Što je menisk

Što je menisk

Menisk ili meniskus

Menisk ili meniskus je hrskavičasta struktura u tijelu koja se nalazi u zglobu. Najčešće se nalazi u koljenu, ali postoje i meniskusi u drugim zglobovima poput zgloba ručnog zgloba i kuka, ali u manjem broju. Meniskusi su važni jer djeluju kao šok-absorberi u zglobovima i pomažu u raspodjeli tereta i smanjenju trenja između kostiju u zglobu. Oni također pomažu u stabilizaciji zglobova i poboljšavaju pokretljivost, poboljšanju stabilnosti, podržavanju pokreta. Meniskusi se najčešće nalaze u koljenu, a točnije između femura (bedrene kosti) i tibije (potkoljenične kosti). Medicina razlikuje dva meniskusa, prvi je medijalni a drugi lateralni, prvi se nalazi na unutarnjoj a drugi na vanjskoj strani koljena. Menisk ublažuje silu koja se prenosi preko zglobova tijekom kretanja pomaže u raspodjeli opterećenja na zglobovima, tako da se snaga koju primjenjujemo ne fokusira samo na jedan dio zgloba, već se ravnomjerno raspoređuje na cijeli zglob. Ovo je posebno važno u koljenu, gdje se meniskusi nalaze između femura i tibije i pomažu u stabilizaciji zglobova u smjeru unutra i van.

Menisk - građa

Menisk je građen od hrskavice. Hrskavica je čvrsto i glatko tkivo koje se nalazi u zglobovima i drugim dijelovima tijela, kao što su kralježnički diskovi, nos i uši. Meniskusi su posebno prilagođeni svojoj funkciji u koljenu. Oni se sastoje od dva dijela - središnjeg dijela koji je mekaniji i perifernog dijela koji je čvršći. Ova struktura omogućuje meniskusima da se kreću i prilagođavaju silama koje se prenose preko koljena, te da se prilagode različitim kretanjima koljena, poput savijanja i rastezanja. Budući da su meniskusi građeni od hrskavice, oni imaju ograničenu sposobnost regeneracije nakon ozljeda ili oštećenja. To može dovesti do dugotrajnih problema u koljenu, pa je važno pravodobno i učinkovito liječiti ozljede meniskusa kako bi se spriječile daljnje komplikacije. Osim osnovnih funkcija meniskusa, važno je naglasiti da menisk može biti predmet različitih ozljeda i bolesti. Neki od čimbenika koji mogu uzrokovati ozljede meniskusa uključuju sportske aktivnosti, ozljede na poslu ili u prometu, te degenerativne promjene koje nastaju uslijed starenja.

Menisk - ozljede i liječenje

Ozljede meniskusa mogu se manifestirati kao bol u koljenu, oticanje, osjećaj nestabilnosti i smanjenje pokretljivosti. Važno je također napomenuti da neki ljudi mogu biti skloniji ozljedama meniskusa od drugih, što može biti posljedica različitih čimbenika poput anatomskih varijacija, nasljednosti ili prethodnih ozljeda. Međutim, menisk je podložan ozljedama, koje se najčešće događaju kod aktivnosti koje zahtijevaju brza kretanja i promjene smjera, poput trčanja i skakanja. Kada se meniskusi oštete ili obole, mogu uzrokovati bol, oticanje i ograničenje pokretljivosti u zglobu. U težim slučajevima, ozljede meniskusa mogu zahtijevati kirurško liječenje kako bi se popravile oštećenja. Konačno, uzroci i liječenje ozljeda meniskusa mogu se razlikovati ovisno o ozbiljnosti ozljede i drugim čimbenicima, pa je važno konzultirati se s liječnikom ili stručnjakom za rehabilitaciju kako bi se utvrdio najbolji plan liječenja. Liječenje bolesnog meniskusa ovisi o različitim faktorima, kao što su ozbiljnost ozljede, mjesto i tip oštećenja, dob i zdravstveno stanje pacijenta te drugi faktori. Ovisno o tim faktorima, moguće opcije liječenja uključuju konzervativno liječenje i kirurški zahvat. Konzervativno liječenje obično uključuje odmor, hlađenje, kompresiju i elevaciju (tzv. RICE terapiju), te primjenu protuupalnih lijekova za smanjenje boli i otoka. Fizikalna terapija, kao i korištenje ortopedskih pomagala poput koljenih ortoza, također mogu biti korisne u liječenju manjih ozljeda meniskusa. U slučajevima kada konzervativno liječenje nije dovoljno učinkovito ili kada postoji ozbiljnija ozljeda meniskusa, kirurški zahvat može biti potreban. Kirurško liječenje obično uključuje artroskopiju koljena, tijekom koje se kroz male rezove u koljenu umetne mali instrumenti za popravak ili uklanjanje oštećenog dijela meniskusa. Važno je naglasiti da se liječenje uvijek individualizira prema specifičnom slučaju, te da o konačnoj odluci kako će se liječiti menisk odlučuje liječnik na temelju svoje procjene i znanja.


Tagovi: