Koju laganu hranu jesti prije uzv abdomena

Koju laganu hranu jesti prije uzv abdomena

Zašto se koristi uzv abdomena?

Ultrazvuk se koristi onda kada želimo dobiti slikoviti prikaz određenog organa. Funkcionira na način da u tijelo šalje zvučne valove kroz sondu i dobiva se mjerenje odbijenih valova. Računalo će mjeriti ove odbijene valove i dobiva se ukupna slika na ekranu. Zanimljivo je da je ultrazvuk baziran na identičnim fizikalnim zakonima kao i sonar kod šišmiša. Kada će zvučni val udariti u prepreku, on će se odbiti i tako će nastati echo. Mjerenjem ovog zvučnog kanala dobivamo sliku udaljenosti objekta, njegovu veličinu, oblik te konzistenciju. U današnjoj medicini, ultrazvuk se koristi kako bi dobili sliku o eventualnoj promjeni u veličini te strukturi organa, tkiva kao i krvnih žila.

Često se koristi za otkrivanje tumora. Ultrazvuk kao pregled se tako može opisati i kao metoda slikovnog prikaza određenog organa u stvarnom vremenu. Liječnik će uz pomoć pomicanja sonde promatrati određeni organ. Riječ je o sigurnoj i bezbolnoj pretrazi koja se često izvodi u kliničkoj praksi. Zašto se koristi uzv abdomena? Uzv abdomena se koristi kako bi se dobio prikaz trbušne šupljine osobe. Uz pomoću ove pretrage možemo vidjeti sljedeće organe: Šuplje organe probavnog sustava poput želuca i tankog te debelog crijeva, jetru i žučni mjehur, gušteraču i slezenu, bubrege i nadbubrežnu žlijezdu.

Što može prikazati uzv abdomena?

Uzv abdomena se koristi onda kada se žele utvrditi eventualne promjene na organima koji se nalaze unutar samog abdomena. Razne bolesti moguće je dokazati i slikovnim prikazom koji se dobiva uz pomoć ultrazvuka. Što uzv abdomena može otkriti? Krvne ugruške ili trombe, proširenje na krvnim žilama, apscese na organima, povećanje pojedinog organa, cirozu na jetri ili cistu na jetri, tekućinu koja je u trbuhu, žučne kamence, upalu žučnjaka, kilu, upalu gušterače, bubrežne kamence, ciste na bubrezima, upalu slijepog crijeva, tumore.

Ovaj ultrazvuk će se koristiti i za određene medicinske postupke kako bi se utvrdila točna orijentacija kod sljedećih postupka: Biopsije (uzimanja tkiva za dodatnu patohistološku analizu, dreniranje tekućine iz otkrivene ciste ili apscesa. Da li je ova pretraga rizična? Ne. Ultrazvuk je sigurna, neinvazivna te bezbolna pretraga. Za razliku od pretraga poput rendgena ili CT-a, ultrazvuk ne koristi ionizirajuće zračenje i osoba se ne mora bojati radijacije. Upravo radi navedenog ultrazvuk pripada u najčešće prve pretrage.

Kako se pripremiti za uzv abdomena?

Poželjno je da na pretragu dođete u udobnoj i širokoj odjeći jer morate osloboditi područje trbuha. Same pripreme pred pregled su sljedeće: Tri dana prije same pretrage potrebno je izbjegavati sljedeće namirnice: Kupus, grah, suho i pečeno meso, mliječne proizvode, povrće i voće koje ima celulozu i koje može napuhnuti, gazirane sokove. Ove namirnice potrebno je izbjegavati jer uzrokuju napuhnutost crijeva i upravo to onemogućuje ultrazvuk abdomena. Dan prije pregleda potrebno je učiniti sljedeće: Ne konzumirati ništa prijepodne, pijte dosta tekućine - voda, čajevi i nemasne juhe, obroci ne smiju sadržavati hranu koja može vas može napuhnuti.

Na dan pregleda morate doći natašte, bez hrane ili unosa tekućine. Kako izgleda uzv abdomena? Leći ćete na stol s otkrivenim abdomenom. Liječnik će na sondu i trbuh staviti kontaktni gel koji će omogućiti prikaz slike na ekranu računala. Ultrazvučna sonda odašiljat će visokofrekventne zvučne valove kroz tijelo osobe. Sonda će skupiti odbijene valove i tako se dobiva slika na ekranu. Liječnik će osobu zamoliti da udahne duboko, da prestane disati na tren ili nešto slično kako bi se određeni organ bolje prikazao. Nakon uzv abdomena briše se gel s područja trbuha i čekaju se nalazi koji su gotovi isti dan.


Tagovi: