Leukoza – uzrok, simptomi, liječenje

Leukoza  - uzrok, simptomi, liječenje

Leukoza - uzrok

Leukoza, poznata i kao leukemija, je rak krvi koji se javlja kao posljedica nekontrolirane reprodukcije malignih stanica u koštanoj srži, organu koji proizvodi krvne stanice. Leukoza utječe na leukocite, a to su bijele krvne stanice koje su odgovorne za obranu tijela od infekcija. Uzrok leukoze je kombinacija genetskih i okolišnih čimbenika. Nasljeđivanje određenih genetskih mutacija ili abnormalnosti može povećati osjetljivost na razvoj leukoz, te neki oblici leukoze češće se javljaju u obiteljima. Izloženost visokim razinama ionizirajućeg zračenja, poput rendgenskih zraka ili radioterapije, može povećati rizik od razvoja leukoze. Izloženost određenim kemikalijama, poput benzena i drugih industrijskih otapala, može povećati rizik od razvoja leukoze. Takve kemikalije često se nalaze na radnom mjestu, primjerice u industriji kemikalija, naftnoj industriji i poljoprivredi. Poremećaji imunološkog sustava, poput autoimune bolesti ili presađivanje organa, mogu povećati rizik od razvoja leukoze. Neki genetski poremećaji, poput Downovog sindroma, mogu povećati rizik od leukoze. Također, osobe koje su prethodno bile liječene od drugih oblika raka imaju povećani rizik od razvoja leukoze kao posljedica kemoterapije ili radioterapije.

Leukoza - simptomi

Simptomi leukoze mogu varirati ovisno o vrsti leukoze, stadiju bolesti i individualnim karakteristikama pacijenta. Opći simptomi prema kojima se može prepoznati leukoza su umor i slabost koji se ne poboljšavaju s odmorom, gubitak tjelesne težine i smanjenje apetita, povišena tjelesna temperatura, znojenje noću ili česte infekcije, bolovi u kostima i zglobovima, povećanje ili osjetljivost limfnih čvorova, jetre i slezene, anemija, osjećaj umora, blijeda koža, vrtoglavica, trombocitopenija, povećana sklonost modricama, produženo krvarenje, krvarenje desni, leukopenija, povećan rizik od infekcija, česte infekcije koje teško prolaze. Akutna leukoza se može prepoznati prema ovim simptomima, a to su brzo pogoršanje simptoma, česot krvarenje i pojava modrica, problemi s disanjem i povećanje abdomena. Simptomi koji su specifični za kroničnu leukozu su postepeno pogoršanje simptoma tokom duljeg razdoblja, povećani limfni čvorovi bez boli, produljena osjetljivost na infekcije, bljedilo i gubitak težine bez objašnjenja. Ako primijetite neke od navedenih simptoma ili imate bilo kakve sumnje, važno je potražiti savjet od liječnika kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i liječenje.

Leukoza - liječenje

Leukoza se liječi ovisno o tome o kojoj se vrsti i podvrstu leukoze radi, u kojem je stadiju bolest, dobi pacijenta, općem zdravstvenom stanju i drugim faktorima. Uobičajeni pristupi liječenju leukoze su kemoterapija, radioterapija, transplantacija koštane srži i terapija lijekovima. Kemoterapija je glavna terapija kako se liječi leukoza. Koriste se različiti lijekovi koji ciljaju i uništavaju maligne stanice u tijelu. Kemoterapija može biti oralna, intravenozna ili u obliku injekcija. Ovisno o vrsti i stadiju leukoze, kemoterapija se može primjenjivati kao jedina terapija ili u kombinaciji s drugim modalitetima liječenja. Radioterapija se koristi za ciljano zračenje zahvaćenih područja tijela kako bi se uništile leukemijske stanice. Može se primijeniti lokalno na specifična područja kao dio terapije ili prije transplantacije koštane srži. Transplantacija koštane srži je zamjena oštećene koštane srži sa zdravom koštanom srži ili matičnim stanicama odgovarajućeg donora. Transplantacija koštane srži se primjenjuje u određenim slučajevima, na primjer, kod nekih oblika akutne leukoze. Terapija lijekovima cilja specifične mutacije ili molekularne putove u leukemijskim stanicama, te mogu ciljano uništavati tumorske stanice i imati manje nuspojava od tradicionalne kemoterapije. Imunoterapija koristi tjelesni imunološki sustav za borbu protiv leukemijskih stanica.


Tagovi: