antibiotike?

U današnjoj suvremenoj medicini antibiotici će se koristiti za liječenje bakterijskih infekcija, no za njihovo djelovanje odgovorna je pravila upotreba. Unatoč raznim upozorenjima koja navode kako su ovi lijekovi beskorisni i štetni ako se ne koriste pravilno, mnogi ih i dalje uzimaju kada se pojave virusne zaraze ili bakterijske infekcije. Često se veoma olako propisuju za liječenje, što može stvoriti ne samo nuspojave, već i otpornost organizma na lijek. Da li su nuspojave antibiotika opasne?

Većina nuspojava koje će pojaviti prilikom primjene antibiotika nisu opasne po život, no one mogu biti neugodne i utjecati na svakodnevan život. Nuspojave antibiotika su česte, no one se neće pojaviti kod svake osobe. Kada se ovi lijekovi rabe prema uputama ili smjernicama koje ste dobili sa strane liječnika ili ljekarnika, tada je mogućnost za pojavu nuspojava minimalna. Nažalost, kada se nuspojave i pojave one će pridonijeti težem liječenju pacijenta, jer se istodobno mora liječiti bakterijska infekcija i nuspojave koje mogu utjecati na život osobe.

Koje su najčešće nuspojave antibiotika?

Ako vam je liječnik propisao neki antibiotik, tada je poželjno da obratite pažnju na sljedeće nuspojave: Problemi s probavom - Ovo je najčešća nuspojava kada se primjenjuje terapija antibiotikom. Mučnina, povraćanje i proljev česti su simptomi, no oni se mogu veoma lako riješiti s ispijanjem viška tekućine, kao i s unosom hrane koja nije bogata vlaknima. Ako se probavni problemi ne povlače, tada je potrebno zatražiti liječničko mišljenje.

Glavobolja - Mnoge osobe koje primjenjuju antibiotike se žale na glavobolje. One su obično lakšeg oblika, pojavljuju se povremeno i mogu se ukloniti s primjenom analgetika bez recepta. Osjetljivost na sunce - Poneki antibiotici mogu biti fotosenzibilizatori i mogu pridonijeti reakciji kože na sunce. Kada osoba izađe na sunce ona može dobiti opekline, plikove, koža joj se može ljuštiti i može dobiti naknadno oštećenje stanica kože. Liječnik će vas upozoriti na ove nuspojave antibiotika.

Gljivične infekcije - Kada antibiotik krene sa svojim djelovanjem, dolazi do promjene sastava bakterija u tijelu. Ovo osobu može učiniti osjetljivom na infekcije kvascem ili na druge vrste gljivica koje se najčešće pojavljuju na ustima, koži i noktima. Ova nuspojava nestaje kada se prekine terapija. Anafilaksija - Nuspojave antibiotika razlikuju se prema stupnju blažih ili težih. Anafilaksija pripada u skupinu težih nuspojava i ona je opasna po život ukoliko se ne reagira ne vrijeme.

Prije propisivanja bilo kakvog lijeka dužni ste liječniku reći da li ste ikada imali alergijske reakcije i na što. Ostale nuspojave mogu uključivati: Interakciju s drugim lijekovima, mrlje na zubima kod djece, tendinitis, dvostruki vid, osjećaj depresije i tjeskobe. Iako će se većina nuspojava povući sama od sebe, ponekad je potrebno uzeti i dodatnu terapiju. Ne liječite se na svoju ruku, već potražite savjet od vašeg liječnika ili ljekarnika.

Kako spriječiti nuspojave antibiotika?

Svaka osoba bi trebala odgovorno pristupiti svom liječenju i točno se pridržavati uputa koje su dobivene od liječnika ili ljekarnika. Kada se uzimaju antibiotici potrebno je poštivati vremenski razmak prilikom korištenja lijeka, u primjeru svakih 8 sati. Ovdje ćete u pravilnim razmacima od 8 sati uzimati lijekove u 7.00 ujutro, 15.00 poslijepodne i 23.00 navečer. Svako svjesno preskakanje doze ili svako svjesno produljivanje terapije pridonosi mogućnosti rezistencije i nuspojava.

Dužni ste se držati točnih uputa koje su određene sa strane liječnika ili ljekarnika. Nuspojave antibiotika moguće su i pravilnim uzimanjem, no one se ne moraju pojaviti kod svake osobe. Važno je znati kada je najbolje uzeti propisani lijek, zato je isto tako važno da sačuvate uputu o lijeku koja je došla s pakiranjem. Što učiniti kada vam se pojave nuspojave antibiotika? Većina nuspojava će proći sama od sebe, ali u slučaju njihovom zadržavanja najbolje je potražiti liječničko mišljenje i savjet.


Tagovi: