Kefirna zrnca gdje kupiti

Kefirna zrnca gdje kupiti

Što su kefirna zrnca?

Kefir se opisuje kao probiotički te prebiotički napitak koji se dobiva od fermentiranog kravljeg, ovčjeg ili kozjeg mlijeka. On nastaje djelovanjem kefirnih zrnaca koji će se hraniti s mliječnim šećerom. Kefirna zrnca su mekana, bijele do žute boje, svojim izgledom podsjećaju na malene cvjetiće cvjetače, mogu biti veličine od 0,5 do 4 cm. Od čega se sastoje kefirna zrnca? Kefirno zrno se sastoji od bjelančevina, aminokiselina, lipida i topljivih polisaharida od kojih je važno izdvojiti kefiran.

Drugi naziv za kefir je i "tibetska gljiva", radi svojeg razvoja. Ovaj probiotički napitak u sebi sadržava sve dobre bakterije koje su se nastanile u našem tijelu, osobito crijevima. Ove bakterije pomažu u očuvanju zdravlja i održavanju probave. Prebiotički dio kefira sadrži neprobavljive ugljikohidrate koji hrane te iste bakterije koje dobivamo. Mnogi nazivaju kefire i jogurte i sinbioticima, jer oni u sebi sadrže i dobre bakterije za razvoj.

Kada je nastao kefir? Prema povijesti, kefir se na Kavkazu prije preko dvije tisuće godina, a nagađa se kako je do prve fermentacije došlo sasvim slučajno. Vjeruje se da je upravo kefir razlog zašto stanovnici Kavkaza doživljavaju duboku starost. U odnosu na jogurt ili mlijeko, kefir je bogatiji dobrim bakterijama i kvascem, sadrži manje šećera, ima više bjelančevina, kalcija, fosfora, kalorija, vlakana i triptofana. Siguran je za konzumaciju i od svih mliječnih proizvoda donosi najmanje nuspojava.

Kako se dobivaju kefirna zrnca?

Kefir koji smo napravili kod kuće je svakako zdraviji i jeftiniji od kupovnog. Pravi kefir će se raditi od svježeg, termički neobrađenog mlijeka krave, koze ili ovce. Da bi on sadržavao sve gljivice i bakterije, mlijeko mora fermentirani uz pomoć kefirnih zrnaca. Kefirna zrnca se da danas mogu posebno kupiti. Možete ih kupiti u dućanima zdrave prehrane. Kako bi krenuli u izradu kefira, potrebna vam je jedna žličica kefirnih zrnaca od bilo koje vrste mlijeka. Mliječni kefir biti će gotov u roku od 24 sata na sobnoj temperaturi, a on se može konzumirati danima.

Kako vrijeme prolazi, kefirna zrnca se nagomilavaju i rastu do 7% tijekom pojedinog procesa fermentacije. Ova zrnca se često poklanjanju osobama koje također žele raditi svoj kefir. Ako želite prestati s kefirom, tada zrnca jednostavno ubacite u svoje omiljene smoothije ili sladolede. Tradicionalno, kefir se izrađivao u vreći od ovčje kože koja je visila na ulazu pastirsku kolibu. Tko god je ulazio ili izlazio iz kolibe lupio bi u vreću i tako ostavio zrnca koja bi se pomiješala s mlijekom.

Gdje se mogu kupiti kefirna zrnca?

Kefirna zrnca danas možemo kupiti u dućanima zdrave prehrane ili preko oglasnika. Ona se često darivaju sa strane onih koji već dulje vremena rade vlastiti kefir. Zašto je kefir dobar za naše zdravlje? U našim crijevima živi i do nekoliko kilograma laktobakterija koje služe kao prirodna zaštita od toksičnih tvari koje unašamo putem hrane. Dobre bakterije oblažu našu unutrašnjost crijeva i ne dozvoljavaju da se apsorbiraju štetne tvari u krvotok.

Loša prehrana, stres, bolesti, jači lijekovi - sve ovo može utjecati na smanjenje dobrih bakterija i naše zdravstveno stanje. Kako ne bi došlo do opadanja dobrih bakterija i simptoma poput nadutosti, zatvora, napetosti crijeva preporučuje se redovito uzimanje kefira ili probiotičkih jogurta. Jedna porcija kefira od 175 grama sadrži do 20% dnevne potrebe za kalcijem i 10,5 grama bjelančevina. On je prirodan izvor vitamina B, zbog čega je preporučljivo da kefir konzumiraju osobe koje su često pod stresom. Kefir smanjuje loš kolesterol i smanjuje krvni tlak, bogat je fosforom koji doprinosi iskorištavanju ugljikohidrata i proteina za stanični raste te energiju.

Kako se priprema i čuva kefir? Za izradu je dovoljna jušna žlica koja sadržava kefirna zrnca. Zrnca se stave na dno staklenke i one se preliju s litrom mlijeka. Staklenka se ne mora napuniti do vrha, no poželjno je da se ona poklopi. Zrnca će se hraniti mliječnim šećerom i proizvest će mliječnu kiselinu kao i ugljični dioksid koji definiraju okus. U roku od 24 sata na sobnoj temperaturi mlijeko će biti zgusnuto. Kada pojedete kefir, zrnca možete opet upotrijebiti. Kefir se može čuvati do par dana u hladnjaku.


Tagovi: